R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41327609 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Tour de Pologne pełen gwiazd

 

56,6 km trzeba pokonać w trzy godziny

 
Ryszard Szurkowski (numer 7), polski kolarz wszech czasów, kończy Tour de Pologne Amatorów. Bukowina Tatrzańska, 6 sierpnia 2010.

Już tylko sześć dni pozostało do wyścigu Tour de Pologne Amatorów 2011. Do startu zgłosiło się dotychczas ponad 1200 uczestników, w tym politycy, sławni sportowcy, aktorzy i gwiazdy show biznesu. Także dziennikarze. Wszystkich oprócz kolarstwa, łączy jeden, szczytny cel - wspieranie Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Starterem wyścigu będzie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przyjął honorowy patronat nad Tour de Pologne Amatorów. Nie zabraknie również innych znanych osobistości ze świata polityki. Swój udział zapowiedzieli, między innymi, Marek Siwiec oraz Wojciech Olejniczak. Obaj to posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy pasjonują się kolarstwem i często biorą udział w treningach rowerowych. Marek Siwiec rokrocznie wybiera sobie jeden z etapów Tour de Pologne i przejeżdża go wraz z grupą kolarskich amatorów.

Na starcie zobaczymy również fantastycznych sportowców. Dariusz Michalczewski szykuje w ukryciu wielką formę, aby zaskoczyć wszystkich rywali. Tak szczytnego celu oraz wielu emocji nie mógł sobie odmówić Ryszard Szurkowski. Wielki mistrz polskiego kolarstwa, dzień przed wyścigiem, spotka się ze wszystkimi chętnymi zawodnikami i udzielać będzie rad teoretycznych oraz praktycznych na temat odżywiania, pokonywania podjazdów oraz zjazdów. Wskazówki te mogą okazać się nieocenione i z pewnością pomogą każdemu.

Pojawi się także gwiazda międzynarodowa w osobie Tony Romingera - najlepszego górala Tour de France (1993), trzykrotnego triumfatora Vuelta a Espana (1992-1994), a także zwycięzcy Giro d’Italia (1995).

Po raz drugi swój start w Tour de Pologne Amatorów potwierdziła Joanna Jabłczyńska, która ma za sobą występy w wielu maratonach kolarskich. Tempa będą próbowali dotrzymać jej koledzy po fachu: Waldemar Błaszczyk, Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski i Antoni Pawlicki.

Przypominamy, że startując w Tour de Pologne Amatorów wspierasz Fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk i pomagasz dzieciom w śpiączce. Głównym sponsorem Tour de Pologne Amatorów jest Bank BGŻ.

Ty też możesz pomóc. Zgłoś się do startu. Do zobaczenia 5 sierpnia na trasie Terma Bukovina Hotel SPA-Bukowina Tatrzańska. Prawdziwych fanów kolarstwa nie może tam zabraknąć!

xxx

Przed rokiem startowałem w Tour de Pologne Amatorów - na dystansie 20 kilometrów. Była to niezapomniana jazda, gdyż Czesław Lang po raz pierwszy postanowił zorganizować taką imprezę, wyścig dla amatorów, jako wydarzenie towarzyszące 67. Tour de Pologne. Były dwa dystanse do pokonania - 56 km i 20 km. Wybrałem krótszą trasę, startowałem razem z Dariuszem Michalczewskim i z nim przegrałem. Był szybciej ode mnie na mecie.

W tym roku będzie tylko jeden dystans do pokonania - 56,6 km. Wydaje się on łatwy do pokonania, ale jest wyznaczony dość sztywny limit czasowy - trzy godziny. Z Bukowiny Tatrzańskiej do Bukowiny Tatrzańskiej amatorzy muszą zmieścić się w czasie 180 minut. Po starcie będzie dość łatwy zjazd do Poronina, później już będzie tylko trudniej.

Kiedy na początku lipca rozmawiałem z Ryszardem Szurkowskim, na temat Tour de Pologne Amatorów, nie krył swych obaw, że część startujących może mieć kłopoty, gdyż muszą się zmierzyć z podjazdem do wsi Ząb i niewyobrażalnie trudnym wspinaniem się do Gliczarowa.


Podczas dzisiejszej jazdy zostałem uchwycony fotograficznie przez Piotra Rakowskiego, wielkiego fana rowerów i biegania, dyrektora do spraw informatyki w Polskapresse - Oddział Poznań.
Fot. Piotr Rakowski

56,6 km w trzy godziny, by być skasyfikowanym. Dzisiaj, 30 lipca, podjąłem próbę przejechania tegoż dystansu na podpoznańskich ścieżkach rowerowych i szosach wokół Grodu Przemysła. Osiedle Kosmonautów, Cytadela, wzdłuż Bogdanki, Sołacz, Golęcin, Rusałka, Strzeszynek (pusty - bez ludzi, niewarygodne i zarazem prawdziwe: brudna woda wystraszyła wczasowiczów), Psarskie, wzdłuż Jeziora Kierskiego, Krzyżowniki i z powrotem, Psarskie, dookoła Jeziora Strzeszyńskiego, Psarskie raz jeszcze, Suchy Las, Złotniki.

Złotniki, barierka wjazdu na poligon. Mam 36,1 km przejechanych. Przede mną dystans 8,6 km do Biedruska. Uruchamiam stoper i okazuje się, że do figurki na rozdrożu dróg potrzebuję 18 minut 18 sekund. Nie zatrzymuję jednak stopera, jadę dalej - do Poznania. Pozostaje mi jeszcze ponad dwanaście kilometrów do przejechania.

Jestem już w Poznaniu. Rowerowy komputerek wskazuje dystans 56,6 km, taki sam, jaki trzeba będzie pokonać 5 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej, na wysokości stacji benzynowej przy skrzyżowaniu ulic Naramowicka i Lechicka. Czas - 2:27:08 h. Średnia - 23,0 km/h.

Dziś na dobrą sprawę miałem tylko trzy podjazdy (dwa nad Jeziorem Kierskim) i na trasie Biedrusko-Poznań (przed Radojewem). Jechałem na swym niezawodnym rowerze górskim Wheeler Pro 59, który do piątkowego wyzwania (5 sierpnia) musi być inaczej przygotowany - inne opony.

Jutro spróbuję raz jeszcze tego samego dystansu - 56,6 km. Korci mnie ta treningowa próba, jak i wyzwanie 5 sierpnia, by zmieścić się w czasie trzech godzin. Razem z innymi, którzy szykują się fizycznie i mentalnie do tego wielkiego wydarzenia: sportowego, towarzyskiego i także medialnego. A takim będzie druga edycja Tour de Pologne Amatorów z Ryszardem Szurkowskim i Tony Romingerem w rolach głównych.

Piotr Kurek 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL