Zaczynamy w Dolsku
Z Wojciechem Gogolewskim rozmawia Piotr Kurek
Wojciech Gogolewski w sym poznańskim biurze przy ulicy Łużyckiej. 30 marca 2017.
Fot. Piotr Kurek
– Zima minęła, kwiecień ma coraz bardziej słoneczny wymiar - czas na maratony MTB pod pana sztandarem.
– Zaczynamy w najbliższą niedzielę, 9 kwietnia, w Dolsku. Naszym, dobrym wielkopolskim mateczniku kolarskim. Już od kilku lat organizowane przeze mnie maratony zawsze mają swą coroczną inaugurację w tym właśnie miejscu.
– Zadbał pan o to, jak w poprzednim sezonie, by rodzice mogli startować w maratonie MTB, mając zapewnione bezpieczeństwo swych dzieci?
– Zawodniczki i zawodnicy i mogą przyjechać do Dolska ze swymi pociechami i na czas swej jazdy powierzyć je Rowerowemu Przedszkolu. Wyszliśmy z tą inicjatywą dwa lata temu, przyjęła się nad wyraz dobrze i zawsze mieści się ono w ramach miasteczka zawodów. Ruszamy w tym roku z Akademią Młodego Kolarza, jej adresatem są dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Złożą się nań warsztaty rowerowe i doskonalenie techniki jazdy pod okiem doświadczonego fachowca.
– Przed rokiem, na zakończenie sezonu, w Łopuchowie wyszedł pan z pomysłem sektora 28, czyli rajdu turystycznego z duszą. Czy będzie to kontynuowane?
– Tak. Uczestnicy rajdu pojadą na swych najczęściej turystycznych rowerach po innej trasie niż maratończycy MTB. Ruszą w drogę o godzinie 10.00, poprowadzi ich Andrzej Billert - postać wielce zasłużona dla turystyki rowerowej w Wielkopolsce. Dojadą do pałacu w Ostrowieczku, należącym do pana Wojciecha Mroza, gdzie na przełomie XIX i XX wieku powstała powieść "Joanna i róże".
– Jaką trasę przygotował pan dla startujących w Dolsku?
– W tym roku i w Dolsku, i w pozostałych dziesięciu lokalizacjach, postaram się wyzyskać wszelkie możliwości terenów, po których pojadą zawodniczki i zawodnicy. Każda górka, wzniesienie, podjazdy, wszelkie trudności nie ułatwią jazdy startującym. Wsłuchując się w głosy maratończyków, wyciskam w tym roku jak z cytryny to, co się tylko da w wielkopolskim pejzażu maratonów: od Dolska do Łopuchowa.
– Miesięcznik "Bike Board" (numer marcowy) podsumował ubiegłoroczne polskie maratony MTB. Pański cykl został dostrzeżony jako jeden z najważniejszych w Polsce, z przyrostem w sezonie 2016 ponad 200 unikalnych zawodniczek/ zawodników.
– To cieszy, ale chcę powiedzieć, że od dziewiętnastu lat organizuję zawody XC, od dziewięciu zaś maratony MTB. Za rok - podwójny jubileusz: 20 lat przeprowadzania zawodów cross country i 10 lat coraz liczniej obsadzonych zmagań maratończyków na rowerach górskich, ale nie mam zamiaru osiąść na przysłowiowych laurach...
– Od lat poprawia się organizacja pańskich maratonów, przybywa sponsorów. Jak będzie w tym roku?
– Mamy know-how organizacji całego cyklu. Załoga, ta bezimienna, z reguły niewidoczna dla uczestników jest coraz sprawniejsza. Pozyskaliśmy partnerów, dzięki którym będziemy mogli wzbogacić nasze imprezy o dodatkowe elementy. Jako przykład mogę podać jedną z ,,perełek" tegorocznego cyklu. Otóż jeden ze zwycięzców lub zwyciężcyzni swojej kategorii wiekowej z każdej edycji będzie wracać do domu samochodem, którym będzie dysponować aż do następnej edycji. A takich atrakcji będzie jeszcze więcej. Nie zabraknie innych nagród, emocji i przeżyć. Startujemy, rywalizujemy, wzbogacamy historię wielkopolskiego kolarstwa górskiego. Zaczynamy 9 kwietnia w Dolsku, kończymy 24 września w Łopuchowie.
Bike Cross Maraton Gogol MTB 2017
9 kwietnia - Dolsk
7 maja - Mosina
28 maja - Wyrzysk
11 czerwca - Chodzież/ Mistrzostwa Wielkopolski
25 czerwca - Skoki
2 lipca - Mściszewo
16 lipca - Czerwonak
6 sierpnia - Suchy Las
20 sierpnia - Pobiedziska
3 września - Stęszew
24 września - Łopuchowo
9 kwietnia 2017
Bike Cross Maraton Gogol MTB 2017
Organizator: Ognisko TKKF "Pałuki" z Wągrowca
Gdzie: Dolsk - Villa Natura, ul. Podrzekta 3
Start: godzina 11.15 - Mega, 11.30 - Mega. Zapisy w biurze zawodów w dniu startu od godziny 8.30 do 10.30. Dwa dystanse do pokonania: Mini - 24 km, Mega - 60 km.
Więcej informacji: http://gpmtb.pl
|