R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41036214 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Łucja Pietrzak mistrzynią Europy

 

Praca Marka Cieślaka zasługuje
na szacunek i nie tylko moralne wsparcie


Łucja Pietrzak, Marek Cieślak i Rafał Stanisławski. Kolarskie zawody przełajowe w Kórniku, 28 grudnia 2008.

Łucja Pietrzak, która na co dzień reprezentuje barwy UKS Koźminianka Koźminek, została mistrzynią Europy juniorek w omnium.

Zawodniczka. Łucja Pietrzak - mistrzynią Europy juniorek w w omnium, czyli torowym wieloboju. – Byłem ze swą grupką zawodniczek i zawodników, pięcioro w sumie, na zawodach szosowych w Pińczycach, gdy się o tym dowiedziałem - mówi Marek Cieślak, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Koźminianka Koźminek. – O tym co dzieje na Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym juniorów, juniorek oraz kobiecych i męskich kategorii U23 na bieżąco informował mnie Piotr Szymański, dziennikarz z Kalisza i zarazem wielki fan sportu.

– Łucja Pietrzak - mistrzynią Europy Europy juniorów w omnium - kiedy usłyszałem tą wiadomość, to ogarnęła mnie szalona radość. Byłem w tym czasie w samochodzie i musiałem się zatrzymać, by ochłonąć z wrażenia i emocji. W jakimś przydrożnym barze na trzeźwo przeżywałem niesamowitą euforię.

Łucja Pietrzak urodziła się w Kaliszu 27 grudnia 1995 roku. Mieszka w Osuchowie, które graniczy z Koźminkiem. – Do mego domu będzie około 800 metrów - mówi Marek Cieślak. I dodaje: – Gdyby moja zawodniczka nie zjawiła się na treningu, mam blisko do niej i jej rodzciów. Ale takiej potrzeby nie ma. Jest zdyscyplinowana, sumienna, obowiązkowa.

Mistrzyni Europy trafiła do kolarstwa, gdy nie miała jeszcze 10 lat. Było to wiosną, zaś praprzyczyną dla której zainteresowała się tym sportem - był fakt, że syn jej starszej siostry Jolanty chciał zostać szosowcem.

Kiedy w grudniu tego roku ukończy 18 lat, będzie mogła podsumować swe dotychczasowe osiągnięcia sportowe. Są naprawdę imponujące. Tylko w tym roku zdobyła pięć tytułów mistrzyni Polski juniorów. Zaczynała ten sezon od złotego medalu na MP w kolarstwie przełajowym (juniorka), na początku lipca w Pruszkowie (MP w kolarstwie torowym) zdobyła pięć medali - w tym cztery złote. Teraz w Portugalii zdobyła złoto Mistrzostw Europy w ominum, czyli kolarskim wieloboju.

Jest uniwersalną zawodniczką. W pierwszych latach swej przygody z rowerem często startowała w zawodach XC - organizowanych przez Czesława Langa, jak i tych w Wielkopolsce - przez Wojciecha Gogolewskiego. Kiedy była młodziczką toczyła niesamowitą rywalizację z Elżbietą Figurą (teraz MTB Silesia Rybnik) o palmę pierwszeństwa w Polsce. Dzisiaj obie 18-letnie zawodniczki wyrosły na klasowe sportsmenki (Elżbieta Figura w Żerkowie zdobyła podczas MP MTB 2013 trzy medale: dwa srebrne - w sprintach kobiet, w wyścigu juniorek i jeden brązowy - w rywalizacji sztafet).

Teraz mniej ściga się w zawodach XC, bardziej na torze i szosie. Zimą regularnie od lat startuje w kolarskich przełajach, jak choćby w styczniu tego roku w Koziegłowach, gdzie na Mistrzostwach Polski nie miała godnych siebie rywalek, a wyprzedziła kilka seniorek, choć ruszyła na trasę trzy minuty po nich.

Jest uczennicą IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu i z nauką nie ma problemów, choć treningi pochłaniają sporo czasu.

Trener. Marek Cieślak (rocznik 1959) jest jej trenerem od początku. W młodości bardzo, ale to bardzo chciał zostać kolarzem. – Miałem wiele siły, energii, ale rodzice zabronili mi uprawiania tego sportu - mówi Pan Marek.

Osiemnaście lat temu, gdy Łucja Pietrzak przychodziła na świat, Marek Cieślak za namową wójta Koźminka Andrzeja Miklasa i dyrektorki miejscowej Szkoły Podstawowej Marianny Chenczke stworzył UKS Koźminianka Koźminek.

Gwiazdą pierwszej wielkości Uczniowskiego Klubu Sportowego przez długie lata była Aleksandra Dawidowicz. – Była juniorką, gdy zdobyła tytuł mistrzyni Europy juniorek na słynnym torze Kryłatskoje w Moskwie w jeździe indywidualnej na czas - nie bez dumy wspomina Pan Marek. – Teraz w tym samym wieku Łucja Pietrzak dopisuje złote głoski do historii naszej drużyny, naszego teamu, społeczności sportowej, z której dumna jest cała gmina Koźminek (niespełna 5 tysięcy).

– Tej radości nikt mi nie zabierze. Tego sukcesu, który jest sukcesem polskiego kolarstwa - podkreśla Marek Cieślak. – Kiedy dotarła do mnie wiadomość o złocie Łucji w Portugalii - zjechałem samochodem z szosy, by w spokoju przeżyć radość. I już chwilę później mój telefon nie milkł. Dzwonili trenerzy, przyjaciele, znajomi. Z kraju i z zagranicy. To były godziny odbierania gratulacji, życzeń.

– Łucja Pietrzak w grudniu skończy 18 lat. Wychowała się sportowo ze mną. Ma siłę i potrafi myśleć. To ogromny kolarski talent. Ale wiem, że kiedyś się rozstaniemy, że pójdzie - jak Ola Dawidowicz - w szeroki świat kolarski. Myślę, że teraz propozycji dla Łucji nie zabraknie - podkreśla Pan Marek.

Klub. Pan Marek Cieślak ukochał kolarstwo za młodu. Nie został zawodnikiem, ale trenerem. Wychował Olę Dawidowicz i Łucję Pietrzak. W klubie ma 20 młodych zawodniczek i zawodników, z których połowa odnosi już sukcesy i buduje wynikami swą kolarską toższamość. To żaczka - Kasia Bielawska, to młodziczki - Klaudia Bielawska, Aleksandra Trzebińska i Anita Powolska, to juniorki młodsze - Weronika Humelt i Anna Tomczynska, to młodzicy - Wiktor Richter i Mateusz Jakubasz oraz juniorzy młodsi - Dawid Łączkiewicz i Michał Kuciński.

Pan Marek trenuje młodych, jeździ z nimi po Polsce. Ma oko do wyławianie talentów w Koźminku i okolicy. Jest surowym i wymagającym opiekunem oraz wychowawcą. Uczy swych podopiecznych, że kolarstwo to piękny i zarazem trudny sport, w którym po sukcesy sięga się pracą, wysiłkiem.

Pan Marek pracuje w prywatnej firmie TERMIKA, której właścicielami są Henryk Grala i Irenuesz Wojciechowski. Nie bez znaczenia jest życzliwość szefów wobec pracownika, któremu kolarstwo zajmuje większość czasu.

Marek Cieślak, którego znam od lat, i którego szanuję za osobiste poświęcenie dla kolarstwa (podobnie jak Robert Taciak z Kórnika), przyznaje otwarcie, że wielce pomocna jest postawa rodziny (żona Zdzisława, córka - Joanna, syn - Tomasz), która akceptuje jego talent do wyławiana kolarskich talentów.

                                                      Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL