R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 30256466 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2019-03-24

 
Zapraszam na rowery do Puszczykowa

 

Z Wojciechem Gogolewskim, głównym organizatorem imprez MTB w Wielkopolsce, rozmawia Piotr Kurek

– Zaczyna się ósmy sezon imprez na rowerach górskich w Wielkopolsce, których Pan jest głównym organizatorem. Jakie myśli towarzyszą Panu u progu sezonu kolarskiego 2010?

– Wszystko zaczęło się od mastersów, panów po trzydziestym roku życia, którzy kochają jazdę na rowerze, i którzy zapragnęli się ścigać w zawodach XC. Tak zrodziła się inicjatywa Wielkopolskiej Ligi Masters, która przez minionych siedem lat nabierała rozmachu, organizacyjnej precyzji, dobrego sędziowania, medialnego rozgłosu. Najbardziej jednak cieszy mnie to, że poza coraz liczniejszą rzeszą Wielkopolan startujących przez cały sezon, od wiosny do jesieni, dowiedzieli się o naszych zawodach dobrzy kolarze górscy z różnych regionów Polski, którzy na nie regularnie przyjeżdżają. Jak Adam Ostrowski z Warszawy, jak Zbigniew Górski z Chełmna, Rafał Dymek ze Szczecina,czy też Maciej Kubicz z Tomaszowa Mazowieckiego. Takich zawodników jest znacznie więcej.

– To wielka satysfakcja widzieć ponad 100 mastersów na starcie jednego wyścigu XC, jak miało to miejsce trzy lata temu w Puszczykowie. Czy nie marzy się Panu przekroczenie kolejnej bariery: 400 zawodników wszystkich kategorii w jednej imprezie?

– Prawda jest taka, że mastersi nadali tej imprezie, która w tym roku nazywać się będzie Pucharem Wielkopolski - Thule Cup 2010, rangę. Oni lubią przyjeżdżać na te zawody, ścigać się, wymieniać opinie między sobą. Znają się od lat, wiedzą o sobie dużo, tworzą społeczność ludzi wzajemnie się szanujących. Powiem obrazowo: mastersi nakręcili sprężynę sportowej rywalizacji, w tym roku powinna ją w podobny sposób nakręcić młodzież i jej usportowieni rodzice. Warto w tym miejscu podkreślić, że dwie reprezentantki Polski - olimpijka i mistrzyni świata z Canbery (2010 - kategoria U23) Aleksandra Dawidowicz i Weronika Rybarczyk - swą przygodę z rowerem rozpoczynały w naszych zawodach, a w ubiegłym roku na kilku edycjach w tym na finale pojawił się Marek Konwa.
 

– Mastersi od początku nadali barwę Wielkopolskiej Ligi Masters MTB, ale nie można nie zauważać, że od od roku 2007 coraz więcej młodych ludzi ściga się w tych zawodach?

– To prawda. W 2008 roku oficjalnie została wprowadzona kategoria żak. I w tym to roku w tym przedziale wiekowym startowało ponad 50 zawodników łącznie, na każdych zaś zawodach około dwudziestu. Z nich wyrosną młodzicy, juniorzy młodsi. Kilku żaków ma zadatki na kolarzy dużej klasy.

– Zawody Pucharu Wielkopolski rozpoczynają się w najbliższą niedzielę w Puszczykowie. Ile takich zawodów odbędzie się w tym roku?

– Istotnie, zaczynamy w podpoznańskim Puszczykowie, które od początku naszego cyklu gości wielkopolskich kolarzy górskich. Następne zawody odbędą się 3 maja w Gnieźnie, 9 maja w Złotowie, 30 maja w Obornikach, kolejne 20 czerwca w Chodzieży, 10 lipca w Połczynie-Zdroju, 21 sierpnia w Jarocinie, 29 sierpnia na Dziewiczej Górze (będą to Mistrzostwa Wielkopolski w Kolarstwie Góskim) i 9 października finał we Wrześni. W sumie, w całym cyklu będzie dziewięć imprez.

– Ilu zawodników oczekuje pan w Puszczykowie?

– Prognozy pogody na niedzielę są dość zachęcające, sadzę zatem, że powinno pojawić się ponad 200 kolarzy w różnym wieku, choć przed trzema laty było ich właśnie w Puszczykowie ponad trzystu, a w ubiegłym roku zabrakło dwóch, aby przekroczyć magiczną liczbę 300 uczestników. Jako organizator nie mam wpływu na pogodę i frekwencję. Wiem jednak, że na starcie nie zabraknie zawodników z Warszawy, Chełmna, Gorzowa i innych miast spoza Wielkopolski. Jest rzeczą oczywistą, że najwięcej będzie zawodników z naszego regionu. Niedzielne zawody w Puszczykowie, przed dwoma laty startowali tu Janusz Kowalski i Czesław Lang, odbywają się po raz jedenasty i będą to zarazem II Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w Kolarstwie Górskim.
 
– Czy wprowadził Pan zmiany do regulaminu Pucharu Wielkopolski 2010?

– Tak. Oddzielnie będą klasyfikowane odtąd żaczki (1998-1999), panie w kategorii masters II (41 lat i więcej) oraz panowie po 56. roku życia, dla których wprowadzam kategorię M4. Podczas każdej edycji odbędzie się wyścig w kategorii superamator, ale bez nagród - każdy startujący otrzyma medal za udział.

– Poza Pucharem Wielkopolski zamierza pan przeprowadzić jeszcze inny cykl: BikeCrossMaraton Wielkopolska 2010. Jak można opisać formułę tego drugiego cyklu?

– Osobnym cyklem imprez będzie właśnie BikeCrossMaraton Wielkopolska 2010. Jest to oferta dla tych wszystkich, którzy lubią startować w maratonach MTB, ale niekoniecznie poza granicami naszego regionu. Pierwsze zawody, na które zapraszamy pasjonatów jazdy na rowerach górskich, odbędą się 6 czerwca w Gnieźnie, następne 11 lipca w Połczynie-Zdroju, kolejne 8 sierpnia w Suchym Lesie, potem 12 września w Lesznie (Mistrzostwa Wielkopolski w Maratonie MTB) i wielki finał 26 września w Zielonce. Każdy będzie mógł wybrać dla siebie jeden z dystansów: Mini - od 20 do 30 km, Mega - około 50 km i Giga - w granicach 70 kilometrów.

– Puchar Wielkopolski 2010 i BikeCrossMaraton Wielkopolska 2010 przed Panem, za Panem cykl trzech zawodów przełajowych CycloCross 2010. Dużo imprez i dużo pracy przed Panem w tym roku. Na kogo może Pan liczyć w organizacji imprez kolarskich?

– Nie organizuję tych wszystkich imprez sam. Jestem ich koordynatorem, ale liczę na samorządy lokalne, na sprawdzonych działaczy sportowych, jak Wiesław Fidurski w Złotowie, wiceburmistrz Piotr Witkowski i Janusz Smaruj w Chodzieży, Zbigniew Ogrodowicz we Wrześni, Dariusz Łukasiewicz i Radosław Jaskulski w Gnieźnie, Jacek Wichłacz w Puszczykowie, czy Andrzej Maziarz w Połczynie-Zdroju. To także burmistrz Połczyna-Zdroju Barabara Nowak, burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki, wójt Suchego Lasu Grzegorz Wojtera i starosta poznański Jan Grabkowski, czy też wicestarosta obornicki Przemysław Gronostaj. Organizuję imprezy dla ludzi i widzę, że na władze lokalne nie tylko w Wielkopolsce można niezawodnie liczyć.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL