R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41873047 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Tour de Pologne
po raz szesnasty w TVP!

 

2 sierpnia 2009 roku rozpoczyna się najstarszy i najsłynniejszy wyścig kolarski w naszym kraju, Tour de Pologne. Po raz szesnasty transmisje ze wszystkich etapów tej imprezy przeprowadzi Telewizja Polska. Obszerne relacje z wyścigu widzowie będą mogli oglądać na antenach TVP1 i TVP Sport, a także za pośrednictwem internetowych stron sport.tvp.pl.

Zgodnie z wczoraj (19 grudnia 2008) podpisaną umową Telewizja Polska będzie głównym patronem medialnym Tour de Pologne w latach 2009, 2010, 2011 i 2012. Prawa do wyścigu zostały nabyte przez TVP na zasadzie wyłączności. Czas antenowy na relacje z każdego etapu wyniesie co najmniej 120 minut. TVP1 pokaże wyścig między godziną 16:10 a godz. 18:10 z przerwą na „Teleexpress”. Jak co roku Telewizja Polska ufunduje też nagrodę dla najwyżej sklasyfikowanego polskiego zawodnika w klasyfikacji generalnej w wysokości 10.000 złotych.


Czesław Lang (w środku) i przedstawiciele Telewizji Polskiej w chwilę po podpisaniu umowy.

Pierwszą edycją Tour de Pologne w całości relacjonowaną przez Telewizję Polską był wyścig z 1993 roku. Wtedy to dyrektorem naszego narodowego touru został srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy Czesław Lang. Za sprawą znakomitego w przeszłości kolarza sam wyścig zyskał na prestiżu i renomie, właśnie dzięki TVP rozpropagowany zaś został w świadomości kibiców, jako jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń roku. Tytuł ten Tour de Pologne otrzymywało zresztą trzykrotnie zwyciężając w kategorii „Najlepszej Sportowej Imprezy Roku” w prestiżowym plebiscycie "Przeglądu Sportowego" (w latach 1995, 1996 i 2004).

W 1996 roku nasz narodowy tour został oznaczony przez UCI (Międzynarodową Unię Kolarską) kategorią 2.5. Podniosło to znacznie prestiż imprezy i pozwoliło zapraszać do startu coraz lepsze zawodowe grupy. Z każdym kolejnym rokiem ranga wyścigu rosła, aż w 2005 został on włączony w skład Pro Touru – kolarskiej elity, do której przynależność mają jedynie największe kolarskie wyścigi świata! Dzięki temu w ciągu kilku ostatnich lat polskiej publiczności zaprezentowały się największe gwiazdy tej dyscypliny sportu, z mistrzami świata i medalistami igrzysk olimpijskich włącznie!

W 2009 roku wyścig odbędzie się w sierpniu, a nie jak dotychczas we wrześniu, dzięki czemu dodatkowo zyska na atrakcyjności – nie będzie bowiem kolidował z Vuelta a Espana, a wielu czołowych kolarzy świata nie odstraszy niegościnna często w pierwszych tygodnia września w Polsce aura.


Frank Schleck z Luksemburga (drugi z prawej), w rozmowie z dziennikarką  TVP, był w dwóch ostatnich latach (2007 i 2008) jedną z gwiazd Tour de Pologne.

TVP1, TVP Sport i multimedialna platforma sport.tvp.pl wzorem ubiegłych lat pokażą ma żywo obszerne relacje z każdego dnia wyścigu. Dziennikarze TVP będą z kamerami na wszystkich etapach, pokazując nie tylko finiszowe metry, rozgrywane na widowiskowych rundach, ale także ostatnie kilometry i decydujące rozstrzygnięcia na wiele kilometrów przed metą. Kamery TVP pokażą także wyścig „od kuchni”, przeprowadzając liczne wywiady z głównymi bohaterami imprezy, przygotowując interesujące i ciekawe reportaże zza kulis, podsumowując i analizując najciekawsze momenty każdego etapu.Podobnie jak w ubiegłych latach każdy dzień podsumowany zostanie w specjalnej „Kronice Tour de Pologne”.

W 2008 roku tylko na antenie TVP1 Tour de Pologne obejrzało łącznie ponad 35 milionów osób. Jest to absolutny rekord oglądalności naszego narodowego wyścigu! Największą oglądalność miała „Kronika 2. etapu”, która zgromadziła przed telewizorami blisko 5,5 mln osób. Krótki, podsumowujący każdy dzień rywalizacji program cieszył się zresztą ogromnym zainteresowaniem kibiców. Każdy odcinek przyciągał bowiem od 4,3 do 5,5 miliona widzów.

Również 1,5-godzinne transmisje z poszczególnych etapów cieszyły się wielkim zainteresowaniem widzów. Największą ich liczbę przyciągnął finisz w Krakowie. Rywalizację w stolicy Małopolski dzięki TVP1 oglądało wówczas na żywo niemal dwa miliony osób. Ogólnie oglądalność relacji z Tour de Pologne wahała się w granicach 23-29 procent i była to największa widownia kolarskich wyścigów wieloetapowych w Polsce w całym 2008 roku!

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL