Jestes 41038817 gosciem na naszej stronie
Dobry start Polaków

Pruszków: Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym

Polscy kolarze zajęli bardzo dobre, czwarte miejsce w sprincie drużynowym w mistrzostwach Europy na welodromie w Pruszkowie. W wyścigu o brąz przegrali z Brytyjczykami. Złoty medal zdobyli mistrzowie świata Niemcy.

W polskim obozie nie było jednak rozczarowania czy niedosytu. Wręcz przeciwnie - panowała radość i satysfakcja. "Udowodniliśmy, że wynik z eliminacji nie był przypadkiem" - powiedział Kamil Kuczyński, który w ekipie biało-czerwonych jechał na ostatniej zmianie.

Katarzyna Pawłowska (tu na zdjęciu w redakcji dziennika "Polska - Głos Wielkopolski" ) wraz z koleżankami Edytą Jasińską i Malgorzatą Wojtyrą dobrze dziś pojechały w Pruszkowie. Pobiły one rekord Polski na dystansie 3 km i zajęły szóste miejsce. Daje to im możliwość przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Kilka godzin wcześniej w eliminacjach Polacy o prawie pół sekundy (!) poprawili rekord kraju (44,428), a w pojedynku o brąz pojechali niewiele wolniej (44,495).

"Po cichu liczyliśmy, że może uda się wykręcić wynik w granicach 44,3, ale i tak jest dobrze. Na medal raczej nie mieliśmy szans. Pół sekundy do Anglików to przepaść" - przyznał Kuczyński, który kilkanaście minut po starcie wciąż z trudem łapał oddech.

Trener Grzegorz Krejner zwrócił uwagę na fakt, że wyścig w wykonaniu Brytyjczyków był perfekcyjny. Najsłynniejszy torowiec ostatnich lat, sir Chris Hoy i jego koledzy pojechali znacznie szybciej, niż chwilę później w finale Niemcy i Francuzi.

Piątek był udanym dniem nie tylko dla podopiecznych Krejnera. Rekordy Polski pobiły obie drużyny pań - w wyścigu na dochodzenie (Edyta Jasińska, Katarzyna Pawłowska i Małgorzata Wojtyra- 3:29:720) i w sprincie drużynowym (Wojtyra i Marta Janowiak), co dało im wartościowe, szóste pozycje.

Obie konkurencje, dotychczas niedoceniane i słabo obsadzane na najważniejszych imprezach, uzyskawszy status olimpijski nabrały na prestiżu. W Pruszkowie do rywalizacji zgłosiło się po kilkanaście zespołów.

Najsłabiej wypadła drużyna średniodystansowców. Dawid Głowacki, Adrian Kurek, Rafał Ratajczyk i Grzegorz Stępniak zajęli w eliminacjach dziesiąte miejsce z wynikiem gorszym o cztery sekundy od rekordu kraju.

Pierwszy dzień mistrzostw miał stać pod znakiem hegemonii Brytyjczyków. Reprezentanci tego kraju wprawdzie zdobyli dwa złote medale (wyścigi na dochodzenie mężczyzn i kobiet), ale nie są do końca zadowoleni. Mistrzyni olimpijska Jessica Pendleton i jej koleżanka Jessica Varnish miały spokojnie sięgnąć po złoto w sprincie drużynowym. Niespodziewanie szybsze okazały się jednak Francuzki.