Weronika Rybarczyk i Sławomir Krasowski
akademickimi mistrzami Wielkopolski

Poznańska Cytadela była w sobotę
miejscem zmagań studentów w kolarstwie górskim

W sobotę 24 października na poznańskiej Cytadeli odbyły się akademickie mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie górskim. Startowało 15 zawodniczek i 61 zawodników. Tytuły mistrzów wywalczyli: Weronika Rybarczyk (UAM - pierwszy rok biotechnologii) i Sławomir Krasowski (Politechika Poznańska - czwarty rok budowy maszyn).

W sobotę pogoda zdawała się być sprzyjająca dla kolarzy górskich - nie padało, było stosunkowo ciepło - i stąd zapewne na na Cytadeli pojawiło się, jak na ostatnie dni października przystało, stosunkowo dużo amatorek i amatorów pedałowania na rowerach górskich.

Wystartowało 15 pań. Na czele, pierwsza z prawej, Karolina Dopierała - nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Piętnaście pań stanęło na starcie o godzinie 12. Ruszyły one na trasę liczącą ponad 12 kilometrów (4 rundy po 3,1 km), najszybciej Karolina Dopierała - nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Na podjeździe obok baru "Ostoja" przy torze saneczkowym na prowadzeniu znajdowała się już Weronika Rybarczyk (UAM - pierwszy rok biotechnologii), którego już nie oddała do końca.

6. Natalia Zubrzycka - Uniwersytet Przyrodniczy

Weronika Rybarczyk w tym roku była najlepszą polską juniorką w kolarstwie górskim. Ani razu nie przegrała z żadną naszą zawodniczką - na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Zwyciężyla ona w klasyfikacji generalnej zawodów XC Lang Team Grand Prix MTB (Szczawno Zdrój, Bielawa, Nałęczów Gdańsk), wywalczyła tytuły mistrza Polski (Kielce) i Wielkopolski (Dziewicza Góra) w kolarstwie górskim, wygrała wiele wyścigów. Reprezentowała nasz kraj na mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim, które odbyły się w lipcu w Holandii.

Piotr Szafarkiewicz (z lewej), Weronika Rybarczyk i Marek Stanoch - studentka i dwaj nauczyciele akademiccy, wszyscy UAM.

Weronika Rybarczyk w tym roku zdała maturę w VIII Liceum Ogolnokształcącym w Poznaniu i od października podjęła studia z zakresu biotechnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Sukces Weroniki obserwowali nie tylko rodzice, ale również Piotr Szafarkiewicz - kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM i Marek Stanoch - także SWFiS UAM.

W tym miejscu warto i trzeba poinformować, że w piątek 23 października 2009 roku Piotr Szafarkiewicz (rocznik 1956) został na trzy lata wybrany szefem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Absolwent AWF z roku 1979 przez osiem lat po zakończeniu studiów związany był poznańską Akademią Wychowania Fizycznego, następnie przez 11 lat z Akademią Rolniczą w naszym mieście. Od 14 lat pracuje na UAM.

Sławomir Krasowski (nr startowy 41) zrobił duże postępy i w sobotę został akademickim mistrzem Wielkopolski w kolarstwie górskim.

– 43 ludzi na UAM dba o zdrowie i kondycję studentów, którzy w liczbie 15 tysięcy pływają, grają w tenisa, siatkówkę, koszykówkę, jeżdżą wreszcie na rowerach górskich. W roku 2008 i w 2009 zawodniczki i zawodnicy UAM zdobyli drużynowo mistrzostwo Polski uniwersytetów w kolarstwie górskim - podkreślił na Cytadeli Piotr Szafarkiewicz, który od lat zawsze był blisko ukochanej przez siebie koszykówki.

Wyścig mężczyzn, 61 startujących, wygrał w pięknym stylu Radosław Lonka z Wrześni. Absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego jechał jednak poza konkursem, podobnie jak Sebastian Swat (drugie miejsce), Michał Putz (trzecie miejsce), Michał Górniak (czwarte miejsce). Piąte miejsce zajał Sławomir Krasowski z Politechniki Poznańskiej (IV rok budowy maszyn) i jemu też przypadł tytuł akademickiego mistrza Wielkopolski.

– Urodziłem się 22 stycznia 1986 roku, a więc jeszcze przed awarią w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w Zielonej Górze. Jestem studentem Politechniki Poznańskiej, mieszkam na Poligrodzie. Kocham jazdę na rowerze - jeżdżę na marce Author-Introvert. W tym roku pokonałem około 15 tysięcy kilometrów. Tytuł mistrza Wielkopolski cieszy, jak i świadomość, że jestem najlepszym kolarzem górskim Politechniki Poznańskiej.

Szóste miejsce, drugie w kategorii akademickiej zdobył Mateusz Rybczyński - AWF Poznań. Siódmy był i trzeci w klasyfikacji akademickiej Przemysław Filipek (AWF).