R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41824519 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Słońce sprzyjało im w drodze

 

Męczennica Rowerowa po raz pierwszy!

 
Ireneusz Rutkowski na czele grupy rowerzystów w drodze do Buku.
Fot. Piotr Kurek

Wyznaczyli sobie spotkanie w skórzewskim parku. Uścisnęli dłonie, stanęli do pamiątkowych fotografii. I w drogę. Na swych bicyklach, by w ten sposób zainaugurować nową świecką tradycję: Męczennicę Rowerową. 

Na jej pomysł wpadł Ireneusz Rutkowski, uczestnik kilkunastu wypraw rowerowych po Europie. Emerytowany już ekonomista, choć wielce młody duchem, doszedł do wniosku, że warto będzie spotykać raz w miesiącu, zawsze w druga niedzielę, na swych dwóch kółkach na ... Męczennicach Rowerowych właśnie. Spisał ich reguły w czternastu punktach i puścił je w publiczną przestrzeń. 


Wyznaczyli sobie spotkanie w skórzewskim parku 13 maja 2018 o godzinie 10.
Fot. Ireneusz Rutkowski
 
W niedzielę 13 maja o godzinie 10.00 w skórzewskim parku pod Poznaniem zjawiło się jedenaście osób, z których dziewięcioro podjęło trud majowego męczenia się na rowerze. Warto było pedałować w słońcu w stronę Głuchowa, Komornik, Walerianowa, Rosnówka, Dębienka, Dębna, Trzcielina. Dalej były Lisówki, Skrzynki, Otusz i Buk. I powrót do Poznania, ale już inną trasą. Przez Dopiewo, Palędzie, Dąbrówkę do Skórzewa. 

Świeciło słońce majowo. Było gorąco i ta temperatura w granicach 30 stopni Celsjusza jakby uwznioślała ten rowerowy trud. Jadący często sięgali po bidony i pożywiali się po drodze. Przed Bukiem niektórzy w cichości ducha, inni głośno mówili o tym, co zjedzą, czym się posilą w tym wielkopolskim miasteczku. Pierwszy lokal, znana pizzeria, zamknięty dla nich: w środku komunijni goście. Restauracja "Parkowa" - tak samo. Przy rynku kupili w sklepiku Pani Doroty wodę niegazowaną i usłyszeli te słowa: – Za tydzień też nie przyjeżdżąjcie do nas, gdyż będą bierzmowania!

 
Rowerzyści między drzewami.
Fot. Piotr Kurek

Niedostatek kuchni wynagrodziło im majowe piękno przyrody i spotkania z ludźmi. W Rosnówku spotkali Panią Henrykę, mieszkankę tej miejscowości od 40 lat. – Mieszkał tutaj Zenon Czechowski, znakomity polski kolarz (zmarł w listopadzie 2016) i Jan A. P. Kaczmarek - kompozytor muzyki filmowej - podkreślała w ten sposób walory okolicy. 

Wiele razy myślałem ostatnio o tym, by znów odwiedzić te strony na rowerze. Ostatni raz do Buku jechałem na swym "Treku 930 SHX" kilkanaście lat temu (razem z Tadeuszem Brzozowskim - dziennikarzem "Głosu Wielkopolskiego"), by odwiedzić redakcyjnego kolegę Sławomira Lechnę. Mieszka tam nadal z rodziną, redaguje na wysokim poziomie "Nasz Głos Poznański" (bezpłatny dwutygodnik trafia do mieszkańców Poznania i 19 gmin). Teraz za sprawą pomysłu Irka Rutkowskiego nadarzyła się okazja, by odnowić swe niespieszne spojrzenie na tereny na południowy zachód od Poznania.

 
Chwila odpoczynku w zielonej przestrzeni.
Fot. Ireneusz Rutkowski

Jechałem przez podpoznańskie okolice (gubernia starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego) i dostrzegłem ogrom zmian. Głuchowo i Komorniki to jakby kopia sukcesu gospodarczego i rozmachu inwestycyjnego gminy Tarnowo Podgórne. Nowe domy i rezydencje we wszystkich miejscowościach, całe osiedla wyrosłe w szczerym do tej pory polu. I dbałość o rowerzystów, by mieli swe ścieżki rowerowe - jak wzorcowa ze Skórzewa do Dąbrówki. 
 
Mówiąc w wielkim skrócie, inauguracyjna Męczennica Rowerowa się odbyła. Do mety, w Skórzewie, dojechało pięć osób. I im i tym, którzy wcześniej z nimi pedałowali słońce sprzyjało w drodze. W jego blasku można było smakować piękno przyrody i ogarniać wzrokiem Polskę w rozwoju, nie w ruinie.

 
W drodze powrotnej do Poznania.
Fot. Piotr Kurek

I by być w zgodzie z faktami: męczennikami pierwszej (historycznej) Męczennicy Rowerowej byli - Maria Palacz, Małgorzata Mroczek, Dorota Ciechanik, Ireneusz Rutkowski, Roman Ruga, Maciej Paradowski, Andrzej Mroczek, Dariusz Sienniak i Piotr Kurek.

                                                Piotr Kurek

P.S. Następna Męczennica Rowerowa odbędzie się w drugą niedzielę czerwca 2018, czyli dziesiątego.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL