Jestes 41034405 gosciem na naszej stronie
Artur Spławski znów, jak
przed rokiem, najlepszy

Przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela

Artur Spławski wygrał przed rokiem jubileuszowy, dziesiąty Memoriał Mariana Kegela. Wygrał także i dzisiaj - 17 marca 2013 (na zdjęciu).

W niedzielę 17 marca 2013 nad Jeziorem Swarzędzkim odbyły się przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela. Ich bohaterem, jak przed rokiem, był Artur Spławski, który triumfował dwa razy: w swej kategorii wiekowej (M50) oraz w wyścigu wspólnym, z handicapem czasowym, wszystkich zawodników.

Niedzielne zawody przełajowe zostały przeprowadzone już po raz jedenasty w kilku kategoriach wiekowych: poza mastersami wystartowali także niestowarzyszeni oraz jedna dzielna pani. Nie zabrakło pasjonatów MTB, którzy dość licznie zjawili się i rywalizowali na swych rowerach górskich.

Artur Spławski, rocznik 1960, przed rokiem wygrał Memoriał Mariana Kegela i w tym roku przyjechał na imprezę dobrze przygotowany i dobrze zmotywowany. Jeden z najlepszch polskich mastersów szosowych (ma w swym dorobku tytuł wicemistrza świata) najpierw w imponującym stylu wygrał wyścig swej kategorii wiekowej, czyli M50, by następnie wygrać rywalizację z handicapem czasowym.

Na starcie stanęło 9 zawodników z M50 i czterech z M60, którzy mieli do pokonania sześć rund o długości 1500 metrów każda. Artur Spławski jechał od początku na czele razem z Grzegorzem Fajkowskim z Wrocławia (M60). Przed cztery rundy obaj jechali razem, ale później Artur Spławski wyraźnie przyspieszył i wygrał ten łączony wyścig dwóch kategorii wiekowych.

3. Lech Andrzejewski, Skórzewo

Bardzo ciekawa była rywalizacja w kategorii cyklosport, M30 i M40. Zawodnicy do lat czterdziestu jechali osiem rund, z przedziału wiekowego 40-49 o jedną mniej.

Radosław Lonka (z prawej) stoczył zwycięską walkę z Sebastianem Swatem (nr 84). To była piękna kolarska rywalizacja. Z lewej Sylwester Swat, Jacek Swat w cywilnym stroju pomagał synom w zimowej jeździe.

Od początku na czoło wysunęła się para Radosław Lonka i Sebastian Swat. Zgodnie współpracując - odjechali rywalom, stale powiększając przewagę. Na siódmej rundzie Sebastian Swat miał problemy techniczne z rowerem, dwukrotnie spadł mu łańcuch, co sprawiło, że dwukrotny triumfator Tour de Pologne Amatorów (2011-2012) samotnie popędził na metę i wygrał w kategorii M30.

3. Piotr Schondelmeyer, Poznań

W wyścigu memoriałowym wystartowało 22 zawodników. Mieli do przejechania 5 okrążeń. Jako pierwsi ruszyli ci z kategorii M60, pół minuty później M50, następnie z 30-sekundowym odstępem M40, pół minuty później Radek Lonka i M30, na końcu pasjonaci rowerów spod znaku cyklosportu.

Najstarsi uczestnicy memoriałowego wyścigu: Grzegorz Fajkowski (od lewej), Grzegorz Napierała (62), Lech Andrzejewski (60) i Tadeusz Kubiak (63).

Był to wielce pasjonujący wyścig, który ostatecznie wygrał Artur Spławski przed Radkiem Lonką. Zawodnikowi z Wrześni zabrakło około 25 metrów, by dogonić Artura Spławskiego. Trzeci był Rafał Jaros.

Wyścig memoriałowy - wyniki
2. Radosław Lonka, Września
3. Rafał Jaros, Skwierzyna
4. Sebastian Swat, Przeźmierowo
5. Sylwester Swat, Przeźmierowo
6. Grzegorz Fajkowski, Wrocław

Jedyną startującą kobietą byla Joanna Horemska z Pobiedzisk, która od kilka lat z entuzjazmem startuje w maratonach MTB.

Joanna Horemska z Pobiedzisk, jedyna dzielna pani w XI Memoriale Mariana Kegela.

Swarzędzkie przełaje poświęcone są pamięci Mariana Kegela (kolarza), który jako pierwszy poznaniak wystartował w 1965 roku w Wyścigu Pokoju. W majowej imprezie uczestniczył cztery razy. Ścigał się na mistrzostwach świata, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Zmarł śmiercią tragiczną w 1972 roku. Miał zaledwie 27 lat...

2008 - Bartosz Brzeziński (Poznań)
2009 - Bogdan Pszenica (Strojec koło Częstochowy)
2010 - Radosław Lonka (Września)
2011 - Radosław Lonka (Września)
2012 - Artur Spławski (Bogdanowo)
2013 - Artur Spławski (Bogdanowo)

Udane zawody w Swarzędzu zorganizowali działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów z niezawodnym Tadeuszem Kubiakiem, Akcji Katolickiej ze Swarzędza z Jerzym Gruszką na czele.

Kibicowali dziś kolarzom: Ryszard Pawlak (od lewej), Michał Kowalczyk (kolarz MTB), Kazimierz Gogolewski i Ryszard Bróździński.

Pogoda sprzyjała - cudnie świeciło słońce, nie było mrozu. Nie dziwi zatem, że kibców obserwujących zawody było sporo - także ze środowiska kolarskiego.

Mówi Artur Spławski:

– Wygrałem dziś dwa razy. Najpierw w swej kategorii wiekowej, M50, później w wyścigu memoriałowym. W tym pierwszym jechałem na rowerze górskim marki "Cross", w tym drugim na przełajowym "Focusie".

– Wyścig z handicapem wiekowym może być do pewnego stopnia przybliżaniem szans. Ja czułem się dziś dobrze i miałem jeszcze siły, by przyspieszyć, gdyby zaszła taka potrzeba, nawet na dodatkowym - szóstym okrążeniu.

– Radek Lonka jest świetnym zawodnikiem, ale ja jechałem mocno i zdecydowanie. Kontrolowałem w pełni sytuację. Od 28 lutego do 9 marca trenowałem na Majorce, gdzie przejechałem w tym czasie około 900 kilometrów. Po powrocie do Polski tylko dwa razy siedziałem na rowerze, by na nim pedałować poza swym domem. Dziś to była taka trzecia jazda od momentu powrotu z Majorki.

– Jestem w dobrej formie, choć to dopiero marzec. Za tydzień wystartuję w Bliżynie - w Mistrzostwach Polski mastersów w kolarstwie przełajowym. Chciłabym, nie ukrywam tego, stanąć na podium.