R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 39487578 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-03-02
Rusza Tour de Pologne!

 

Startuje największa kolarska impreza w Polsce

W hołdzie powstańcom - pod takim hasłem wystartuje dzisiaj największa kolarska impreza w Polsce - Tour de Pologne.

W niedzielę, kolarze rozpoczną wyścig od... Premii Powstańczej. Potem zacznie się prawdziwy etap - 108 kilometrów po Warszawie. Wyścig oficjalnie otworzy około 50 powstańców, rowerzystów z Masy Krytycznej i zawodowych kolarzy, którzy wezmą udział w Masie Powstańczej - rajdzie rowerowym ulicami Warszawy. W ten sposób organizatorzy oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, wśród których nie brakowało wybitnych sportowców. Potem zacznie się prawdziwy wyścig.

Po raz pierwszy, od kiedy TdP organizuje Czesław Lang, wyścig odbędzie się nie we wrześniu, ale w sierpniu, tydzień po zakończeniu Tour de France. Przesunięcie terminu (spowodowane wypadnięciem z kalendarza wyścigu Deutschland Tour) powinno korzystnie wpłynąć na przebieg rywalizacji. Po pierwsze - można spodziewać się lepszej pogody i większej liczby kibiców w sezonie wakacyjnym. Po drugie - wyścig nie będzie kolidować z innymi imprezami, a we wrześniu odbywał się jednocześnie z Vuelta a Espana.

Tour de Pologne rozpocznie się od kryterium ulicznego w centrum Warszawy. Kolarze ścigać się będą na dziewięciu rundach w okolicach placu Trzech Krzyży, gdzie wyznaczono start i metę. Trzy kolejne etapy - do Białegostoku, Lublina i Rzeszowa - są płaskie i będą polem do popisu dla sprinterów. Trzy ostatnie odcinki - do Krynicy, Zakopanego i Krakowa - poprowadzą terenem pagórkowatym i górskim. Najtrudniejszy jest niewątpliwie szósty etap z Krościenka do Zakopanego, na którym jest najwyższy punkt trasy - premia górska pod Głodówką (1140 m npm). Rok temu właśnie pod Tatrami Niemiec Jens Voigt zapewnił sobie zwycięstwo w całym wyścigu. Podobnie jak przed rokiem narodowy wyścig zakończy się w centrum Krakowa, gdzie kolarze także pokonają trzy czterokilometrowe rundy.

W Tour de Pologne wystartują wszystkie drużyny z licencją UCI Pro Tour. Drugi raz "dziką kartę" otrzymała reprezentacja Polski, w której wystartuje 8 zawodników. Trener kadry, Piotr Wadecki postawił na ośmiu kolarzy: Jacka Morajko, Mateusza Taciaka, Błażeja Janiaczyka, Bartłomieja Matysiaka, Tomasza Smolenia, Dariusza Rudnickiego, Marka Rutkiewicza i Macieja Paterskiego. Rudnicki zastąpił w reprezentacji klubowego kolegę Artura Detkę. Zmiana spowodowana jest kontuzją, której nabawił się młody zawodnik.

W wyścigu pojadą także polskie i zagraniczne gwiazdy kolarstwa. Włoska grupa Lampre potwierdziła start Alessandro Ballana, który pojedzie w tęczowej koszulce mistrza świata. Ballan to jeden z nielicznych uczestników Tour de France, który zdecydował się na przyjazd do Polski. W innej włoskiej drużynie - Liquigas wystąpi Ivan Basso, drugi zawodnik Tour de France 2005 i zwycięzca Giro d'Italia 2006. W obu tych ekipach zobaczymy Polaków: w Lampre - Marcina Sapę (polski rodzynek w Tour de France), a w Liquigas - Macieja Bodnara i Sylwestra Szmyda, który nie ukrywa, że przyjedzie na wyścig po zwycięstwo.

- Chcę wygrać Tour de Pologne - mówi Szmyd w telewizyjnej reklamie zapowiadającej 66. edycję polskiego touru.

Trasa Tour de Pologne 2009

1. etap, 2.8: Warszawa (108 km)
2. etap, 3.8: Serock - Białystok (219,1 km)
3. etap, 4.8: Bielsk Podlaski - Lublin (225,1 km)
4. etap, 5.8: Nałęczów - Rzeszów (239,7 km)
5. etap, 6.8: Strzyżów - Krynica-Zdrój (163 km)
6. etap, 7.8: Krościenko - Zakopane (162,2 km)
7. etap, 8.8: Rabka Zdrój - Kraków (136,5 km)

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL