R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41573045 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Obiszów czeka na maratończyków MTB

 

Z Arturem Chodorem rozmawia Piotr Kurek


Artur Chodor zaprasza w najbliższy weekend do Obiszowa maratończyków MTB z całego kraju.
Fot. MTB Obiszów Team

goyard outlet – Rozmawiamy w środę, 4 września 2013 roku. Za trzy dni w Obiszowie na Dolnym Śląsku rozpocznie się jedna z najważniejszych imprez kolarstwa górskiego w naszym kraju, czyli Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Gdyby zechciał Pan opisać charakter tej imprezy.

– Będą to Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB według norm Międzynarodowej Unii Kolarskiej. O tytuły mistrza kraju elity kobiet i mężczyzn rywalizować będą najlepsi z licencjami, także amatorzy. Odbędą się również branżowe Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB policjantów i leśników. To nasz, organizatorów, ukłon w stronę tych profesji, które udostępniają nam lasy oraz zabezpieczają sprawne przeprowadzenie tak dużej imprezy. Wreszcie, będą to także zawody dla pasjonatów rowerów, którzy nie mają ambicji sięgania po medale i tytuły. W sobotę odbędzie się jazda indywidualna na czas z Głogowa do Obiszowa na dystansie 13,5 kilometrów, której wyniki będą podstawą do rozstawienia zawodników w niedzielę w sektorach startowych przed maratonem MTB.

– Maratończyków interesuje trasa, po której będą się ścigać. Jak ją można opisać najkrócej?

– Bike Park w Obiszowie pod Głogowem, na którym ścigać się będą maratończycy, znajduje się na terenie Wzgórz Dalkowskich. Jest to niezwykle malowniczy teren wyniesień morenowych, sięgający wysokości prawie 300 metrów nad poziomem morza, zachęcający wprost do jazdy na rowerze. Na dystansie 35 kilometrów, a tyle liczy jedna runda, jest duża liczba singel tracków. Jest fragment bruku, jak na kultowej dla kolarstwa trasie Paryż-Roubaix. Dukty leśne są niezwykle urokliwe, jest trochę piasku. Trasa jest niezwykle interwałowa, wymagająca, bardzo techniczna. Fragmenty asfaltu zostały ograniczone do minimum, jakieś raptem 200-300 metrów. Trasa jest całoroczna, charakterystycznie oznakowana (stoją słupki wykonane z podkładów kolejowych z logiem MTB Obiszów). Bike Park jest otwarty i można na trasie trenować i przygotowywać się do Mistrzostw Polski w Maratonie MTB. Serdecznie zapraszam.

MCM Outlet

– Runda liczy 35 kilometrów i chciałbym wiedzieć, ile muszą pokonać okrążeń zawodniczki i zawodnicy elity, ile amatorzy startujący w Mistrzostwach Polski, ile zaś amatorzy bez ambicji sięgania po medale?

– Zawodniczki i zawodnicy elity pojadą trzy rundy, czyli 105 kilometrów. Amatorzy ścigający się o tytuły mistrzów Polski będą mieli do pokonania dwa okrążenia, w sumie 70 kilometrów. Pasjonatom rekreacji, policjantom i leśnikom przyjdzie zmierzyć się z dystansem 35 kilometrów.

– Przed rokiem w Obiszowie odbyła się jedna z edycji Pucharu Polski w Maratonie MTB. Startowała w nich elita rodzimego kolarstwa górskiego, zwyciężali Magdalena Sadłecka i Dariusz Batek. To była swoista próba generalna przed tegorocznymi Mistrzostwami Polski w Maratonie MTB, bardzo dobrze oceniona przez władze Polskiego Związku Kolarskiego.

– Impreza była udana, zarówno w ocenie kolarzy, jak i władz Polskiego Związku Kolarskiego. Liczymy, jako organizatorzy, że tegoroczna nie będzie gorsza niż ta z września 2012 roku.

– Maratony MTB w Polsce gromadzą coraz więcej pasjonatów rowerów. Ile osób spodziewa się Pan w Obiszowie na imprezie dla zawodowców (zawodników z licencjami) i amatorów?

– Organizujemy maratony MTB od pięciu lat, na które przyjeżdżają czołowi polscy zawodnicy. Przed rokiem była edycja Pucharu Polski w Maratonie MTB, w tym roku Mistrzostwa Polski w tej specjalności kolarskiej. Zależy nam, by były to niezapomniane mistrzostwa. I to w wymiarze sportowym, jak i rekreacyjnym. Liczę, że 500 osób wystartuje w Obiszowie. Ma to być wielkie kolarskie święto polskiego MTB, także dla najmłodszych zawodników, którzy będą mieli okazję zobaczyć w akcji nasze gwiazdy kolarstwa górskiego.

– Przed rokiem Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB odbyły się w Dąbrowie Górniczej, gdzie po tytuły w elicie kobiet i mężczyzn sięgnęli po walce Aleksandra Dawidowicz i Dariusz Batek. Czy może do Obiszowa wybierają się uczestnicy zakończonych kilka dni temu Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim, reprezentanci Polski - Maja Włoszczowska, Katarzyna Solus-Miśkowicz, Monika Żur, Marek Konwa, Bartłomiej Wawak i Piotr Konwa?

– Chciałbym, by wszyscy najlepsi kolarze górscy Polski pojawili się w Obiszowie. Na liście startowej jest nazwisko Marka Konwy. Myślę, że przyjadą bronić tytułów sprzed roku Aleksandra Dawidowicz i Dariusz Batek. Jestem przekonany, że będą to mistrzostwa sportowej walki, dużych emocji i także zadowolenia startujących.

– Organizuje Pan z zespołem ludzi wielką imprezę, chyba największą w w historii Mistrzostw Polski w Maratonie MTB? Ile miesięcy trwa ta praca i kto ponosi główny ciężar odpowiedzialności za jej przeprowadzenie?

– Praktycznie, pracę nad organizacją tegorocznych Mistrzostw Polski w Maratonie MTB rozpoczęliśmy przed rokiem - MTB Obiszów Team i gmina Grębocice. Pomagają nam sponsorsko KGHM i firma CCC, Bank BGŻ, także samorządy - województwa dolnośląskiego, powiatów głogowskiego i polkowickiego, miasta Głogowa i gmin sąsiadujących z gminą Grębocice. To także wsparcie imprezy ze środków unijnych. 50 tysięcy złotych na nagrody - to wysiłek finansowy tych, których przed chwilą wymieniłem.

– Artur Chodor. Jest Pan dyrektorem Mistrzostw Polski w Maratonie MTB. Gdbyby zechciał Pan przybliżyć swą sylwetkę czytelnikom Wielkopolskiego Rowerowania, którzy wybierają się - jak Wojciech Gogolewski ze swym teamem, jak Michał Putz, jak Michał Górniak i jego koledzy z Rybczyński CityZen Team, jak liczna ekipa poznańskiego Corratec Teamu - do Obiszowa.

– Nigdy nie byłem kolarzem. Mam 35 lat, pochodzę z Głogowa, pracuję w samorządzie gminy Grębocice. Jestem też założycielem i prezesem MTB Obiszów Teamu. Kilka lat temu siadłem na rower amatorsko, pokochałem na początku kolarstwo górskie... a ostatnio coraz bardziej kolarstwo szosowe? I tak zaczęła się praca i działalność związana z organizacją maratonów MTB w Obiszowie i tworzeniem trasy Bike Parku. Przed rokiem żyłem organizacją edycji Pucharu Polski w Maratonie MTB w Obiszowie. A teraz z dużą przyjemnością współtworzę z innymi Mistrzostwa Polski w Maratonach MTB. Czuję adrenalinę, wyzwanie i chciałbym, by tegoroczne mistrzostwa były wydarzeniem niezapomnianym. Przy okazji zachęcam też do zapoznania się z innymi naszymi przedsięwzięciami, takimi jak organizowane imprezy: szosowy Memoriał im. Grundmanna i Wizowskiego oraz Dolnośląska Liga Kolarska. A także do zapoznania z projektem szkółek kolarskich, które prowadzimy. Z tego co wiem, to obecnie jest to największy projekt szkoleniowy jednego klubu w Polsce. Trenujemy około setki dzieciaków w dziesięciu szkółkach kolarskich.
 

 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL