R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41189690 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Murowana Goślina nagrodzona!

 

Ma teraz tytuł "Gmina Przyjazna Rowerzystom"


Andrzej Kaiser, jeden z najbardziej znanych maratończyków MTB w Polsce, lubi startować w Murowanej Goślinie. Murowana Goślina, 15 kwietnia 2012.

Gmina Murowana Goślina otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Gmina Przyjazna Rowerzystom". Jego organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a gmina została wyróżniona w kategorii: gminy od 15-25 tysięcy mieszkańców.

Celem konkursu było wyłonienie gmin, które sprzyjają turystyce rowerowej (na przykład przez organizację przedsięwzięć turystycznych o charakterze rowerowym).

Oficjalne wręczenie certyfikatów odbędzie się 16 listopada w Warszawie podczas posumowania trwającego właśnie "Roku Turystyki Rowerowej.

Certyfikaty otrzymały:
Gminy powyżej 100 tys. mieszkańców

Certyfikat otrzymują: Białystok, Dąbrowa Górnicza, Rzeszów, Toruń
Wyróżnienia: Bytom, Tarnów

Gminy do 100 tys. mieszkańców
Certyfikat otrzymują: Konin, Racibórz
Wyróżnienie: Otwock

Gminy 25-50 tys. mieszkańców
Certyfikat otrzymują: Malbork, Świecie, Świnoujście

Gminy 10-25 tys. mieszkańców
Certyfikat otrzymują: Krosno Odrzańskie, Kruszwica, Murowana Goślina, Sulęcin, Zławieś Wielka

Gminy miejskie do 10 tys. mieszkańców
Certyfikat otrzymują: Józefów, Stronie Śląskie, Szklarska Poręba

Gminy wiejskie do 10 tys. mieszkańców
Certyfikat otrzymują: Cekcyn, Łąck, Wielka Wieś


Trochę dłuższy komentarz

Gratulacje dla burmistrza Murowanej Gośliny Tomasza Łęckiego, Arkadiusza Bednarka i Romy Dukat - ludzi władzy w tym podpoznańskim miasteczku i gminie, którzy od wielu, wielu lat czynią bardzo dużo, by rower można było prawie wpisać w herb miejscowości.

W czerwcu 2006 roku, także z jakimś moim inicjującym udziałem i Marka Witkiewicza, po raz pierwszy odbył się w Murowanej Goślinie i na terenie Puszczy Zielonka maraton MTB o ogólnopolskim charakterze - jego organizatorem głównym był Grzegorz Golonko. W latach następnych, 2007-2012, odbyły się kolejne, jakże udane, maratony MTB.

W tym pierwszym maratonie, w 2006 roku, wystartował burmistrz miasta Tomasz Łęcki i kilku mieszkańców Murowanej Gośliny. W tym roku pan burmistrz Tomasz Łęcki również wystartował, ale tym razem ścigało się z nim i obok niego kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Mówiąc krótko, ludzie z podpoznańskiej miejscowości polubili ten rodzaj rowerowej aktywności.

W minionych kilku latach Puszcza Zielonka, olbrzymi kompleks leśny o powierzchni prawie 12 tysięcy hektarów, została wzorcowo oznakowana dla rowerzystów. Co kilka kilometrów znajdują się znaki na kamieniach, na drzewach, na specjalnych tablicach, które nie pozwalają zgubić się człowiekowi na bicyklu w lesie, w puszczy, nad tutejszymi jeziorami. To także zasługa władzy z Murowanej Gośliny.

Na terenie Puszczy Zielonka znajduje się Dziewicza Góra - kultowe wzniesienie dla wielkopolskiego kolarstwa górskiego. Od lat odbywają się tutaj mistrzostwa Wielkopolski XC. Pod parasolem Murowanej Gośliny lub z jej wsparciem.

I jeszcze jedno: od kilku lat w Murowanej Goślinie odbywają się Gale Rowerowe - podsumowanie sezonu MTB w danym roku. Ostatnia odbyła się kilka dni temu, w sobotę. Była niezwykle uroczysta, z udziałem najlepszych pań i panów nie tylko z naszego regionu, którzy ścigają się w maratonach na rowerach górskich w cyklu Grand Prix Wielkopolska.

Pomagałem Grzegorzowi Golonko jesienią 2005 roku, by pierwszy ogólnopolski maraton MTB w Wielkopolsce odbył się w czerwcu 2006 w Murowanej Goślinie. Od tego miesiąca do dziś, do 30 pażdziernika, Murowana Goślina stała się jednym z kultowych miejsc dla polskiego MTB. Dzisiejsze wyróżnienie cieszy nie tylko Pana Tomasza Łęckiego i władze Murowanej Gośliny.

Cieszę się także ja i zapewne tysiące amatorów rowerów górskich z całego kraju, którzy mieli okazję ścigać się w goślinieckim maratonie MTB w minionych siedmiu latach. Nie można jednak i zapominać o zwykłych rowerzystach, którzy bezpiecznie - przez cały rok - poznają i podróżują przez Puszczę Zielonka. Po dobrze oznakowanych szlakach z mapami na medal.

                                                                  Piotr Kurek 
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL