X Rajd Rowerowy do rezerwatu
„Śnieżycowy Jar” koło Starczanowa
Maria i Tadeusz Matuszkowie z Kiekrza, niestrudzeni orędownicy jazdy na rowerze, zapraszają w najbliższą sobotę (27 marca) na rajd rowerowy do rezerwatu "Śnieżycowy Jar" koło Starczanowa. Będzie to impreza jubileuszowa, gdyż odbędzie się już po raz dziesiąty.
Jego organizatorzy wyznaczyli początek jazdy o godzinie 9 w Kiekrzu - na ulicy Czystej 6. Stąd popedałują w stronę Złotnik, by następnie przejechać asfaltową drogą przez znany w Polsce poligon do Biedruska i dalej do Promnic. Stamtąd zaś do Starczanowa, by po kilku kilometrach dotrzeć do "Snieżycowego Jaru".
"Śnieżycowy Jar" zachwyca o tej porze roku swą urodą.
Fot. Piotr Rakowski
Chętni do udziału w tym rajdzie klubowo-towarzyskim mogą dołączyć do jadących o 9.30 w Złotnikach, o 10.30 w Promnicach. Organizatorzy zaplanowali dotrzeć o 11.30 do celu.
Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania Karty Turysty, przepisów ochrony przyrody i podporządkowania się do zaleceń organizatorów. Rajd ma charakter klubowo – towarzyski, każdy uczestnik bierze udział na własną odpowiedzialność (ubezpieczenie we własnym zakresie). Młodzież bierze udział wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.
Informacje o rajdzie na stronie internetowej Koła Turystyki Rowerowej "Kiekrz" (www.ktr.kiekrz.com.pl) oraz pod numerami telefonów: 504-613-951 i 504-961-151.
xxx
Śnieżycowy Jar - rezerwat przyrody założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku na obszarze 2,89 ha dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum). W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,27 ha, a otulina 8,84 ha. Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Uchorowo, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, i podlega ochronie częściowej.
Śnieżyca rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku.
Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, między innymi: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu 20 do 120 lat. Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, którą można osiągnąć idąc ze Starczanowa lub z Uchorowa (drogowskazy).
|