Jestes 41034896 gosciem na naszej stronie
Przemysław Wegner jedzie do Rio

Kolarz z Poznania wystartuje
we wrześniowych Igrzyskach Paraolimpijskich

Przemysław Wegner i Artur Korc (pilot) wygrali tegoroczny Puchar Świata w kolarstwie paraolimpijskim i jadą do Rio de Janeiro z nadziejami na medal.

Przemysław Wegner wystartuje w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Kolarz z Poznania pojedzie aż w trzech wyścigach. Jego partnerem (pilotem) jest Artur Korc.

– Marzyłem o tym, by kiedyś wystąpić w Igrzyskach Paraolimpijskich - mówi 44-letni poznaniak. – Teraz to się spełnia. Trenuję mocno ze swym partnerem Arturem Korcem. Obaj marzymy o medalu - ujawnia swe sportowe oczekiwania zawodnik, który od 11 lat startuje w wyścigach kolarskich.

Zaczynał jako niedowidzący w tandemie razem z Henrykiem Kiszką (Razem Poznań). Jeździli razem trzy lata, podczas których uczył się zachowań na rowerze. Kolarstwo wciągnęło go na całego.

W roku 2008 jego partnerem został Arkadiusz Garczarek z Granowa, z którym rok później (wrzesień 2009) zdobył tytuł mistrza świata we Włoszech w wyścigu ze startu wspólnego. To największe, jak dotąd, osiągnięcie poznaniaka, który 22 września ukończy 45 lat.

Ceni sobie również tegoroczną wygraną w Pucharze Świata w kolarstwie paraolimpijskim: złożyły się nań trzy imprezy: w RPA, w Belgii i w Hiszpanii. W Pietermaritzburgu (Republika Południowej Afryki) z Arturem Korcem wygrali jazdę na czas, w wyścigu ze startu wspólnego zajęli trzecie miejsce, w Ostendzie uplasowali się na 8. pozycji w jeździe na czas i na 6. w wyścigu ze startu wspólnego, w Bilbao - byli drudzy na czas i trzeci w w wyścigu ze startu wspólnego.

– Na świecie jest około 10 liczących się tandemów. Zaliczamy się do najlepszych i liczymy na medal. Nasz triumf w Pucharze Świata umocnił nas psychicznie. W Rio de Janeiro wystartujemy na torze w wyścigu 4 km na dochodzenie, w jeździe na czas (30 km) i w wyścigu ze startu wspołnego (120 km).

Przemysław Wegner trenuje razem z Arturem Korcem od 24 lipca w Zieleńcu. Codziennie przejeżdżają około 100 kilometrów. Przebywać tam będą do połowy sierpnia.

Przygotowania do Rio de Janeiro rozpoczęli już w listopadzie 2015 10-dniowym pobytem w Szwajcarii. w grudniu byli na Gran Canarii, w lutym w Calpe, w kwietniu na Cyprze. Maj był czasem startów w trzech zawodów Pucharu Świata.

– Marzy mi się medal olimpijski - mówi Przemysław Wegner. – Gdyby tak się stało, byłby to mój pierwszy, a Artura już trzeci, gdyż w Londynie (2012) zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego, w Pekinie (2008) zaś brąz w jeździe na czas.

Przemkowi Wegnerowi kibicuje rodzina, znajomi z pracy z panią prezes Anną Byczkowską-Klimą (Pofam Jedność - zakład pracy chronionej), wielkopolskie środowisko kolarskie. Dla nich wszystkich mam oto taką informację, że poznaniak z Arturem Korcem pojadą 4 km na torze 8 września, czasówkę 14 września i wyścig ze startu wspólnego 17 września.

Będziemy trzymać za nich kciuki, podobnie jak i za drugi tandem Marcin Polak/Michał Ładosz oraz Rafała Wilka i Arkadiusza Skrzypińskiego (na handbike'ach), także dzielne panie z Anną Harkowską na czele.