Rowerem po Wielkopolskim Parku Narodowym
Jezioro Góreckie zachwyca swą urodą o każdej porze roku.
Fot. Piotr Kurek
Dziś wybrałem się rowerem do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Z Poznania, co oczywiste. Zajrzałem tu i tam, spotkałem wiele dobrych i ciekawych ludzi. I już po zmroku pedałowałem w stronę domu.
Pażdziernikowe słońce już od kilkunastu dni sprzyja ludziom ruchu: pieszym, rowerzystom, biegaczom. Do tej pory nie miałem specjalnie wiele czasu, by skorzystać z promieni ciepła i popatrzeć na niepowtarzalny początek polskiej jesieni 2018.
Ale dziś postanowiłem popedałować w stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wjechałem w jego przestrzeń od strony Puszczykowa, by dotrzeć w okolice Jarosławca. Ale ta kraina ma największy urok nad Jeziorem Góreckim, najpiękniejszym w naszym regionie.
Z młodą parą nad Jeziorem Góreckim.
Fot. Olga Kijowska
Jadę od strony parkingu, mijam olbrzymią mapę i mknę po złotych liściach w dół. A tam młodzi ludzie całują się namiętnie, usta w usta. To rodzaj poślubnej ustawki Pani Urszuli i Pana Marcina, którzy w scenerii Jeziora Góreckiego zapragnęli uwiecznić swą radość z pierwszych dni wspólnego życia. I aby to uczynić, zaprosili aż troje fotoreporterów.
Staję z nowożencami do wspólnej fotografii, wykonuje ją młoda Ukrainka, Pani Olga z Kijowa, która w Poznaniu może wykonywać swój zawód. Ale przecież nie przyjechałem tutaj dla zdjęć, tylko po to, by porozkoszować się przyrodą.
Dziś Jezioro Góreckie było uśpione przez słońce. Żadnej fali, żadnej zmarszczki na tafli wody. Cichuteńko i spokojnie. Ale słońce dawało swą moc ponad doroczną normę październikową. Trasa wokół jeziora już usłana liśćmi, choć nie jest to jeszcze złoty kobierzec.
Maria Palacz - aktywna pozańska rowerzystka - nad jeziorem Kociołek.
Fot. Piotr Kurek
I te barwy jesieni. Piękne, niepowtarzalne. Pedałuję od strony Góreckiego w stronę Kociołka. To też jezioro, tylko ciut mniejsze, bardziej kameralne. Widzę przed sobą panią, która stawia dzielnie kijki nordic walking. Podjeżdżam bliżej i oczom nie wierzę: to Maria Palacz. Bardzo aktywna rowerzystka. Miałem okazję w roku 2005 wraz z nią i innymi pasjonatami turystyki na dwóch kółkach przemierzać przez dwa tygodnie Ukrainę, w wyprawie zorganizowanej przez niezastąpionego Ireneusza Rutkowskiego.
Być w Wielkopolskim Parku Narodowym, być w Puszczykowie i nie odwiedzić Piotra Miśkiewicza - toż to byłby grzech! Ulica Wrzosowa 11, siedziba firmy BCM Nowatex. Prezesi klubów sportowych, zawodnicy i zwykli turyści dobrze wiedzą od lat, że w tym miejscu szyje się stroje nie tylko dla kolarzy. Spodenki, koszulki, podkoszulki, kurtki - wszystko to jest ładnie wyeksponowane i dostępne dla każdego klienta.
Piotr Miśkiewicz - wielki przyjaciel ludzi rowerów i kolarstwa.
Fot. Piotr Kurek
Tym razem dostrzegam jednak inną proporcję w handlowej prezentacji: więcej jest rzeczy, które są niezbęne do jazdy/ pedałowania typowemu Kowalskimu. A więc kurtki na jesień, także potrzebne na mroźne dni.
Ale Pan Piotr pokazuje mi próbki materiałów, najwyższej jakości ze Szwajcarii, z których wkrótce przygotuje nowe rzeczy dla fanów dwóch kółek. – Jak wszystko dobrze pójdzie, przed świętami Bożego Narodzenia zaprezentujemy ofertę na najwyższym poziomie jakościowym - podkreśla.
Jezioro Góreckie bez jednej zmarszczki, spokojne nad wyraz. 17 października 2018.
Fot. Piotr Kurek
Jest też okazja, by porozmawiać trochę o kolarstwie, o młodych talentach. Pan Piotr Miśkiewicz od dziesięciu lat jest sponsorem kolarzy z Darłowa, zaś BCM Nowatex dumnie brzmi w nazwie klubu, którego gwiazdami są Marta Jaskulska i Daria Pikulik - olimpijka z Rio de Janeiro. To także Wiktoria Pikulik, Nikola Sibiak, Nikola Seremak, Wiktoria Kierat i Marlena Karwacka.
Przejechałem dziś 62 kilometry na swym Wheelerze Pro 59. Aż chciałoby się jutro znów siąść na rower i popedałować w stronę słońca, pięknych jezior Wielkopolskiego Parku Narodowego i tej wyjątkowej w tym roku październikowej aury.
Piotr Kurek
|