R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41183606 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Środa pełna emocji i wrażeń

 

Wojciech Mróz nagrodzony, Lance Armstrong po raz drugi odchodzi, Alberto Contador z radością pedałuje wyścigowo w Portugalii

Środa 16 lutego zapisuje się jako dzień pełen kolarskich wrażeń. Hiszpan Alberto Contador wrócił do ścigania się na szosie, po sześciu miesiącach niepewności i oczekiwania, w silnie obsadzonym wyścigu w Portugalii, gdzie na pierwszym etapieTour of Algarve zajął 28. miejsce. Z Ameryki nadeszła wiadomość, że Lance Armstrong, siedmiokrotny triumfator Tour de France, definitywnie żegna się z zawodowym peletonem. W Wielkopolsce wreszcie Wojciech Mróz, biznesmen i sponsor sportu, został uhonorowany Nagrodą Pracy Organicznej - jedną z najbardziej prestiżowych w naszym regionie, którą od 23 lat przyznaje redakcja "Głosu Wielkopolskego".

Zasłużona nagroda

Rozpocznę od nagrody dla Wojciecha Mroza. Wielkopolanin, rocznik 1953, w połowie lat dziewięćdziesiątych zaangażował się w kolarstwo. Mróz - to była i jest marka w wyścigach na szosie, czy jak ostatnio - w maratonach MTB. W tym teamie, którego Wojciech Mróz był głównym sponsorem, jeździła czołówka polskiego peletonu: Piotr Wadecki, Cezary Zamana, Tomasz Brożyna, Zbigniew Piątek, nie mówiąc o obcokrajowcach. Przed rokiem na krajowym podwórku szosowcy Mroza dominowali: Jacek Morajko został mistrzem Polski, zaś on i czterej jego koledzy - Mateusz Taciak, Mariusz Witecki, Marek Rutkiewicz i Błażej Janiaczyk - godnie reprezentowali narodowy team w 67. Tour de Pologne.

Kilkanaście lat z kolarzami Wojciecha Mroza. Był dla nich i jest sponsorem, dobrym ojcem, spolegliwym opiekunem. I także uważnym obserwatorem tego sportu. Trudno sobie wyobrazić polski cyklizm bez Wojciecha Mroza i jego zaangażowania.

Nagroda "Głosu Wielkopolskiego", najstarszego dziennika naszego regionu - wychodzi od 16 lutego 1945 roku, jest dla ludzi, którzy zrobili coś dobrego dla Polski i naszego regionu. W nauce, gospodarce, biznesie. Na liście laureatów są, między innymi, Tadeusz Mazowiecki, profesorowie Andrzej Kwilecki i Bogdan Marciniec. Wojciech Mróz w pełni na nią zasłużył. Całością swych dokonań - gospodarczych i społecznych.

Odejście numer 2.

Kilka lat temu odszedł na sportową emeryturę. Amerykanin Lance Armstrong, siedmiokrotny triumfator Tour de France, jednak wrócił na szosę w 2009 roku. W tymże roku nie wygrał jednak po raz ósmy Wielkiej Pętli. Dziś w wywiadzie dla AP powiedział: – Odchodzę po raz drugi!

Definitywnie, nieodwołalnie. I na odchodnym powiedział kilka słów o tym powrocie, o kolarstwie, problemach współczesnego cyklizmu, o swej charytatywnej działalności. Słów gorzkich (napięcia i jakby walka wewnętrzna w cykliźmie), ale i słów nadziei. Te odnajduję w tym, że Teksańczyk cieszy się, że jeszcze w tym roku jego najstarsze dziecko, 11-letnu syn Lucke, pojedzie na rowerze. Ale już pod górę i zarazem wyścigowo.

Alberto Contador jedzie w Portugalii

Zanim ten wyścig w Portugalii się rozpoczął, trwało od dłuższego czasu oczekiwanie na decyzję w sprawie Hiszpana Alberto Contadora. Ludzie kolarstwa zastanawiali się na tym, jaką decyzję podejmie królewska hiszpańska federacja kolarska: będzie ukarany albo oczyszczony. We wtorek w świat poszła informacja, że Contador jest niewinny, i że może wystartować od razu w pięcioetapowym wyścigu po południowej Portugalii.

Dziś ruszył po raz pierwszy od ponad pół roku na wyścigową trasę, jechał pierwszy etap Tour of Algarve. Kibice przywitali go entuzjastycznie. Zajął 28.miejsce, choć podkreślał na mecie, że już dawno jazda na rowerze nie sprawiała mu tyle radości. Wygrał Belg Phillipe Gilbert, drugi był Gerald Ciolek, trzeci znany nie tylko w Polsce Andre Greipel. W tym lutowym tourze jadą zawodnicy CCC Polast Polkowice. Wystartowali poniżej naszych oczekiwań, ale trzeba mieć nadzieję, że na następnych czterech etapach będzie znacznie lepiej.

Myślę, że sprawa Contadora będzie, jak wynika z dzisiejszych reakcji kolarzy, szefa UCI i dziennikarzy, nadal roztrząsana, wałkowana.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL