R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40477049 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Niezwykły maraton Langa

 

Ten maraton na rowerach górskich był niezwykły. I to z kilku powodów.


Ostatnie chwile przed startem. Czesław Lang w niebieskiej koszulce (nr 1), obok niego prezes Skoda Polska Leszek Płonka (nr startowy 2).

Po pierwsze, Czesław Lang - przed laty wspaniały szosowiec, dziś najważniejszy animator imprez kolarskich w Polsce, postanowił organizować maratony MTB. Ten niedzielny, 29 kwietnia, w Chodzieży był pierwszy, inauguracyjny. Wystartowało w nim prawie 300 pań i panów w różnym wieku.


Gwiazdy polskiego MTB: od lewej - Anna Szafraniec, Magda Sadłecka i Maja Włoszczowska.

Po drugie, Czesław Lang - jako główny organizator - również w nim wystartował. Na rowerze górskim, z numerem jeden. Szykował się do tego maratonu, starannie przygotowywał. Ci wszyscy, którzy w niedzielę ruszali na trasę, mieli niepowtarzalną szansę jechać długie kilometry obok wicemistrza olimpijskiego z Moskwy (1980), później kolarza zawodowego.

Po trzecie, każdy kto kocha kolarstwo i jego szczególną odmianę, jaką jest MTB, mógł łokieć w łokieć jechać obok naszych najlepszych zawodników kolarstwa górskiego. Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Magda Sadłecka, Marek Galiński, Dariusz Batek, zawodnicy z Rosji i Ukrainy, otóż wszyscy oni stanęli na starcie, razem z autorem tych słów, razem z Piotrem Witkowskim - wiceburmistrzem Chodzieży, razem ze Zbigniewem Ogrodowiczem - dyrektorem Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji we Wrześni.


Krzysztof Chłopkowiak od ponad dziesięciu lat startuje w zawodach MTB. Numer startowy przypina mu żona Carina, która od lat pięknie fotografuje zawody kolarzy górskich.

Po czwarte, w odróżnieniu od innych organizatorów maratonów MTB, firma LANGTEAM zaprasza do maratonu, do spróbowania swych sił - na najkrótszym dystansie - za darmo. Nie trzeba wnosić opłaty startowej, płaci się 50 złotych za chipa (zwrot pieniędzy po zakończeniu maratonu), i jazda.


Poznaniak Marcin Nowak (201) zawsze przyjeżdża w czołówce. Nie inaczej było w Chodzieży, gdzie na średnim dystansie zajął szóste miejsce,

Były trzy dystanse do pokonania. Mini, medio, grand fondo. Mówiąc inaczej 30 km, 60 km i 90 km. Najwięcej zawodników, bo aż połowa wybrała dystans średni. Najmniej - najdłuższy.

Jechałem dystans mini, mając za rywali Czesława Langa, Maję Włoszczowską, Annę Szafraniec, Magdę Sadłecką i Marka Galińskiego - najlepszego polskiego kolarza MTB, trzykrotnego olimpijczyka (Atlanta - 1996, Sydney - 2000, Ateny - 2004). Takich jak oni i ja było na mecie, oficjalnie sklasyfikowanych, prawie stu - dokładnie 87.

Trasa została starannie wybrana, by z jednej strony pokazać uroki okolic Chodzieży, z drugiej zaś tak, by startujący musieli się mocno natrudzić na powtarzalnych cyklach podjazdów i zjazdów.


Podchodzieskie lasy są naprawdę piękne.

Nie powiem, było co jechać, ale w tak zacnym kolarskim towarzystwie chce się pedałować i ścigać. Mam pewną zasadę, której bezwzględnie przestrzegam: ustawiam się zawsze na końcu stawki i tak ruszam na trasę maratonu. I w ten sposób sprawdzam, ilu mogę zawodników wyprzedzić. Prezesa Skody w Polsce Leszka Spłonkę (nr startowy 2) wyprzedziłem w miejscu, gdzie kończył się asfalt i zaczynała jazda po leśnym piachu.

I później następny wyprzedzony zawodnik, i następny, i następny...

Gdzieś w połowie trasy wyprzedzam małżeństwo z Piły, Władysławę i Mirosława Górniaków z Piły. Znam ich od dobrych kilku lat. Przyjeżdżają na zawody MTB - organizowane w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters, przyjeżdżają z synem - Michałem. Dobrym zawodnikiem MTB.

I kiedy wydawało mi się, że na asfaltowej drodze już im na dobre odjechałem, na podjeździe słyszę ich głosy. Mąż daje rady żonie i w miejscu, gdzie trudno jechać, gdzie trzeba prowadzić rower, drobnymi kroczkami biegnąc - wyprzedzają mnie. I na dość wysokiej stromiźmie - odjeżdżają mi ponad 150 metrów.

Gonię ich przez kilka kilometrów. I w pewnym momencie jestem już 10 metrów za nimi. Jedziemy leśną, piaszczystą drogą. Cały czas z góry. Trzeba mocno kontrolować rower. Pani Władysława, pan Mirosław i ja. I nagle pierwsza osoba z naszej trójki wali się w piach. Dzieje się to na oczach służb medycznych, męża
i moich.


Chodzieżanin Roman Kołodziejczyk (nr 41) pomagał wyznaczyć trasę maratonu, w którym wystartował także jego syn Bartosz (1516).

Nic się jednak nie stało dzielnej pani Władyslawie i pedałujemy dalej. Meta coraz bliżej. Już na ulicach Chodzieży, dwa kilometry przed końcową kreską, słyszę za swymi plecami jak wspólnie mocno pedałują. I jeszcze mnie wyprzedzają. Nie daję jednak za wygraną i przyspieszam. Mój Wheeler Pro 59, na którym jeżdżę od miesiąca, sprawuje się bez zarzutu i wykorzystuję jego możliwości.

I ta cudowna końcówka. Na ulicach Chodzieży, tłumnie wypełnionych ludźmi - zwycięska dla mnie. Pani Władysława o trzy sekundy za mną, jej mąż Mirosław - trzy sekundy za żoną.

Maratony MTB to przeżycia największej miary. Walki z sobą, z terenem, z rywalami. Dla mnie inauguracja maratonów Czesława Langa kojarzyć się będzie na zawsze z rywalizacją państwa Górniaków ze mną. W tym miejscu dziekuję im za kilkadziesiąt minut sportowej, wspaniałej walki. I gratuluję innego sukcesu: ich syn Michał był na mecie przed Markiem Galińskim.

I wyniki: mini wygrał Dariusz Batek, Michał Górniak był trzynasty , Marek Galiński - szesnasty, Czesław Lang - 42, Piotr Kurek - 69, Władysława Górniak - 70, Mirosław Górniak - 71. Ostatni sklasyfikowany zawodnik na dystansie mini - to pozycja 87.

.
Ukrainiec Serhij Rysenko wygrał maraton na średnim dystansie. Ma 27 lat i z przyjemnością ściga się w Polsce.

Niech żałują ci, którzy nie byli w Chodzieży. Mogliby popatrzeć, jak zawody MTB organizuje Czesław Lang i jego niezawodna ekipa (Beata Piontek, Lech Piasecki, Anna Winogrońska i inni). Mogliby przeczytać w Internecie, prawie jak w czasie rzeczywistym, wyniki. I poczuć ten rozmach, który sprawia, że Czesław Lang to wielka figura. Sportowa, towarzyska i organizacyjna.

Wyniki chodzieskiego maratonu na stronie www.skandiamaraton.pl

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL