Aktualizowano: 2024-03-15
Jutro kolarze wjeżdżają w Tatry

Belg Jonas van Genechten najszybszy
na mecie czwartego etapu w Katowicach

Belg Jonas Van Genechten (Lotto Belisol) wygrał czwarty etap 71. Tour de Pologne z Tarnów Gemini Park do Katowic. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Czech Petr Vakoc (Omega Pharma Quick-Step). Jutro kolarze wjeżdżają w Tatry, meta piątego etapu znajdować się będzie na Słowacji - w Szczyrbskim Plesie.

Aż 236 kilometrów mieli do pokonania kolarze na czwartym etapie 71. Tour de Pologne UCI World Tour. Wystartowali z Tarnów Gemini Park przy padającym deszczu i temperaturze około 17 stopni Celsjusza. Później pogoda poprawiła się - zrobiło się cieplej i przestało padać.

W peletonie znów bardzo aktywnie jechali Polacy – atakowali i próbowali ucieczek. Na premii specjalnej w Szczurowej najlepszy był jednak Belg Boris Vallee, a kolejną w Olkuszu wygrał Austriak Matthias Krizek. Wówczas w ucieczce oprócz Austriaka jechali Brytyjczyk Edmondson i Mateusz Taciak z CCC Polsat Polkowice. Na trzech lotnych premiach LOTTO triumfował Krizek – w Jaworznie, Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich. Natomiast Taciak wygrał dwie górskie premie TAURON III kategorii w Katowicach i dzięki temu założył różową koszulkę tej klasyfikacji. – Cieszymy się, że koszulka została w teamie. Mieliśmy w planie pomóc Maćkowi Paterskiemu w utrzymaniu tej koszulki. Nie sądziłem, że zabiorę się w ten decydujący odjazd, bo byłem bardzo zmęczony – przyznał Taciak.

Na rundach w Katowicach peleton zlikwidował ucieczkę, ale co chwilę dochodziło do kolejnych ataków. Ostatecznie na mecie w Alei Korfantego przy "Spodku" mieliśmy popis sprinterów. Najszybciej finiszował Jonas Van Genechten, a tuż za nim na linię mety wpadli Jacopo Guarnieri i Luka Mezgec. Najlepszy z Polaków Grzegorz Stępniak był 19. – To najważniejsze zwycięstwo w mojej karierze, sprint był bardzo szybki, jechałem około 80 kilometrów na godzinę. Udało się – powiedział na mecie Van Genechten.

W klasyfikacji generalnej SKANDIA prowadzi nadal Vakoc. – Coraz bardziej przyzwyczajam się do żółtej koszulki. Ciągle jedzie mi się bardzo dobrze i cieszę się z prowadzenia w wyścigu – mówił Czech. Drugi w klasyfikacji ze stratą 26 sekund jest Krizek, a trzeci Jauheni Hutarowicz. Dziesiąte miejsce zajmuje Maciej Paterski – najlepszy Polak. W klasyfikacji najlepszy góral TAURON prowadzi Taciak, w klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO na pierwsze miejsce wysunął się Krizek, a klasyfikację punktową LANG TEAM otwiera Hutarowicz.

W czwartek odbędzie się piąty etap 71. Tour de Pologne Zakopane – Szczyrbskie Pleso o długości 190 kilometrów. Kolarze wjadą na Słowację i finiszować będę w Szczyrbskim Plesie.