R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41038203 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Miasto siedmiu wyścigów

 

Gniezno imponuje kolarskimi inicjatywami

Siedem imprez kolarskich w jednym roku w jednym mieście. Gdzie? Odpowiedź jest prosta - Gniezno. Miejscowi pasjonaci cyklizmu i animatorzy rekreacji od lat nie ustają w organizowaniu wyścigów i zawodów dla amatorów, szczególnie tych, którzy jeżdżą na rowerach górskich.

23 listopada w gnieznieńskim hotelu Nest (trzy gwiazdki), bardzo piękny obiekt - fragment dawnych koszar zaadaptowany w luksusowe miejsce rekreacji i wypoczynku (restauracja, bar, kręgielnia), odbyła się Gala Rowerowa. Wzięli w niej udział w liczbie około pięćdziesięciu amatorzy cyklizmu - kolarze szosowi, górscy, specjaliści od downhillu i freeriderzy. Było sporo młodzieży.

Zaproszeni goście - prezydent Gniezna Jacek Kowalski i poseł Tadeusz Tomaszewski, także ludzie biznesu i sponsorzy - zapewne nie mieli świadomości, że miejscowi animatorzy rowerowania organizują aż tyle rozmaitych imprez.

Pierwsza, o nazwie Winter Race, odbyła sie 25 stycznia 2009 roku w okolicach Leśnictwa Krzyżówka (przy drodze Witkowo-Trzemeszno). Wyścig w zimowych warunkach przypominał maraton, zawodnicy pokonywali dwa razy pętlę o długości 10 km każda. Trasa była łatwa do przejechania - z niewielkimi górkami, ale największym utrudnieniem były lodowe pułapki, które sprawiły, że niektórzy ze startujących lądowali na ziemi. Po wyścigu ścigający się i kibice grzali się wspólnie przy ognisku i piekli kiełbaski.

Druga odbyła się 15 marca w Powidzu. Był to tak zwany dziki wyścig, gdyż odbywał się na tak zwanej dzikiej plaży nad najczystszym jeziorem w Wielkopolsce - Jeziorem Powidzkim. W tej przedwiosennej rywalizacji XC zawodnicy elity musieli przejechać 10 pętli o długości 1200 metrów. Na każdej rundzie było sześć podjazdów, było można zatem się mocno natrudzić.

Trzecia impreza, VII Skoda Maraton MTB Gniezno 2009, odbyła się 30 maja. Miejsce startu i meta znajdują w sercu prawie 80-tysięcznego miasta, na rynku, u stóp monumentalnej Katedry - kolebki polskości. Trasa prowadzi wokół siedmiu jezior - między innymi Jankowskiego i Wierzbiczańskiego, jest bardzo malowanicza i kolarsko wymagająca. Zawodnicy mieli do pokonania trzy dystanse: 30 km, 50 km i 70 km. I każdy z nich, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów, zmierza w stronę mety kierując się widokiem dwóch katedralnych wież. To jest zawsze niezapomniana jazda, co podkreśla Radek Tecław z Bydgoszczy - zwycięzca maratonu na dystansie 50 kilometrów w 2007 roku.

Skoda Maraton MTB Gniezno to co roku impreza z rozmachem, z nagrodami, kolarzami o znanych nazwiskach. W 2007 roku przyjechał i wystartował Maciej Paterski, dziś zawodnik włoskiego teamu ProTour Liquigas i zarazem reprezentant Polski - startował trzy lata z rzędu w szosowych mistrzostwach świata: Stuttgart (2007), Varese (2008) i Mendrisio (2009).

Głównym animatorem maratonu MTB pod sponsorskim parasolem Skody jest Radosław Jaskulski, znany w kilku krajach Europy (Polska, Niemcy,Austria ,Słowenia, Szwecja i Dania) jako instruktor SZKOŁY AUTO. Znany i popularny w środowisku maratończyków MTB Radek ściga się na rowerach górskich, tak na dobrą sprawę, od 2005 roku a jego czerwona koszulka kolarska jest bodaj najbardziej rozpoznawalna spośród wszystkich koszulek czerwonych w polskich maratonach na rowerach górskich .

Piątego lipca już po trzynasty odbyła się impreza o nazwie Dębówiec Wyścigówiec. Przez pierwsze dziesięć lat trasa była niezmienna, w tym roku - jak w minionych dwóch latach - poprowadzono ją w innym miejscu. Wiedzie ona wokół jeziora Dębówiec i koryta rzeki Wełny. W tym roku włączony został w trasę piękny odcinek starego bruku i kolarze mogli się poczuć jak na słynnym wyścigu klasycznym Paryż-Roubaix. Dystans imprezy Dębówiec Wyścigówiec liczy 15 km, zawodnicy jadą dwie pętle.

Dwudziestego drugiego sierpnia odbył się w Powidzu kolarski wyścig na orientację. Trasa stanowi dla każdego zawodnika niespodziankę. Każdy z nich otrzymuje na starcie mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, na których winien się pojawić i otrzymać tam pieczątkę. Impreza stanowi promocję ciekawych miejsc wokół Powidza i jest połączeniem jazdy na rowerze z niezawodnym nawigowaniem w terenie.

27 września odbyła się III Czasówka MTB. Trasa prowadzi wokół jeziora Jankowo. Dwie pętle najeżone podjazdami, głębokim piachem i trudnymi technicznie zjazdami. Swoistą trudnością jest to, że rywalizujący zawodnicy nie widzą się i stąd trzeba dobrze rozłożyć siły na całym dystansie.

Finał całorocznego ścigania się w Gnieźnie i okolicy to wyścig XC nad jeziorem Winiary. Piękna, wymagająca żelaznej kondycji i perfekcyjnej techniki trasa położona jest prawie w środku Gniezna. Pętla częściowo przebiega przez tor do downhillu, pomiędzy dużymi głazami, po specjalnie wkomponowanych belach drewnianych i wiedzie też przez kładkę nad aleją spacerową. Zdaniem Radka Lonki z Wrześni, jednego z najlepszych kolarzy MTB w Wielkopolsce, trasa godna jest największych imprez MTB - także i tych, które organizuje Czesław Lang.

Siedem imprez kolarskich zorganizowali w tym roku działacze Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego z prezesem Dariuszem Łukasiewiczem na czele, także niezastąpionym Radkiem Jaskulskim (Auto Szkoła). Obu panom, jak i ich kolegom, marzy się jednak, by w Gnieźnie - jak za dawnych lat - odbywały się także szosowe wyścigi kolarskie.

W gnieznieńskim hotelu Nest odbyła się prezentacja grupy kolarskiej AGpol. Michał Putz, Tomasz Wachowiak, Łukasz Putz, Patryk Franc i Piotr Putz. Piątka młodych ludzi tworzy AGpol Team - kolarski zespół MTB. Mieszkają w Wielkopolsce, pochodzą w większości z Powidza, Gniezno uznają za swoje miejsce sportowej przynależności.

Ta piątka w tym roku zrobiła coś niesamowitego. W Skandia Maraton Lang Team, cyklu siedmiu imprez, które od kwietnia do października odbywały się w różnych miejscach Polski (Chodzież, Białowieża, Bielawa, Nałęczów, Gdańsk, Olsztyn, Kwidzyn), w drużynowej klasyfikacji generalnej zajęli czwarte miejsce. Zdobyli 10160 punktów i przegrali ze znacznie liczniejszymi ekipami (Corratec Team Poznań, I miejsce - 11180 pkt., Vitesse Bergamont bikeWorld.pl, II miejsce - 11177 pkt. i SUBARU TREK Gdynia, III miejsce - 10436 punktów). Przegrali nieznacznie.

Siedem imprez kolarskich w Gnieźnie i okolicy w 2009 roku oraz czwarte miejsce AGpol Teamu w klasyfikacji drużynowej cyklu Skandia Maraton Lang Team to niezaprzeczalne świadectwo i dowód, że tysiącletnie miasto kocha rowery.

Uczestnicy Gali Rowerowej w Gnieźnie mieli okazję wysłuchać Czeslawa Langa, głównego organizatora imprez kolarskich w Polsce, który życzył Michałowi Putzowi i jego kolegom udanych startów w 2010 roku.

Uczestnicząc w Gali Rowerowej i osobiście prezentując dzielną piątkę AGpol Teamu oraz słuchając Radka Jaskulskiego i Dariusza Łukasiewicza, odniosłem wrażenie, że już teraz Gniezno mogłoby gościć zarówno kolarzy górskich w zawodach XC jak i maratończyków startujących w maratonach Skandii, organizowanych przez Czesława Langa.

Widzę już oczami wyobraźni tłum ponad tysiąca maratończyków, którzy w 2011 roku ruszą z Gniezna obok katedry w stronę Jankowa Dolnego i wrócą na metę, tam gdzie przed ponad tysiącem lat formowała się polska państwowość. Będzie to w piątym roku maratonów Skandii i Czesława Langa.

Gnieznieńskie kalendarium 2010

7 lutego - kolarski przełaj, Park Miejski w centrum Gniezna
14 marca - Dziki wyścig w Powidzu
3 maja - Wielkopolska Liga Masters, Gniezno przy jeziorze Winiary, centrum miasta
6 czerwca - Skoda Maraton MTB, Rynek w Gnieżnie
22 sierpnia - Wyścig na orientację w Powidzu
5 września - Dębówiec Wyścigówiec
wrzesień 2010 - wyścig szosowy - Memoriał Jerzego Palickiego, Gniezno centrum - start i meta, pętla w okolicach Jankowa Dolnego, Strzyżewa Kościelnego i Wełnicy.

www.celineoutletstore.com

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL