R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40177259 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-09-23
Alberto Contador winny

 

Dwa lata dyskwalifikacji, która
kończy się 5 sierpnia 2012 roku


Decyzja w sprawie Alberto Contadora jest smutna dla całego świata kolarskiego. Hiszpan ma 30 dni na odwołanie, ale może ono dotyczyć tylko spraw proceduralnych.

W Lozannie zakończyła się dzisiaj trwająca 565 dni sprawa dopingu Alberto Contadora. Hiszpan został uznany winnym i wykluczony na dwa lata z rywalizacji kolarskiej. Po Tour de France w 2010 roku wykryto w organizmie Contadora clenbuterol, który jest na liście zakazanych substancji. Triumfatorem "Wielkiej Pętli" w 2010 roku zostanie ogłoszony Luksemburczyk Andy Schleck, zaś ubiegłorocznego Giro d'Italia Włoch Michele Scarponi.

Po zwycięstwie w Tour de France w 2010 roku - największym i najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim na świecie - Alberto Contador został poddany testom antydopingowym. Badanie dało wynik pozytywny.

W organizmie Hiszpana wykryto śladowe ilości clenbuterolu. Środek pomaga w budowie masy mięśniowej oraz jednocześnie w odchudzaniu. Contador powiedział, że taki wynik testu jest efektem nieświadomego spożycia mięsa wołowego, które zawierało ten środek, a on sam jest niewinny.

Odwołanie

W lutym ubiegłego roku hiszpańska federacja oczyściła kolarza. Od tamtej pory kolarz mógł brać udział we wszystkich wyścigach. Od tej decyzji odwołała się Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) już kilkakrotnie przekładał podjęcie decyzji w tej sprawie. Ostatecznie podjął ją w poniedziałek.

Dyskwalifikacja

Tym razem trzyosobowe kolegium pod przewodnictwem Izraelczyka Efraima Baraka podjęło ostateczną decyzję. Contador został zawieszony na dwa lata, a kara liczy się od TdF z 2010 roku. Wszystkie wyniki Hiszpana od tego czasu zostały anulowane. Tym samym zwycięzcą "Wielkiej Pętli" w 2010 roku został Luksemburczyk Andy Schleck, z kolei zwycięzcą Giro d'Italia 2011 Włoch Michele Scarponi.

Zgodnie z decyzją CAS kara obowiązuje już od 17 miesięcy i skończy się 6 sierpnia bieżącego roku, więc kolarz nie wystartuje w tegorocznym TdF. Contador będzie mógł natomiast wystartować w Vuelta a Espana.


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL