Jestes 41033086 gosciem na naszej stronie
Solowy atak na ostatniej pętli

Maciej Paterski z Jarocina wygrał
kolarski Memoriał Henryka Łasaka

Maciej Paterski z Jarocina (CCC Polsat Polkowice) wygrał w sobotę 16. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”. Trasa liczyła 182,8 km. Kolarze do pokonania mieli pięć okrążeń wokół Suchej Beskidzkiej.

Dwa kolejne miejsca zajęli Paweł Franczak (Activejet Team) i Ukrainiec Myhaiło Kononenko. Finiszowali najszybciej z 20-osobowej grupy, która próbowała dogonić zwycięzcę. Ich strata na mecie wyniosła 30 sekund.

Na trasę wystartowało w 121 zawodników z dziewięciu krajów. Do mety dotarło 76. Przez znaczną część wyścigu stawce przewodzili Łukasz Bodnar (Activejet) i Kamil Gradek (BDC Marcpol). Ich przewaga nad grupą pościgową sięgała nawet trzech minut. Na ostatniej pętli zostali jednak dogonieni. Moment, w którym ucieczka została zlikwidowana wykorzystał Paterski, który wyskoczył samotnie do przodu i nie oddał prowadzenia do mety.

Kolarze docierali na metę w kilku grupach. Ostatnia, 20-osobowa, przyjechała 20 minut i 40 sekund za zwycięzcą.

Henryk Łasak był trenerem kolarskiej reprezentacji Polski, wychowawcą i szkoleniowcem medalistów olimpijskich i mistrzostw świata, między innymi Ryszarda Szurkowskiego, Janusza Kowalskiego i Stanisława Szozdy. Zginął w styczniu 1973 roku w wypadku samochodowym w Skomielnej Białej koło Suchej Beskidzkiej.