65 lat przygody z rowerami
Kazimierza Marchewki

Wielkopolscy kolarze podsumowali sezon 2019

Życzenia i gratulacje dla Kazimierza Marchewki. Witaszyce, 18 stycznia 2020.

Dziś w Witaszycach odbyło się wielkopolskie podsumowanie sezonu kolarskiego 2019. Była to znakomita okazja, by przypomnieć najważniejsze osiągnięcia sportowe zawodniczek i zawodników naszego regionu, uhonorować zasłużonych ludzi tej dyscypliny oraz podziękować najlepszym klubom.

Kazimierz Marchewka za dwa dni kończy 80 lat. Z kolarstwem i kolarzami związany jest całych 65 lat. Był zawodnikiem, trenerem klubowym (Lech Poznań) i reprezentacji Polski. Nadal jest aktywny, udziela się na rzecz szkolenia najmłodszych adeptów tego pięknego i trudnego sportu. I cały czas ma baczenie na to, co dzieje się w światowym i rodzimym peletonie.

Dziś Pan Kazimierz został uhonorowany przez Zarząd i Radę Trenerów Wielkopolskiego Związku Kolarskiego pamiątkową tablicą z najlepszymi życzeniami.

W minionym roku najwięcej splendoru wielkopolskiemu kolarstwu przysporzyły cztery osoby: Nikol Płosaj, Filip Prokopyszyn, Szymon Potasznik i Mateusz Sztrauch.

Oni stanowią o sile Tarnovii Tarnowa Podgórnego.

Nikol Płosaj jest zawodniczką UKS Jedynka Kórnik (trener Robert Taciak). W roku ubiegłym zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w wyścigu eliminacyjnym oraz taki sam krążek podczas II Igrzysk Europejskich w wyścigu drużynowym na dochodzenie.

Filip Prokopyszyn, zawodnik Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne (trener Piotr Broński), wywalczył brąz na mistrzostwach Europy młodzieżowców w wyścigu eliminacyjnym oraz srebro podczas II Igrzysk Europejskich w scratchu.

Szymon Potasznik, wszechstronny zawodnik Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego (trener Krzysztof Dąbrowski), sięgnął po srebrny medal mistrzostw Europy juniorów w omnium.

Mateusz Sztrauch, zawodnik Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów (trener Sebastian Gensch), podczas mistrzostw Europy juniorów stanął na podium na drugim miejscu po sukcesie w sprincie olimpijskim.

Uhonorowano najlepsze zawodniczki i zawodników w kategoriach żaczka - Anna Kij (KS Zefir Wola Droszewska), młodziczka - Maria Hoffman (UKS Jedynka Kórnik), żak - Adam Stysiak (KS Zefir Wola Droszewska), młodzik - Dawid Wika Czarnowski (UKS Jedynka Kórnik).

W klasyfikacji klubów uczniowskich trzy pierwsze miejsca zajęły: 1. UKS Jedynka Kórnik, 2. UKS Koźminianka Koźminek, 3. MLUKS Victoria Jarocin, zaś w klasyfikacji klubów pozaszkolnych triumfował KK Tarnovia Tarnowo Podgórne przed KTK Kalisz i KS z Gostynia.

Trenerzy, działacze i dużo kolarskiej młodzieży.

Prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego poinformował licznie zebranych zawodników, trenerów i sędziów, że w w roku ubiegłym licencje kolarskie w naszym regionie posiadali: żaczki/żacy - 50, młodziczki i młodzicy - 97, juniorki młodsze i juniorzy młodsi - 73, juniorki i juniorzy - 49, młodzieżowcy (panie i panowie) - 22, elita kobiet i mężczyn - 17, mastersi - 115 i cyklosport - 15.

W ogólnopolskiej rywalizacji dzieci i młodzieży w sezonie 2019 Wielkopolska zajęła drugie miejsce, za województwem kujawsko-pomorskim (do zwycięstwa zabrakło tylko 30 punktów). I jeszcze jedno: w ubiegłym roku odbyły się w naszym regionie 63 wyścigi kolarskie.