R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40946384 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Pieczona Pyra po raz piętnasty

 

400 osób wzięło udział w niedzielę
w rajdzie rowerowym do Zielątkowa


Ponad 400 osób jechało w rajdzie rowerowym "Pieczona Pyra Zielątkowo 2013".

Ta impreza rowerowa jest na medal. Od jej początku, czyli od 1998 roku. Rowerowy rajd "Pieczona Pyra Zielątkowo" odbywa się zawsze jesienią i gromadzi licznie na starcie fanów pedałowania z Poznania, Suchego Lasu i okolic. W minioną niedzielę, 6 października, ponad 400 osób jechało w stronę polany nad Samicą Kierską, gdzie tradycyjnie była zlokalizowana meta i stoły uginające się od jadła.

W minioną niedzielę rowerowy rajd "Pieczona Pyra Zielątkowo" odbył się już po raz piętnasty. Miał zatem wymiar jubileuszowy i wzięło w nim udział ponad 400 osób - w większości z Poznania, Suchego Lasu i okolic. "Żwawe dziadki", trzech mężczyzn, pokonało ponad 50 kilometrów ze Śremu, Mieczysław Koczorowski z Wrześni zebrał pod swe skrzydła aż 23 osoby ze swego miasta i Goliny. Nie zabrakło uczestników wypraw rowerowych po Europie i Polsce: Agaty i Jacka Baraniaków, Michała Wronieckiego, Krzysztofa Gąsiora, Mariusza Zmudzińskiego, Marka Zysa i Janusza Wieszczaka.

Ireneusz Rutkowski, rowerzysta i organizator wypraw międzynarodowych - w tym roku jechał przez Wołyń na Ukrainie, przyjechał na rajd nie z pustymi rękoma. Doktor ekonomii ma dar poetycki i na jubileusz 15-lecia "Pieczonej Pyry" przygotował okolicznościowe wiersze. Oczywiście o pyrze.


Rowerzyści z Wrześni (żółte stroje) i Goliny (czarno-niebieskie). Grażyna Głowacka (z lewej - w czerwonej kurtce).

Zdzisław Obiegała, były kolarz szosowy, właściciel salonu rowerowego "Bicykl" w Poznaniu, też jechał z żoną. Władze gminy Suchy Las reprezentowała na rowerze Anna Małłek - wiceprzewodnicząca Rady Gminy.

Meta na polanie nad Samicą Kierską jest miejscem opowieści o wyprawach rowerowych w danym roku, o wycieczkach, najciekawszych zdarzeniach, albo, po prostu, terenem sycenia się pięknem październikowej pogody i bogactwem wielkopolskiej kuchni.

– Pogoda dopisała, nie padało, było ciepło - mówi Grażyna Głowacka, animatorka tej imprezy od początku, która wspólnie z mężem Ryszardem Głowackim oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Zielątkowa i miejscową OSP organizują ten niepowtarzalny rajd.

Jedzenia było w bród. Zupa ogórkowa, że palce lizać. Gzik ze szczypiorkiem. Chleb ze smalcem i ogórkami, kiełbasa z grilla oraz kawa, herbata i coś słodkiego.

Nikt nie wracał do domu głodny, była też okazja dobrej zabawy dla dorosłych i dzieci. Odbyły się konkursy dla dorosłych i dla dzieci. Również poetycki o pyrze.

Piętnastka dziś stuknęła

Jak co roku o tej porze,
Gdy natura barwy zmienia
Każdy pędzi, tak jak może
Na rajd Leszka Roszczyka imienia.

Jadą różni, duży, mały
Jeden dla zdrowia, drugi dla chwały.
Rowerzyści fajni ludzie
Jadą tu na pełnym luzie.

Nad Samicą w Zielątkowie
Atmosfera znakomita,
Gry, zabawy, wiersz ktoś powie
I najesz się też do syta.

Choć piętnastka dziś stuknęła
Ale werwa wciąż młodzieńcza
Zapytanie – skąd się wzięła
Rowerowi to zawdzięcza.

Bo mój rower o tym pamięta,
Że jest na co dzień i od święta.
Czuję się z nim znakomicie
Rower – to recepta na
długie i szczęśliwe życie.

Autorka wiersza - Stanisława Zuban


Wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera (w środku) oraz Ryszard Glowacki (biała czapeczka) wręczają upominki i dyplomy społecznikom z Zielątkowa.

Piętnaście rajdów rowerowych "Pieczonej Pyry" było okazją do uhonorowania mieszkańców Zielątkowa, którzy indywidualnie i jako społeczność skupiona w KGW i OSP z Reginą Roszczyk na czele co roku, od 15 lat, jesienią dwoją się i troją, by impreza się udała. Dziękowali im za wszystko, co dotąd zrobili, wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera i prezes Towarzystwa Przyjaciół Gminy Suchy Las Ryszard Głowacki, którzy wręczali upominki i dyplomy, aż 19, najbardziej zaangażowanym społecznikom.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL