Jestes 41032660 gosciem na naszej stronie
Paweł Szczepaniak mistrzem Polski
w kolarstwie przełajowym

20-letni Paweł Szczepaniak (LKS POM Strzelce Krajeńskie) zdobył dziś w Górzycy koło Słubic tytuł mistrza Polski w kolarstwie przełajowym.

Szczepaniak jest pierwszym od wielu lat młodzieżowcem, który zwyciężył w wyścigu elity o mistrzostwo kraju. Już przed rokiem, gdy orlicy i seniorzy startowali w Złotym Potoku razem, był bliski triumfu, minimalnie przegrywając na finiszu z kolegą klubowym Mariuszem Gilem.

Mariusz Gil przegrał dziś walkę o tytuł mistrza Polski w przełajach z młodszym od siebie kolegą Pawłem Szczepaniakiem. Tu na zdjęciu - podczas zawodów XC w Turku, 8 czerwca 2008.

W niedzielę w Górzycy zaplanowano oddzielne wyścigi elity i młodzieżowców, ale sędziowie dopuścili Szczepaniaka do startu ze starszymi zawodnikami. Młody przełajowiec ze Strzelc Krajeńskich pojechał doskonale i wyprzedził na mecie o 14 sekund Marka Cichosza oraz o ponad 2 minuty Mariusza Gila.

10. Wojciech Zarzecki

Wśród młodzieżowców (do lat 23) najlepszy okazał się brat Pawła Szczepaniaka - Kacper.

Wyniki - U23

1. Kacper Szczepaniak - 52.02 min.
2. Marek Konwa - 0.05 min.
3. Sylwester Janiszewski  - 1.35

- To był dla nas generalny sprawdzian przed mistrzostwami świata, na które chcę zabrać dziesięciu zawodników. W elicie - Marka Cichosza i Mariusza Gila, w kategorii orlików - braci Szczepaniaków, Marka Konwę, Sylwestra Janiszewskiego, Tomasza Rypińskiego i rezerwowego Kamila Gradka oraz dwóch juniorów Andrzeja Bartkiewicza i Bartosza Pilisa - powiedział trener kadry Jan Antkowiak.

Mistrzostwa świata odbędą się na przełomie stycznia i lutego w holenderskim Hoogerheide.

Podczas weekendu mistrzostwa w kolarstwie przełajowym odbyły się w kilku krajach. W sobotę mistrzem Czech w kategorii elita został Zdenek Stybar (drugi rok z rzędu), wygrywając z Radomirem Simunkiem i czterokrotnym mistrzem kraju Petrem Dlaskiem.

W Niemczech mistrzyni świata Hanka Kupfernagel już po raz szósty z rzędu wywalczyła tytuł mistrzowski, powiększając swój rekord - do ośmiu w przełajach i 23. złoty medal w championacie RFN. Sabina Schweizer i Claudia Seidel towarzyszyły jej na podium.

Mistrzostwa odbyły się także w Belgii, Francji i Holandii.