R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41309937 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Pedałowali w słońcu, rywalizowali
na polanie nad Cybiną

 

VII Eko - Rajd wygrali uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 82 w Poznaniu


Uczniowie Szkoły Podstawowej z poznańskich Smochowic zmierzają na polanę nad Jeziorem Maltańskim.
Fot. Piotr Kurek

Dzisiaj, przy pięknej pogodzie, na trasach rowerowych prowadzących w kierunku Jeziora Maltańskiego pojawiło się ponad 180 uczniów szkół podstawowych z numerami startowymi. To uczestnicy VII Eko - Rajdu, z 31 zespołów, zmierzali w zjeździe gwiaździstym na metę usytuowaną na urokliwej polanie nad rzeką Cybina.

Najdłuższą trasę musieli pokonać zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 28 w podpoznańskim Kiekrzu, ich liczniki rowerowe wskazywały ponad 20 kilometrów. Wszyscy uczestnicy zaś poznali drogi rowerowe w ciągach poznańskich ulic, z których korzystając można bezpiecznie podróżować nad Jezioro Maltańskie.

Ubytek sił uczestników rajdu na trasie został natychmiast zrekompensowany pysznymi drożdżówkami, którymi ich poczęstowano przed przystąpieniem do wykonania zadań w kilku konkurencjach, niekoniecznie wymagających wysiłku fizycznego. Zadania wymagały od zawodników wielokierunkowej wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ekologii, środowiska poznańskich lasów oraz udzielenia pomocy przedmedycznej. Wymagający znakomitego opanowania roweru, tor z przeszkodami umożliwił każdemu z zawodników ocenić walory własnego pojazdu, a przede wszystkim przekonać się o wciąż niedoskonałych swoich umiejętnościach.


Polana nad Cybiną pełna młodych rowerzystów.
Fot. Piotr Kurek

Pan Bogumił, leśniczy tej części miasta, egzekwował wiedzę ze znajomości zwierząt i roślin występujących w naszych, poznańskich lasach. Warto zauważyć, że zadania wywołały wiele emocji wśród zawodników, lecz wiedzę w tym zakresie prezentowali na wysokim poziomie.

W czasie, gdy sędziowie podsumowywali uzyskane wyniki, zawodnicy posilali się kiełbaską własnoręcznie upieczoną nad ogniskiem. Po podsumowaniu wyników okazało się, że w VII Eko - Rajdzie "Drogami Rowerowymi Poznania" zwyciężył zespół Szkoły Podstawowej nr 82 zdobywając Puchar Komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci zespołu pierwszego Szkoły Podstawowej nr 19 i zdobyli Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu. Puchar Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, za zajęcie trzeciego miejsca, zdobyli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 84. Oprócz pucharów, zawodnicy trzynastu najlepszych zespołów otrzymali nagrody rzeczowe.


Główni organizatorzy VII Eko - Rajdu.
Fot. Piotr Kurek

Impreza przygotowana przez strażników szkolnych Straży Miejskiej Miasta Poznania przy współpracy policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, ratowników drogowych Automobilklubu Wielkopolski, pracowników Zakładu Lasów Poznańskich, przy znaczącym wsparciu merytorycznym poznańskiego WORD-u i Zarządu Dróg Miejskich oraz medialnym "Wielkopolskiego Rowerowania", była jedną z inicjatyw profilaktycznych "municypalnych" kierowanych do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

VII Eko - Rajd "Drogami Rowerowymi Poznania" doskonale wpisuje się w cele i zadania ujęte w rezolucji ONZ ogłaszającej lata 2011 - 2020 "Dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego". Uśmiechnięte i zadowolone buzie zawodników, zaangażowanie i doskonała ich współpraca w zespołach, dobre wyniki w konkurencjach i wiele pozytywnych ocen świadczą o konieczności kontynuacji podobnych imprez, a zatem... do zobaczenia na VIII Eko - Rajdzie "Drogami Rowerowymi Poznania", gdzieś w leśnym zakątku naszego miasta.

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że łącznie, w siedmiu edycjach imprezy uczestniczyło 126 zespołów reprezentujących 37 szkół podstawowych, a od I rajdu (nieprzerwanie) startują uczniowie jeżyckich szkół nr 22 i 70. W tym roku uczestniczył także zespół SP w Kobylnicy, a więc rajd już przekroczył granice Poznania!

                                                                   Wojciech Głuszak

Wyniki VII Eko - Rajdu na stronie internetowej Straży Miejskiej w Poznaniu:
http://www.sm.poznan.pl/mim/straz/vii-eko-rajd-za-nami,p,14902,14904,27522.html

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL