Z Czesławem Langiem rozmawia Piotr Kurek
Szkoła Podstawowa w Kołczygłowach nosi od tego roku imię Czesława Langa.
Fot. archiwum Lang Teamu
– Witam serdecznie. Co u Ciebie, jak tam ze zdrowiem?
– Zdrowie dopisuje. Wszystko w najlepszym porządku. Chodzę do lasu, spaceruję, siadam na rower. Dbam o to, by być regularnie w ruchu.
– Jak zapowiada się dla Ciebie i całego Lang Teamu rok 2024?
– Będzie to dla mnie bardzo pracowity rok, w którym po raz kolejny zorganizuję Tour de Pologne, trzydniowy wyścig dla kobiet oraz wyścig dla orlików - wszystkie pod auspicjami UCI. To tego dochodzą imprezy dla amatorów. Terminy są już znane, większość spraw załatwiona, ale mogę powiedzieć, że niektóre z tych wyścigów odbędą się także częściowo poza granicami Polski.
Michał Kwiatkowski (z lewej) i Rafał Majka na trasie tegorocznego Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski/ Tour de Pologne
– Wraca po kilku latach wyścig dla kobiet?
– Tak. Jest dużo chętnych ekip, które zamierzają w nim wystartować. Bedzie to trzydniowa impreza. W pierwszym dniu jazda indywidualna na czas, następnie dwa etapy ze startu wspólnego. Myślę, że ta impreza w roku 2024 będzie miała godną obsadę, z licznym udziałem naszych zawodniczek. I w latach następnych będzie się rozwijała.
– Kolejny rok za nami. Jaki on był dla Ciebie jako organizatora imprez kolarskich?
– Był do dla mnie piękny rok, pod znakiem jubileuszy: 95. rocznicy Tour de Pologne (pierwsza edycja w roku 1928) i trzydziestolecia narodowego wyścigu pod sztandarem Lang Teamu. Tegoroczny Tour de Pologne stał na wysokim poziomie sportowym, pięknie pojechali Polacy - Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Nasi mistrzowie dali nam wiele radości i satysfakcji. Również impreza dla orlików (Orlen Wyścig Narodów) została wysoko oceniona przez władze UCI. To także rekordowy frekwencyjnie Tour de Pologne Amatorów w Karpaczu. A my, jako Lang Team, osiągnęliśmy cele, jakie sobie założyliśmy.
Szkoła Podstawowa im. Czesława Langa w Kołczyglowach. Podczas uroczystości nadania SP imienia wybitnego sportowca i organizatora imprez kolarskich. Grudzień 2023.
Fot. archiwum Lang Teamu
– Tour de Pologne wrócił w tym roku do Poznania i Wielkopolski po kilkunastu latach przerwy, dokładnie szesnastu. Jakie w związku z tym miałeś oczekiwania i czy się one spełniły?
– Kieruję wielkie ukłony dla prezydenta miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, władz województwa wielkopolskiego za pomoc i zaangażowanie przy organizacji pierwszego etapu 80. Tour de Pologne. Powiem szczerze, nie było łatwo, gdyż natrafialiśmy na absurdalne przeszkody (wydawanie zgód na przejazd peletonu) i specyficzne podejście urzędnicze. Ale ostatecznie się udało. Daliśmy też radę uporać się ze skutkami nawałnicy nad Poznaniem, gdy szosowcy byli kilkanaście kilometrów od toru samochodowego, gdzie była meta.
Na uroczystości nadania imienia Czesława Langa Szkole Podstawowej w Kołczygłowach nie zabrakło jego przyjaciół z szosy. Grudzień 2023.
Fot. archiwum Lang Teamu
– W przyszłym roku kolejna odsłona Tour de Pologne, już 81. Odbędzie się od 12 do 18 sierpnia, ale na jakiej trasie?
– Trasa też jest znana, ale jest za wcześnie, by ją ujawniać. Będzie to bardzo ciężkie siedem dni sportowej walki. Jeden dzień jazdy undywidualnej na czas, może dwa etapy dla sprinterów i pozostałe to jazda po wzniesieniach i górach.
– Kilkanaście dni temu byłeś w Berlinie, by spotkać się z przedstawicielami Saksonii i Brandenburgii. Jeśli można zapytać, w jakim celu?
– Powiem krótko, Niemcy są zainteresowni, by Tour de Pologne wjechał na ich terytorium. Na tereny Brandenburgii i Saksonii. Może być to początek, przejazd lub zakończenie wyścigu. Tour de Pologne ma swą markę i sąsiedzi zza Odry w ramach współpracy transgranicznej chcieliby widzieć nasz wyścig u siebie. To jeszcze nie w roku 2024, ale może w następnym już tak?
Kolarze startujący w 80. Tour de Pologne na ulicach Krakowa. 4 sierpnia 3023.
Fot. Szymon Gruchalski/ Tour de Pologne
– Tegoroczny wyścig Tour de Pologne Amatorów odbył się w Karpaczu. Gdzie planujesz przyszłoroczną rywalizację amatorów podczas 81. Tour de Pologne.
– Odbędzie się w Karpaczu 11 sierpnia, dzień przed rozpoczęciem naszego narodowego wyścigu. Stosowne informacje na ten temat są już na stronach internetowych Lang Teamu. Zapisy rozpoczęly się w tym tygodniu, w poniedziałek 18 grudnia.
– Rok 2023 przechodzi do historii. Jakie wydarzenie kolarskie z tego sezonu Ciebie raduje, jakie zaś smuci?
– Katarzyna Niewiadoma wywalczyła tytuł mistrzyni świata w rywalizacji gravelowej. To postawa Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego na Tour de Pologne. Te trzy nazwiska były w tym roku najważniejsze dla naszego kolarstwa.
Rafał Majka, Michał Kwiatkowski i Czesław Lang, 80. Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski/ Tour de Pologne
– Czesław Lang na rowerze w sezonie 2023. Ile kilometrów w tym roku przejechałeś, czy także wyścigowo jako masters?
– W tym roku pedałowałem bardzo spokojniutko, bez rywalizacji sportowej. Siadam na rower bez licznika, nie interesują mnie prędkości ani przejechane kilometry. Jadę tyle czasu na ile mam ochotę. Podziwiam przyrodę. Raz na gravelu, innymi razy na rowerze górskim lub szosowym.
– Szkoła Podstawowa im. Czesława Langa w Kołczygłowach, a więc w miejscowości na Kaszubach, gdzie się urodziłeś? Jak do tego doszło, że za życia masz już swój materialny i duchowy pomnik?
– Zdecydowała o tym miejscowa społeczność: rodzice, uczniowie, mieszkańcy wsi oraz nauczyciele. Chcieli, by szkoła miała swego patrona. Wybrali kilka kandydatur, w tym i moją, i głosowali. Wygrałem. Mam wielką satysfakcję, że w miejscu, w którym się urodziłem tak wiele osób oddało na mnie swój głos. To wielka sprawa dla mnie, że krajanie w ten sposób docenili moją działalność - kiedyś jako sportowca, teraz jako organizatora imprez kolarskich.
|