R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40478141 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Radek Lonka uciekał przed deszczem

 

214 kolarzy jechało w gnieźnieńskim maratonie MTB

Zaczęło się w piątek, w sobotę ciąg dalszy – deszcz, ulewa i znowu deszcz. W niedzielę 31 maja miał się odbywać maraton MTB w Gnieźnie. Trasa nabrała zupełnie innego charakteru – najbardziej doświadczeni gnieźnieńscy kolarze nie pamiętają jej w takim stanie. Ale jeszcze się tak nie zdarzyło, aby kolarze w Gnieźnie startowali w deszczu.

W niedzielny poranek pogoda wszystkich zaskoczyła pięknym słońcem, co spowodowało, że na starcie z gnieźnieńskiego Rynku stawiło się 214 kolarzy nie tylko z Wielkopolski. Miło było powitać zawodników ze Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi, Bytowa i wielu innych miejsc.


Janusz Przybysz z Koła na trasie gnieźnieńskiego maratonu MTB.
Fot. Mateusz Góralczyk

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego Dariusz Pilak, który o godzinie 11:00 strzałem z pistoletu dał sygnał do startu. Splendoru imprezie dodał start senatora RP Piotra Gruszczyńskiego, który wraz z innymi ruszył na niełatwą trasę. Po starcie nastąpił honorowy przejazd ulicami miasta, który wywołał duże zainteresowanie wśród kibiców i przypadkowych przechodniów.

Po około 2 km nastąpił start ostry wyścigu. Kolarze rozpoczęli ściganie na trzech dystansach: 27 km, 50 km i 70 km. Trasa prowadziła polnymi drogami do Jankowa Dolnego a następnie wokół jezior Jankowskiego i Wierzbiczańskiego. Organizatorzy w nizinnej Wielkopolsce znaleźli sposób na rozegranie prawdziwie górskiego maratonu rowerowego. Na dystansie Mega (50 km) suma przewyższeń wynosiła 670 m. Jako pierwsi metę osiągnęli zawodnicy na dystansie Mini, których na metę przyprowadzili Wojciech Niemier z Kórnika (mężczyźni) i Daria Siwek z Chomęcic (kobiety). Mężczyźni rozegrali pasjonujący finisz a drugi z zawodników Piotr Nowicki z Piły stracił prowadzenie na 100 metrów przed metą.

Wygląd i relacje zawodników wskazywały na to, że niedzielne zawody to nie przelewki; wymagają doskonałej kondycji i niezniszczalnego sprzętu. Prawdziwe zmagania i największe trudności stanęły przed zawodnikami na dłuższych dystansach. Błoto, ciekawe podjazdy i karkołomne zjazdy – tego na trasie nie brakowało. Całe szczęście obyło się bez poważnych kontuzji a niewielkie obtarcia zostały opatrzone przez Harcerską Grupę Ratowniczą i uśmiech na mecie wynagradzał trudy zmagań.

Zawodnicy gnieźnieńskiej grupy Agpol – Team stanęli, jak na gospodarzy przystało, na wysokości zadania. Michał Putz z Powidza zdeklasował innych zawodników na dystansie Mega, uzyskując 7-minutową przewagą na mecie. Wśród kobiet Kinga Mudyn z Bytowa okazała się triumfatorką średniego dystansu. Na uwagę zasługuje fakt, że dystans Mega był najliczniej obsadzonym, co jest swego rodzaju niespodzianką w amatorskich zawodach MTB.

Kibice zgromadzeni na Rynku nie czekali długo na przyjazd Radosława Lonki z Wrześni, który osiągnął nieziemską przewagą nad pozostałymi zawodnikami na królewskim dystansie Giga. Było to już drugie zwycięstwo tego zawodnika w gnieźnieńskich zawodach. Po zaciętym finiszu jako drugi linię mety przejechał Sebastian Swat z Przeźmierowa przed Albertem Foktem z Kalisza. Walka kobiet z 70-kilometrowym dystansem zakończyła się zwycięstwem Elżbiety Spławskiej z Konina, która pokonała Edytę Swat z Przeźmierowa i Patrycję Petroczko ze Śremu. Najlepszymi gnieźnianami okazali się Ewelina Kuch i junior Tomasz Wachowiak (Agpol – Team).

Wielu zawodników kończąc dystans 70 km oprócz zmęczenia zmagało się z ulewnym deszczem i gradobiciem. Wszyscy witani byli hucznymi brawami wyrażającymi uznanie dla wykazanej determinacji. Organizatorzy UKS Gnieźnieński Klub Kolarstwa Górskiego zapewnili ciepłą grochówkę dla wszystkich zawodników oraz inne atrakcje na Rynku. Dekoracji zawodników dokonali senator RP Piotr Gruszczyński i wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego Dariusz Pilak. Nagrody ufundowali sponsorzy główni: Skoda Auto Polska, Szkoła Auto oraz lokalni przedsiębiorcy - Hotel Nest w Gnieźnie, firma meblowa Agpol z Małachowa, salon meblowy Lena z Łubowa, cukiernia "Królewska".

Skoda Maraton MTB – Gniezno 2009 nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, które bardzo przychylnie odnosi się do organizacji amatorskich zawodów sportowych.

Tekst: Dariusz Łukasiewicz, Radosław Jaskulski


Wyniki i zdjęcia: http://www.maratongnieznienski.pl/

Skoda Maraton MTB – Gniezno 2009 pierwszy z maratonów wielkopolskich rozgrywany w ramach cyklu Wielkopolska Challenge organizowanego przez gogolmtb (http://www.gogolmtb.of.pl/)


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL