R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41038111 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Alicja Ratajczak zdobywa medal za medalem

 

Zawodniczka UKS Jedynka Limaro Kórnik
podąża śladami Katarzyny Pawłowskiej


Alicja Ratajczak, 17-latka z UKS Jedynka Limaro Kórnik, zajęła 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym w wyścigu juniorek ze startu wspólnego.

Ma siedemaście lata, nauka nie sprawia jej kłopotów, od pięciu lat uprawia kolarstwo z sukcesami. Alicja Ratajczak jest zawodniczką Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka Limaro Kórnik i w tym roku, we wrześniu, podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w wyścigu juniorek ze startu wspólnego zajęła 10. miejsce.

Rodzina. Jest najmłodszym z pięciorga rodzeństwa. Urodziła się 25 czerwca 1995 roku w Śremie. Najstarszy z braci Piotr ma 26 lat, Robert - 23 lata. Siostry - Elżbieta i Anna - są młodsze od braci, ale starsze od Alicji. Mama Marzena nie uprawiała sportu wyczynowo, ojciec Jerzy Ratajczak przez długie lata był, jako prawy pomocnik, podstawowym zawodnikiem klubu piłkarskiego Kłos Zaniemyśl.

W roku 2007 Dominik Świtalski był prawą ręką trenera UKS Jedynka Limaro Kórnik Roberta Taciaka i ... szukał w Kórniku oraz okolicy (w miejscowych szkołach podstawowych) chętnych młodych ludzi do uprawiania kolarstwa. Szło to dość opornie, nie tak, jak obaj panowie zakładali...

W tej sytuacji, w sierpniu 2007 roku, Robert Taciak zwrócił się do Alicji Ratajczak, jest jej wujkiem, z propozycją, by siostrzenica zaczęła uprawiać kolarstwo. Tak też się i stało. W listopadzie tego roku minie pięć lat, kiedy po raz pierwszy założyła koszulkę klubu kolarskiego z Kórnika.

Medale, medale, medale. Alicja Ratajczak ściga się na szosie, jak i na torze, startuje także w przełajach. Jest bardzo zdyscyplinowaną zawodniczką. W tym roku - jak podkreśla trener Robert Taciak - nie opuściła żadnego treningu. Jest odważna, walczy do końca, nigdy nie odpuszcza...

W roku 2010 zdobyła dwa medale złote i trzy brązowe Mistrzostw Polski, rok później powiększyła swój dorobek o 10 medali MP - w tym pięć złotych. W roku ubiegłym, w czerwcu 2011, pojechała do Czech, by wystartować w Małym Wyścigu Pokoju. MWP składał się z pięciu etapów: dwa jazdy po górach ze startu wspólnego, dwa jazdy indywidualnej na czas oraz kryterium ulicznego. W imprezie startowały Niemki, Czeszki i Polki. Alicja wygrała całą imprezę z sześcioma minutami przewagi nad następną zawodniczką.

W nagrodę za swój sukces otrzymała rower marki "Favorit" - górski, granatowy. – Ten sukces w czeskim Małym Wyścigu Pokoju dodał jej motywacji do treningów, do sportowej rywalizacji - podkreśla trener Robert Taciak.

Debiut w Holandii. W tym roku, we wrześniu, zadebiutowała jako reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym w holenderskiej Limburgii. Najpierw w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 15,6 km, następnie w wyścigu ze startu wspólnego na trasie 82 km.

W tej pierwszej konkurencji zajęła 14. miejsce na czterdzieści startujących juniorek. Po pierwszym pomiarze czasu (4,5 km) była 5., po następnym (10,2 km) - 15., by ostatecznie zająć 14. miejsce ze stratą 1:26.56 min. do zwyciężczyni Brytyjki Elinor Barker.


Alicja Ratajczak i trener Robert Taciak.

– Wyścig ze startu wspólnego miał mieć 64 kilometry - mówi Alicja Rajatczak. – Organizatorzy w ostatniej chwili, piętnaście minut przed startem, poinformowali nas, że wydłużają go do 82 kilometrów. Ruszałam z czwartej linii. Na pierwszej rundzie były non stop kraksy - z przodu i z tyłu. Mnie szczęśliwie ominęły. Założenie trenera kadry narodowej było takie, by trzymać się z przodu i zabierać w odjazdy. Jechałyśmy ze średnią prędkością około 40 kilometrów na godzinę. Na ostatniej rundzie rywalki nam (Łucji Pietrzak, Katarzynie Niewiadomej, Katarzynie Kirschenstein i mnie) odskoczyły i 3 kilometry przed metą miałyśmy 24 sekundy straty. Czołówka pracowała ostro, ale my na ostatnich dwóch kilometrach dojechałyśmy do czoła. Zabrakło trochę sił na finisz. Ja byłam dziesiąta, Łucja Pietrzak - czternasta, Katarzyna Niewiadoma - dziewiętnasta, Katarzyna Kirschenstein - 22.

Nauka. Alicja Ratajczak jest uczennicą II klasy Technikum Logistycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Łęknie. Uczy się bez problemów, lubi czytać, słucha spokojnej nauki. W każdą środę i w każdy piątek od 13.30 rozpoczyna kolarski trening. Nie sama, ale w towarzystwie koleżanek z kórnickiego klubu, które też są uczennicami ZSE w Łęknie: Natalii Radzickiej (1996), Adama Radzickiego (1995), Patryka Rajkowskiego (1996), Wiktorii Żegleń (1995), Nikoli Płosaj (1996) i Natalii Nowotarskiej (1996).

– To jest bardzo szczęśliwe rozwiązanie, że moi zawodnicy uczą się w dobrej szkole i po lekcjach wspólnie jadą na trening - podkreśla Robert Taciak. Trener dziękuje pani dyrektor Marii Stępień i także Hieronimowi Mazurkiewiczowi z tejże szkoły i zarazem szefowi Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS za opiekę na młodymi talentami sportowymi, o których już głośno, i o których będzie jeszcze głośniej. – Ta szkoła to nieformalna Szkoła Mistrzostwa Sportowego - mówi trener Alicji Ratajczak i także Katarzyny Pawłowskiej - mistrzyni świata na torze 2012 i olimpijki z Londynu.

Robert Taciak. Trener był kiedyś kolarzem (przez dziesięć lat), później szkoleniowcem syna Mateusza - obecnie zawodnika CCC Polsat Polkowice. Pan Robert w swej kolarskiej grupie ma trzydziestu dwóch młodych adeptów cyklizmu. Musi zdobywać dla nich rowery, dbać o stroje, dowozić na zawody. To kosztuje, ale sukcesy jego podopiecznych sprawiają, że nie brakuje chętnych, by dołożyć grosza do utrzymania tak licznego teamu wielce utalentowanej młodzieży. Kasia Pawłowska ma 23 lata, wszyscy pozostali są od niej młodsi.

Kasi Pawłowskiej, Alicji Ratajczak i pozostałym zawodniczkom i zawodnikom pomagają przede wszystkim: władze gminy Kórnik, firmy Limaro z Mosiny, OtoMoto.pl, TFP z Dziećmierowa, Shimano Polska, "Rowery Antkowiak" oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu. To także firma Euro Bike Products Piotra Pawlaka (szefa ekipy kolarskiej Corratec Team) i Fundacja Zakłady Kórnickie.

Jako dziennikarz, który kocha rowery i kolarstwo, od lat obserwuję to, co robi Robert Taciak. Sukcesy Kasi Pawłowskiej, Alicji Ratajczak, ich koleżanek i kolegów uprawniają do takiej oto konstatacji, że jest to jeśli nie najlepszy, to jeden z pierwszych klubów kolarskich w Polsce, gdzie wychowuje się młodych ludzi, dba o ich sportowy rozwój, nie zapominając o nauce.

Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL