Jestes 41032877 gosciem na naszej stronie
Artur Sobkowiak z brązowym medalem

Mistrzostwa Polski XCE w Lublinie

Trzech najlepszych Mistrzostw Polski XCE w Lublinie.

W Lublinie po raz kolejny rozegrano Mistrzostwa Polski XCE. Na trasie poprowadzonej ulicami Starego Miasta ścigało się kilkadziesiąt zawodniczek i zawodników na rowerach górskich. Brązowy medal w wyścigu elity wywalczył Artur Sobkowiak z Piły (Kameleon Team).

Wyścigi XCE w formule mistrzostw Polski odbywają się od roku 2013. To jazda na rowerach górskich na dystansie od 700 metrów do kilometra, pełna przeszkód i utrudnień Ściga się czterech zawodników, awansuje dwóch do kolejnego biegu. W finale spotyka się czterech najlepszych.

W Lublinie startowali z Rynku, by następnie przejechać ulicami: Złotą, Archidiakońską, Grodzką, Ku Farze, Rybną, Bramową i Jezuicką. Rywalizację utrudniały licznie umieszczone na trasie przeszkody.

Mistrzem Polski 2018 w sprintach rowerowych MTB XCE został Tomasz Budziński. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Marta Turoboś. W ramach zawodów rozegrano również wyścig dla amatorów. W tej kategorii wygrał Przemysław Gierczak (wszyscy z LKK LUKS Sławno).

Artur Sobkowiak na lubelskiej Starówce.

Artur Sobkowiak z Piły w wyścigu elity zajął trzecie miejsce. – Wygrałem jeden z dwóch wyścigów półfinałowych. W decydującej rozgrywce jechałem na drugim miejscu, ale jeden błąd popełniony na przeszkodzie kosztował mnie drugie miejsce - mówi Artur Sobkowiak, 22-latek z Piły. – To mój największy sukces w dotychczasowej karierze sportowej. Ścigam się na rowerach górskich od roku 2009. Cztery lata temu, w roku 2014, podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, Środa Wielkopolska i Żerków, zająłem 6. miejsce w eliminatorze. Byłem, po prostu, drugi w finale B.

W niedzielnej imprezie w Lublinie startował Borys Góral z Piły, historyczny mistrz Polski w eliminatorze z roku 2013. Była to pierwsza impreza mistrzowska w naszym kraju w tej specjalności kolarskiej - w Żerkowie. Wzięło w niej wówczas udział aż 57 mężczyn, którzy rywalizowali na oczach publiczności pod tamtejszą wieżą telewizyjną.

Borys Góral wówczas wygrał, zdobył tytuł mistrzowski. W Lublinie w wyścigu półfinałowym ruszył ostro, prowadził, ale na jednej z przeszkód poleciał w powietrze i upadł. Do mety dojechał trzeci. I później kibicował koledze z Piły, Arturowi Sobkowiakowi.

Trzeci kolarz tegorocznych MP XCE w Lublinie Artur Sobkowiak pojawi się w niedzielę w Pobiedziskach na kolejnej edycji Bike Cross Maraton Gogol MTB. Zawodnik znany ze szybkiego startu tym razem pojedzie dystans Mega, czyli 42 kilometry.