ABC imprezy w Obiszowie, czyli dyrektor zawodów
Artur Chodor wyjaśnia wszystkie wątpliwości
Artur Chodor - dyrektor zawodów w Obiszowie.
Chcesz wystartować w Mistrzostwach Polski w Maratonie XCM, w mistrzostwach amatorów, leśników, policjantów, górników lub I Biegu Przełajowym o Puchar Bike Parku? Masz wątpliwości co do dystansu, sposobu zgłoszeń? Dyrektor zawodów Artur Chodor wyjaśnia wszystkie niejasności.
– Co będzie się działo 13 i 14 września w Bike Parku w Obiszowie?
– Artur Chodor: – Będzie się działo. Zacznijmy od soboty. Rozegrany zostanie I Bieg Przełajowy o Puchar Bike Parku Obiszów. Rywalizacja toczyć się będzie na dwóch dystansach: 4 i 12 km. Co ważne będzie można wystartować tylko w biegu, jaki i w dwuboju, którego pierwszą częścią jest właśnie bieg. Rywalizacja w sobotę nie będzie trwała cały dzień. Biuro zawodów dla biegu czynne będzie od godz. 12 do 14.30. Zawody rozpoczną się o godz. 15, a trasa zamknięta zostanie o godz. 17. Zawodnicy częściowo pobiegną trasami maratonu. (Mapa trasy znajduje się na stronie www.mtboboszow.pl). Prowadzona będzie klasyfikacja open oraz w kategoriach wiekowych, co dziesięć lat. Na godz. 18 do 20 zaplanowaliśmy trening osób, które startować będą w maratonie kolarskim. Żeby wziąć w nim udział trzeba mieć już numer startowy. Odebrać go będzie można w biurze maratonu MTB, które czynne będzie od 9 rano w sobotę (miasteczko zawodów).
– A co w niedzielę?
– W niedzielę czekają na nas emocje typowo kolarskie. Biuro zawodów czynne będzie już od godz. 8. Rejestrować będzie się można do godz. 10.30. Jako pierwsi wystartują młodzi adepci Szkółek Kolarskich z całej Polski, czyli przyszli następcy Rafał Majki i Michała Kwiatkowskiego. W sumie na starcie stanie 200 wyselekcjonowanych zawodników. Można powiedzieć, że Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich to oficjalny start Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Na godz. 11 zaplanowaliśmy uroczyste otwarcie imprezy. O godz. 12 na trasę wyjedzie elita mężczyzn, a kilka minut później elita kobiet. Mężczyźni ścigać się będę na dystansie 105 km, natomiast kobiet 70 km. O godz. 12.15 wystartują Mistrzostwa Polski Amatorów. Zawody rozgrywane będą również na dystansie 70 km. Następnie co 10 minut rozpoczynać będą jazdę zawodnicy, którzy rywalizować będą w branżowych mistrzostwach Polski, czyli mistrzostwach: górników, leśników i policjantów. Mistrzostwa rozgrywane będą na dystansie Mini, czyli 35 km.
– Wspominał pan o dwuboju. Rozumiem, że pierwszego dnia bieg, drugiego rower?
– Właśnie tak. Oczywiście można osobno wystartować w biegu i osobno w maratonie. Jednak osoby, które zdecydują się i na to i na to, muszą pamiętać, że jeżeli wybiorą dystans biegu 4 km, to na rowerze później do przejechania będą mieli 35 km. Jeśli zdecydują się na 12 km biegu, to później czeka ich dystans 70 km.
– A co z mistrzostwami branżowymi? Górnicy, leśnicy, policjanci na jakim dystansie pojadą?
– Mistrzostwa Polski branżowe rozgrywane są tylko na dystansie Mini, natomiast amatorów tylko na dystansie 70 km.
– Sporo konkurencji i kategorii. Macie jakąś specjalną taktykę ustawiania sektorów startowych, żeby zachować porządek?
– Rzeczywiście wygląda to wszystko na skomplikowane, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. W uzgodnieniu z sędzią głównym Mistrzostw Polski w Maratonie XCM, Mistrzostw Polski Amatorów, Mistrzostw Polski Leśników, Górników i Policjantów oraz Maratonu MTB – Pucharu Bike Parku postanowiliśmy, że będzie to wyglądało w następujący sposób:
Godzina 12.00 – start elity mężczyzn – dystans 105 km i kobiet – dystans 70 km
Tutaj w pierwszej kolejności ustawiać się będą panowie, według rankingu XCO Polskiego Związku Kolarskiego oraz Pucharu Polski XC. Następnie ustawią się panie według takiego samego kryterium. Pozostali zawodnicy na hasło sędziego uzupełnią sektor.
Godzina 12.15 – start Mistrzostw Polski Amatorów – dystans 70 km
W sektorze pierwszym ustawiani będą: Mistrzowie Polski 2013 oraz pierwsze trójki z poszczególnych kategorii wiekowych wśród mężczyzn i pierwsza piątka wśród kobiet – zawodów MTB Obiszów 2013 na dystansie 70 km. Następnie zawodnicy, którzy startują w duathlonie. Pozostali uczestnicy na hasło sędziego uzupełniać będą sektory.
Godzina 12.30 – Start Puchar Bike Park Obiszów, MP Leśników, MP Policji, MP Górników
W przypadku Mini maratonu, sędzia wyczytywać będzie pierwsze trzy osoby z poszczególnej kategorii wiekowej z zeszłego roku, a także pierwsze trójki mistrzostw Polski leśników i policjantów. W dalszej kolejności ustawiać się będą zawodnicy startujący w duathlonie na dystansie Mini, a reszta uczestników na hasło sędziego uzupełni sektory.
– Jak wygląda sprawa zgłoszeń, do kiedy można się zapisywać, czy są jakieś limity zawodników, jak wyglądają opłaty startowe?
– Nie ma żadnych limitów. Zarówno do biegów, jak i do maratonu kolarskiego można się zgłaszać elektronicznie poprzez naszą stronę www.mtbobiszow.pl do 12 września. Od 13 zgłoszenia przyjmowane będą w biurze w miasteczku zawodów. Warto też pamiętać, że jeżeli opłaciliśmy startowe wcześniej niż w dniu zawodów, przy odbiorze numerów startowych trzeba się okazać potwierdzeniem przelewu.
– Czego mogą się spodziewać zawodnicy w zamian za opłatę startową?
– Otrzymają pakiet startowy oraz po przejechaniu trasy pamiątkowy medal. Mogą liczyć na wyżywienie: różne makarony do wyboru po zawodach, owoce, napoje izotoniczne. Na trasie maratonu będą dwa bufety z wodą i izotonikami. Oprócz tego trzeci bufet umiejscowiony zostanie w miejscu startu i mety. Dokładne położenie bufetów sprawdzić można na mapie znajdującej się na naszej stronie. Do dyspozycji będą także fizjoterapeuci oraz „bike-doctor", czyli mechanik. Będzie można także nieodpłatnie skorzystać z pola namiotowego (przy miasteczku zawodów). Po zawodach dostępne będą również prysznice.
– O co powalczą zawodnicy?
– Przede wszystkim elita kobiet i mężczyzn oraz zawodnicy w kategoria U-23 powalczą o koszulki mistrzów Polski. Ponadto każdy kto ukończy bieg, czy wyścig otrzyma pamiątkowy, specjalnie na tę okazję zaprojektowany medal. Dla zawodników najlepszych w swojej kategorii wiekowej przewidziane są także statuetki wykonane przez rzeźbiarza dr. Adama Olejniczaka. Będą także nagrody finansowe, w sumie ich pula wynosi ponad 50 tysięcy złotych. Oprócz tego wszyscy uczestnicy, zaraz po dekoracji wezmą udział w losowaniu loterii teletombola. W przeciwieństwie do zeszłego roku ograniczymy się tylko do najcenniejszych nagród, tak żeby loteria nie trwała zbyt długo.
– Co zrobić kiedy komuś na trasie przydarzy się sytuacja awaryjna i będzie potrzebował pomocy?
– Cała trasa w Bike Parku w Obiszowie jest oznaczona słupkami z podkładów kolejowych. Najprościej będzie więc podejść do najbliższego słupka i zadzwonić pod numer ratunkowy, który umieszczony jest na numerze startowym. Jeżeli ktoś nie będzie miał przy sobie telefonu należy znaleźć na trasie osobę, która taki telefon będzie miała. Nie powinno być to trudne. Ponadto po trasie będą jeździły dwa quady: jeden z mechanikiem, drugi to ratownicy medyczni.
– Czy w Bike Parku można już trenować?
– Oczywiście. Trasa w Obiszowie jest całoroczna i dobrze oznakowana. Natomiast jeżeli chodzi o same mistrzostwa Polski, to trasa będzie gotowa od piątku poprzedzającego zawody. Warto jednak zaznaczyć, że jej 4-kilometrowy odcinek zostanie wyłączony z ruchu w sobotę, na czas biegów.
– Czy podobnie jak w przypadku Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, także podczas maratonu zorganizowany zostanie wyścig dla VIP-ów?
- Tak i w tym miejscu chciałabym podziękować naszym patronom sportowym, czyli m.in. Pawłowi Czopkowi, który organizuje przejazd VIP-ów. Ponadto będą z nami: Piotr Wadecki, Rafał Hebisz oraz Natalia Czerwonka. Chciałbym także podziękować naszym partnerom, bez których ta impreza by się nie odbyła, czyli: gminom Grębocice, Jerzmanowa i Polkowice, firmie CCC, Fundacji KGHM, Bankowi Spółdzielczemu ze Wschowy, powiatom polkowickiemu i głogowskiemu, Samorządowi Województwa Dolnośląskiego, Związkowi Gmin Zagłębia Miedziowego, Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie, Zakładom Górniczym Rudna oraz całemu Teamowi MTB Obiszów.
|