Jestes 41033140 gosciem na naszej stronie
Andrzej Kaiser znów zwycięski

1400 uczestników Tour de Pologne Amatorów

Dorota Kuleczka (z lewej) i Joanna Roszczka z Czesławem Langiem. Bukowina Tatrzańska, 8 sierpnia 2014.

Znakomita frekwencja, wspaniała walka na trasie i wielkie emocje na mecie – tak w skrócie wyglądał Tour de Pologne Amatorów. Wzięło w nim udział ponad 1400 osób, w tym wcale spora rzesza Wielkopolan. Trasę 38 kilometrów najszybciej pokonał Andrzej Kaiser z Bytowa.

Ponad 1400 uczestników stanęło na starcie wyścigu w BUKOVINA Terma Hotel Spa. Wszyscy kolarze mieli do pokonania bardzo wymagającą trasę z podjazdami pod Ząb, Ścianę BUKOVINA i finałowym podjazdem do Bukowiny Tatrzańskiej.

Zwycięzcą okazał się Andrzej Kaiser. – Pogoda była super, nie było gorąco, nie padało, więc jechało się idealnie. Przede wszystkim wspaniali byli kibice, zwłaszcza na podjeździe pod Gliczarów. Jestem niezwykle zadowolony dyspozycji i z wyniku – mówił zwycięzca. W tym miejscu trzeba koniecznie przypomnieć, że przed rokiem - w czwartej edycji Tour de Pologne Amatorów - Andrzej Kaiser był także pierwszy przed Michałem Kowalczykiem ze Swarzędza.

Drugie miejsce zajął Piotr Sułek, a trzecie Krystian Piróg. Najlepszą zawodniczką była Sara Peplińska, drugie miejsce zajęła Agnieszka Skalniak, a trzecie Katarzyna Woźniak.

W klasyfikacji TAURON CUP I Mistrzostwa Polski Energetyków w kolarstwie szosowym triumfował Szczepan Szczepkowski z Tauron Vip, a wśród kobiet najlepsza okazała się Izabela Dominiak z TAURON Team.

W klasyfikacji Mistrzostwa Polski PSP pierwsze miejsce zajął mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, a w Mistrzostwach Polski Rynku Kapitałowego zwyciężyli Monika Luberadzka i Piotr Bieliński. Z kolei w klasyfikacji Puchar BUKOVINA pierwsze miejsca zajęli Katarzyna Woźniak i Zbigniew Bródka. – To była wymagająca trasa z trudnymi podjazdami, ale byłem dobrze przygotowany. Ten przejazd był dla Natalii Czerwonki, wszyscy trzymamy kciuki, aby jak najszybciej wróciła do zdrowia - powiedział na mecie nasz łyżwiarz.

Ze świetnym czasem i w świetnym humorze na metę wpadł Czesław Lang. – Jestem szczęśliwy, że coraz więcej ludzi bawi się w ten sposób. Bo to przecież zabawa i wielkie święto. Cieszę się, że rower jest w Polsce coraz bardziej popularny i myślę, że z roku na rok będzie nas coraz więcej – mówił dyrektor generalny Tour de Pologne.

Wielkopolan, jeśli dobrze policzyłem, było kilkudziesięciu. Najwyżej sklasyfikowany został, na siódmym miejscu, Radek Lonka z Wrześni - triumfator TdP Amatorów z lat 2011 i 2012. Szykował się do tego wyścigu, chciał go po raz trzeci wygrać. Nie dał rady, do zwyciężcy Andrzeja Kaisera stracił dokładnie 1 minutę 58 sekund. Tuż prawie za nim (różnica 14 sekund) linię mety minął Bartosz Kołodziejczyk z Chodzieży. Następny był Zbigniew Bródka - nasz znakomity łyżwiarz. Michał Putz (Powidz/Toruń) był trzynasty. Dariusz Drelak z Bralina zajął 34. miejsce.

Przemysław Rozwalka (Goniembice pod Lesznem) był 42., Piotr Krysman z Kościana - 49. Znakomicie pojechał Oskar Stabno, muzyk jazzowy z Poznania i wielki fan rowerów, który potrzebował 1 godzinę 2 minuty 49 sekund na pokonanie trasy; jego miejsce 58. Roman Kołodziejczyk z Chodzieży zmieścił się w pierwszej setce i był gorszy od syna Bartka o pięć minut i 32 sekundy (71. miejsce).

Paweł Czopek (CCC Polsat Polkowice), kiedyś kolarz, uczestnik Wyścigu Pokoju, zajął 88. miejsce - jego czas 1:05:17. Czesław Lang zajał 122. miejsce z czasem 1:07:01. Wicemistrz olimpijski z Moskwy i organizator TdP przed rokiem miał taki sam czas. Jacek Bodyk, któż nie pamięta tego nazwiska, był 127. Na listę znanych kolarzy dopisujemy także Lechosława Michalaka - triumfatora TdP z 1978 roku.

Wojciech Czajka z Poznania był lepszy od Ryszarda Szurkowskiego, polskiego kolarza wszech czasów. Także Hubert Spławski z Leszna oraz Łukasz Pękala, Konrad Olejniczak (obaj z Poznania), Mirosław Kołacki z Wągrowca, Jacek Swędrowski z Konina. Adam Frątczak ze Środy Wielkopolskiej zajął miejsce 289. i przyjechał na metę cztery sekundy przed Janem Brzeźnym (rocznik 1951) - znakomitym kolarzem, triumfatorem Tour de Pologne.

Mateusz Harmatowski z Chodzieży, Grzegorz Warkocz z Ostrzeszowa, Piotr Kustoń z Szamotuł, Piotr Iwanowski z Piły, Tadeusz Jasionek ze Skwierzyny (wielki przyjaciel wielkopolskich kolarzy), Radosław Szadkowski z Konina, Mariusz Szyc z Kalisza, otóż wszyscy oni uplasowali się przed Ryszardem Szurkowskim. Także Jerzy Briks, znany poznański architekt, twórca salonu "Polskie Meble" przy alei Solidarności w Grodzie Przemysła. Do tej listy dopisuję Jana Spławskiego z Leszna. Także i Martę Gogolewską z Wągrowca.

Ryszard Szurkowski, startuje zawsze z numerem 7 w TdP Amatorów, zajął miejsce 542. Jego czas - 1:19:47, czyli średnia prędkość wyniosła 29.18 km/h, co na pana w wieku 68 lat jest znakomitym rezultatem.

Lista Wielkpolan obejmuje kolejne nazwiska: to Wojciech Szmytka z Konina, to Klaudia Janik z Piły, to Robert Wysocki z Poznania, to Mariusz Bigos z Rokietnicy, to Grzegorz Kaźmierowski ze Środy Wielkopolskiej, to Karol Adamek z Pleszewa, to Krzysztof Pryciński z Biedruska, to Remigiusz Łączka z Wagrowca, to Adam Czajka z Konina, to Marcin Bączyk z Poznania, to Łukasz Balcerzak z Poznania, to Ryszard Kołacki z Wagrowca, to Jędrzej Pelczar z Przeźmierowa, to Grzegorz Połczyński z Poznania, to Filip Roszczka z Poznania, to Krzysztof Kurpisz z Leszna, to Krzysztof Kozanecki z Baranowa, to Dariusz Ratajczak z Szamotuł, to Dariusz Pamin z Ujścia, to Marcin Stern z Poznania, to Dorota Kuleczka z Lubonia, to Przemysław Laskowski z Kalisza, to Mateusz Bednarek z Ostrzeszowa, to Rafał Badura z Piły, to Tadeusz Damski z Poznania, to Grzegorz Zdyb z Kalisza, to Daniel Dąbrowski z Ostrzeszowa, to Artur Frątczak z Ujścia, to Sławomir Urbański z Wągrowca, to Zbigniew Kajser z Ostrzeszowa, to Jarosław Czubak z Warszawy (były poznaniak, profesor medycyny, jeden z najlepszych w kraju chirurgów dziecięcych), to Artur Zydorowicz z Ostrowa Wielkopolskiego, to Anna Bartolik z Kalisza, to Andrzej Marcinkowski z Kalisza.

Prezes Skandii Paweł Ziemba (to on wspólnie z Czeslawem Langiem tworzy Tour de Pologne i maratony MTB) uzyskał przyzwoity czas 1:21:54 i zajął 625. miejsce. Wcześniej jednak na mecie zameldował się jego syn Michał. Minister sportu i Turystyki Andrzej Biernat przypiął numer startowy 2, pokonał trasę, na mecie był po 1 godzinie 40 minutach 13 sekundach, co dało mu 1147. miejsce. Startował także Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Sportowy wysiłek był również udziałem Edwarda Kuchty - szefa spółki BUKOVINA Terma Hotel Spa.

– Startowałam, dojechałam do mety. A później całą naszą ekipę, BIKETOP TEAM z Poznania, kibicowaliśmy Rafałowi Majce - powiedziała Wielkopolskiemu Rowerowaniu Dorota Kuleczka z Lubonia. – Warto było tu przyjechać, rywalizować z innymi i później być częścią społeczności, która dopingowała naszemu wspaniałemu kolarzowi. W niedzielę z głową pełną wrażeń z Podhala spotykamy się w Suchym Lesie na maratonie MTB. Trzeba będzie się ścigać, będzie też okazja, by poopowiadać innym, jak było w Bukowinie Tatrzańskiej.