R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40503728 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Marian Kegel - kolarz z Poznania

 

Od soboty do soboty - 10 (05.03 - 12.03.2011)

Marian Kegel - kolarz z Poznania

Gdyby żył - w maju tego roku, dwudziestego piątego, obchodziłby swoje 66. urodziny.

Marian Kegel, bo o nim tu mowa, był kolarzem. Szosowcem z Poznania. Znakomitym. Startował cztery razy w Wyścigu Pokoju, reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

Początki kariery tego sportowca dostrzegli dziennikarze prasy poznańskiej w 1962 roku, kiedy to 17-letni zawodnik został mistrzem federacji "Kolejarz". W 1964 roku, jako 19-latek, zostaje mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego. W tym samym roku ze Stanisławem Gazdą i Andrzejem Bławdzinem bierze udział w mistrzostwach świata we Francji.

W roku 1965, jako pierwszy poznaniak, startuje w Wyścigu Pokoju, którego trasa przebiega przez Poznań. Na Stadionie im. 22 Lipca zajmuje trzecie miejsce, sprawiając wielką radość zgromadzonym kibicom. W tym samym roku startuje na mistrzostwach świata w San Sebastian w drużynie z Rajmundem Zielińskim, Emilem Szpitalnym i Zygfrydem Jaremą, zdobywając szóste miejsce, co było wówczas wielkim sukcesem polskiego kolarstwa.

W 1966 roku startuje w Wyścigu Pokoju po raz drugi. Wówczas drużyna polska zajmuje drugie miejsce, przegrywając zaledwie o 6 sekund z ekipą Związku Radzieckiego. W tymże roku na mistrzostwach świata zajmuje czwarte miejsce w wyścigu ze startu wspólnego,

W 1968 roku bierze udział - razem z z Zenonem Czechowskim, Zygmuntem Hanusikiem, Kazimierzem Jasińskim, Andrzejem Bławdzinem i Janem Magierą - w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. W jeździe drużynowej Polacy zajmują szóste miejsce, w wyścigu ze startu wspólnego Marian Kegel plasuje się na miejscu dziesiątym - będąc najlepszym szosowcem z krajów socjalistycznych (demokracji ludowej).

Marian Kegel był sportowcem, który kolarstwo wielkopolskie wprowadził na arenę międzynarodową, czterokrotnie jechał w Wyścigu Pokoju.

Zmarł śmiercią tragiczną 19 września 1972 roku. Miał zaledwie 27 lat...

Od 2003 roku w Swarzędzu odbywają się przełajowe wyścigi kolarskie poświęcone pamięci Mariana Kegela. Organizuje je Tadeusz Kubiak, rocznik 1945 - rówieśnik Mariana Kegela, także przed laty szosowiec poznańskiego Lecha.

Tadeusz Kubiak został kolarzem Lecha Poznań w 1967 roku. Listy uwierzytelniające dla młodego pasjonata rowerów ze Swarzędza składał Marian Kegel. Tadziu Kubiak, dobry i niezastąpiony duch cyklizmu w Grodzie Przemysła, od tamtego czasu związany jest z kolarstwem: jest obecnie wiceprezesem Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów i nadal czynnym mastersem.

Zasługą Tadzia Kubiaka (rocznik 1945) jest to, że dba o to, by pamięć o Marianie Kegelu (rocznik 1945) nie wygasła. Organizuje wyścigi nad Jeziorem Swarzędzkim od 2003 roku. Jutro, 13 marca, odbędzie się już dziewiąta edycja Memoriału Mariana Kegela, takie kolarskie powitanie wiosny, o czym od lat informuje, pisze i relacjonuje oraz poczuwa za swój moralny obowiązek autor tych słów - Piotr Kurek (rocznik 1945).

Dariusz Miłek w pierwszej dziesiątce
najbogatszych Polaków


Dariusz Miłek, najważniejszy sponsor polskich kolarzy, znalazł się w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków 2011 roku. Jego majątek magazyn "Forbes" oszacował na 1550 milionów złotych. Pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków zajmuje Jan Kulczyk - znany biznesmen, rodem z Poznania, którego wartość aktywów oceniono na ponad 7 milardów złotych.

Dariusz Miłek - to twórca, prezes i główny akcjonariusz (ponad 40 procent akcji) giełdowej spółki NG2, oferującej obuwie w salonach CCC (45 działa w Czechach), sklepach Boti oraz butikach Quazi.


Dariusz Miłek (drugi z lewej) 7 września 2010 na warszawskim Okęciu witał Maję Włoszczowską - mistrzynię świata w kolarstwie górskim.

W pierwszych trzech kwartałach 2010 roku spółka miała 708 milionów złotych przychodu i 76 milionów złotych skonsolidowanego zysku. Dariusz Miłek z wykształcenia jest technikiem górnikiem, na początku swojej działalności prowadził firmę handlową w Lubinie.

Dariusz Miłek był kolarzem, ma na swym koncie tytuł mistrza Polski. Dziś jest najważniejszym sponsorem polskiego kolarstwa. Jego pieniądze utrzymują ekipę kolarstwa górskiego CCC Polkowice, w barwach której jeżdżą Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec. Magda Sadłecka, Aleksandra Dawidowicz i Paula Gorycka.

Piotr Wadecki, przed laty świetny kolarz, jest dyrektorem teamu CCC Polsat Polkowice - najsilniejszego zespołu szosowego 2011 roku w Polsce. Ekipa liczy kilkunastu szosowców i marzy, podobnie jak koleżanki z MTB, o wielkich sukcesach.

 


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL