R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40488971 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Borys Góral

 

Mistrz szybkiego startu i takiej też jazdy
Borys Góral z Piły marzy
o powtórzeniu sukcesu z roku 2013


Borys Góral - mistrzem Polski 2013 w elimnatorze. Z lewej Piotr Konwa, z prawej Marcin Kawalec. Żerków, lipiec 2013.
Fot. Piotr Kurek

Ma nieziemskie depnięcie na starcie. Naciska na pedały swego roweru z niesamowitą energią i zanim się rywale obejrzą, jest już kilka metrów przed nimi. Te swe umiejętności i niewątpliwy talent z całą mocą ujawnił w lipcu 2013 roku w Żerkowie, gdy sięgnął po tytuł mistrza Polski w eliminatorze.

Startowało wówczas w coraz bardziej modnych sprintach na rowerach górskich aż 55 zawodników, po raz pierwszy w krajowym championacie w tej specjalności kolarskiej. Trasa liczyła około 700 metrów i została wyznaczona wokół wieży telewizyjnej w Żerkowie.

Kibice przez dwie godziny mogli śledzić zmagania najlepszych kolarzy górskich naszego kraju. Borys Góral z Piły (Superior MTB Energy Team ze Środy Wielkopolskiej - to ówczesna przynależność klubowa) wygrywał tego dnia, 5 lipca, wyścig za wyścigiem - od eliminacji do finału, w którym pokonał Piotra Konwę (4 F Racing Team), Marcina Kawalca (KTM Racing Team Złoty Stok) i Tomasza Drożdża (JBG-2 Professional MTB Team). Po sukces życia jechał na rowerze marki Superior, 29-calowym.

– Mam dępnięcie, co bardzo przydaje się w eliminatorze - mówi Borys Góral z Piły, który w niedzielę 22 lutego wystartował w zawodach przełajowych z cyklu Cyclocross Wielkopolska 2015 w Wągrowcu, i które wygrał w łączonym wyścigu elity i mastersów.

– Wczoraj czułem się świetnie na trasie, cały czas jechałem równo. Prowadziłem od startu do mety i cały czas kontrolowałem sytuację. Cieszy mnie ta wygrana, gdyż stanowi potwierdzenie, że przygotowania do sezonu 2015 idą w dobrym kierunku - mówi 24-latek z Piły, absolwent Politechniki Poznańskiej.


Borys Góral na prowadzeniu - kilkanaście metrów po starcie. Zawody Cyclocross Wielkopolska 2015 w Wągrowcu, 22 lutego br.
Fot. Piotr Kurek

Zaczynał przygodę z rowerem jedenaście lat temu. Najpierw na podwórku, później pod skrzydłami Piotra Nowackiego w UKS Sportowiec Piła. Nie stronił wówczas, w szkolnych latach, od piłki nożnej i koszykówki. Pamięta swe pierwsze starty w kategorii junior młodszy (zaczynał w tej kategorii) w zawodach XC Thule Cup organizowanych przez Wojciecha Gogolewskiego.

W barwach pilskiego klubu jeździł do końca 2008 roku. Dwa następne sezony (2009-2010) spędził w Trasie Zielona Góra, przez jeden (2011) reprezentował poznański Corratec. Przez trzy ostatnie lata ścigał się, wygrywał i zwyciężał na konto Superior MTB Energy Team ze Środy Wielkopolskiej.

W tym roku będzie jeździł w barwach Kolarz.PL (sklep rowerowy Piotra Nowackiego z Piły - główny sponsor) na rowerze marki Trek. Wspierać go będą jeszcze inni donatorzy. Tak czy inaczej, w sezonie 2015 Borys Góral liczy na pomoc wypróbowanych pilskich przyjaciół. Do swej dyspozycji będzie miał dwa rowery marki Trek - górski i szosowy.

Pierwszy raz wystartował w eliminatorze w roku 2012 w Czechach, Nove Mesto, w Pucharze Świata. – Miałem pecha, gdyż po starcie łańcuch się zakleszczył i na metę dotarłem na piechotę - wspomina. Rok później próbuje swych sił w sprintach na rowerach górskich w Jeleniej Górze i w Kielcach. I 5 lipca 2013 zdobywa w Żerkowie tytuł mistrza Polski w eliminatorze. – To mój największy sukces w dotychczasowej karierze - podkreśla.

W roku ubiegłym starannie przygotował się do Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, by bronić w Środzie Wielkopolskiej tytułu zdobytego w Żerkowie. Dotarł do finału i wystartował w nim w swoim zwyczaju: szybko, dynamicznie, jak z katapulty. I od razu objął prowadzenie. Na pierwszym zakręcie zbyt mocno nacisnął na pedały i zerwał ... łańcuch. Tak skończyły się marzenia, by rok po roku założyć koszulkę mistrza Polski.


Borys Góral na najwyższym miejscu podium, z lewej - Patryk Adamkiewicz, z prawej Rafał Jaros. Z zawodnikami burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa. Wągrowiec, 22 lutego 2015.
Fot. Piotr Kurek

Lista sukcesów roku ubiegłego obejmuje: 1. miejsce w Pucharze Czech XCE w Kutnej Horze, 1. miejsce w Pucharze Polski XCE w Białymstoku, 4. miejsce w Pucharze Austrii w Bad Goisern, 2. czas w eliminacjach podczas Mistrzostw Europy MTB w Niemczech.

– W tym roku będę startował w zawodach XC, w eliminatorze, także w maratonach MTB. Cel główny: Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim, oczywiście w eliminatorze. Trenuję najczęściej w terenie, w Pile i jej okolicy są urokliwe miejsca do jazdy na rowerze. Bardzo, ale to bardzo można się zmęczyć na górze o nazwie Dąbrowa, która ma wysokość aż 207 metrów. Także w lesie koło miejscowości Zawada. Nie stronię od szosy, szczególnie, że w Pile jest sporo amatorów takiej jazdy, z którymi wyruszam na wspólne treningi. Najczęściej w niedzielę spod sklepu Piotra Nowackiego przy alei Piastów. Prawie codziennie siedzę na rowerze - podkreśla pilanin. – I trenuję już kolejny rok według wskazówek Rafała Hebisza, szkoleniowca polskiej kadry MTB.

– Jeśli wszystko się ułoży po mojej myśli - szczególnie w pracy, chciałbym także wystartować w Mistrzostwach Europy MTB we Włoszech.

Skończył studia na Wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Poznańskiej. Podjął pracę w pilskiej firmie Termetal, produkującej kraty pomostowe, stopnie schodowe i także mającą cynkownię ogniową. Ma trzy oddziały w kraju, w Pile zatrudnia około 65 pracowników.

W niedzielę 22 lutego wygrał wyścig w Wągrowcu, ósmego marca wystartuje w Poznaniu (na błękitnym, 29-calowym Treku) w zawodach z cyklu Cyclocross Wielkopolska 2015. Jeśli wygra - sprawi sobie piękny prezent na 25. urodziny, które wypadają 11 marca. Borys Góral, jak Marek Konwa, urodził się tego samego dnia, tego samego miesiąca, tego samego roku.

Dwaj znani polscy kolarze, mistrzowie kraju MTB, przyszli na świat 11 marca 1990 roku. Jednemu i drugiemu wypada życzyć sukcesów w sezonie 2015, tytułów mistrzów Polski i godnego reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej.

                                                                 Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL