R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40488937 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
O krok od zwycięstwa w Bukowinie Tatrzańskiej

 

Bartek Kołodziejczyk zbiera kolarskie sukcesy


Zbigniew Bródka i Bartosz Kołodziejczyk (z prawej) dojeżdżają do mety tegorocznego Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej.

30 sierpnia 2015 roku skończy 22 lata, ale może się pochwalić już dziewięcioletnimi startami w maratonach MTB. I sukcesami w najważniejszych imprezach, jak choćby tych organizowanych przez Skandię i Czesława Langa. Przed tygodniem, 7 sierpnia, Bartek Kołodziejczyk z Chodzieży dopisał do swej sportowej biografii drugie miejsce w Tour de Pologne Amatorów, w którym to wyścigu startowało prawie 1800 osób.

Był kwiecień 2007 roku, gdy Skandia i Czesław Lang zorganizowali pierwszy maraton MTB. Działo to się wszystko w Chodzieży, gdzie mieszkają rodzice i dziadkowie Bartka Kołodziejczyka.


Bartek Kołodziejczyk (1393) na trasie tegorocznego Tour de Pologne Amatorów.

– Nie miałem jeszcze wówczas czternastu lat, ale wystartowałem na dystansie Mini. Tata pomagał ekipie Czesława Langa w wyznaczaniu trasy tego maratonu MTB i sam w nim jechał. Ja też chciałem spróbować jazdy na znanym sobie terenie. Jechało mi świetnie, ostatnie pięć kilometrów, od jeziora Karczewnik do mety na chodzieskim rynku, pedałowałem jak równy z równym ze starszym od siebie kolarzem. Na finiszu był szybszy ode mnie. Za linią mety dowiedziałem się, że był to Czesław Lang, którego wówczas nie znałem - wspomina czas sprzed ośmiu lat chodzieżanin.

7 sierpnia 2015 Bartek Kołodziejczyk wystartował w Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej. Był jednym z prawie 1800 pasjonatów kolarstwa, którzy zjechali na Podhale, by uczestniczyć sportowo w polskim święcie dwóch kół.


Katarzyna Galińska - żona Marka Galińskiego (z lewej), Bartosz Kołodziejczyk i Emil Potręć z Lublina - triumfator Tour de Pologne Amatorów 2015.

– Był to mój czwarty już start w Tour de Pologne Amatorów. W 2012 w nim debiutowałem, przed dwoma laty byłem ósmy, przed rokiem też ósmy. W tym roku byłem drugi. Do zwycięstwa zabrakło mi minuty - mówi student Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

Ruszył na trasę z drugiego sektora startowego. Jechał na rowerze szosowym marki Corratec. Pedałowało mu się dobrze, na zjeździe osiągnął prędkość 80 kilometrów na godzinę. Na słynnym, kultowym już podjeździe pod Gliczarów Górny kibicowała mu rodzina - mama Dorota, młodszy brat Szymon ze swą sympatią Zuzą oraz Łukasz Jaroszonek. To go niosło do przodu, naciskał na pedały równym tempem i odjeżdżał rywalom. Zgubił Daniela Chądzyńskiego, Rafała Chmiela i innych. Na ostatnich dwustu metrach dojechał do Zbigniewa Bródki - złotego panczenisty z Soczi, pasjonata rowerów.


Bartek Kołodziejczyk i Zbigniew Bródka. Bukowina Tatrzańska, 7 sierpnia 2015.

– Znaliśmy się z poprzednich lat. Kiedy do niego dojechałem, podaliśmy sobie ręce i razem wjechaliśmy na metę - nie bez satysfakcji podkreśla ten fakt Bartek Kołodziejczyk.

Później stanął na podium jako zdobywca drugiego miejsca. Obok niego zwycięzca TdP Amatorów 2015 Emil Potręć z Lublina i jeszcze Piotr Sułek ze Świdnicy (3. miejsce). Razem z nimi Czesław Lang i Katarzyna Galińska - żona Marka Galińskiego, którego pamięci poświęcony był tegoroczny Tour de Pologne Amatorów.


Czesław Lang i jego przyjaciele: Andrzej Jaroszonek, Roman Kołodziejczyk i Bartosz Kołodziejczyk.

W kwietniu 2007, gdy Bartek Kołodziejczyk dojeżdżał do mety na chodzieskim rynku, słyszał od nieznanego sobie starszego kolarza (Czesława Langa) słowa pochwały i zachęty: – Młody, masz siłę, dobrze pedałujesz, będą z Ciebie ludzie.

Bartek Kołodziejczyk urodził się 30 sierpnia 1993 roku. Wcześnie nauczył się jazdy na rowerze i zaczął podpatrywać ojca - Romana Kołodziejczyka. Kiedyś biegacza na średnich dystansach, w ostatnich kilkunastu latach pasjonata kolarstwa górskiego - triumfatora maratonów MTB i wyścigów XC.

W Chodzieży, gdzie mieszkają, syn i ojciec zjeździli wszystkie drogi, ścieżki po tutejszych lasach, nad miejscowymi jeziorami. – Kiedy startowałem w kwietniu 2007 w chodzieskim maratonie MTB, jechałem w znanej sobie okolicy - mówi Bartosz Kołodziejczyk. Lubi pedałować na szosie w stronę Czarnkowa i z powrotem, w lesie trenuje podjazdy na Gontyniec.


Pięciu najlepszych zawodników Mistrzostw Polski w Maratonie MTB 2014 w Obiszowie wśród amatorów. Piąty w open i pierwszy w M1 Bartosz Kołodziejczyk.
Fot. Piotr Kurek

Dzieli czas na naukę i rower. Zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Chodzieży (profil matematyczno-fizyczny), teraz studiuje na Politechnice Poznańskiej. Od października już na czwartym roku.

Gdy zaczynał studia - mieszkał na Grunwaldzie (dzielnica Poznania) i stamtąd ruszał na treningi w stronę Skórzewa, Dąbrówki. Teraz wynajmuje ładne mieszkanie na Ratajach i na kolarskie treningi często rusza z Patrykiem Krajewskim i Błażejem Surowcem. W stronę Czapur, Sasinowa i Rogalinka.

Drugie miejsce w Tour de Pologne Amatorów 2015 to jeden ze znaczących sukcesów Bartka Kołodziejczyka. Przed rokiem wygrał rywalizację open na dystansie Mega w Dąbrowie Górniczej (Skandia Maraton Lang Team). W tym samym cyklu na tym samym dystansie dwa lata wcześniej triumfował w Bytowie. Z imprezami Skandii i Czesława Langa związany jest od samego początku, około 40 startów w minionych ośmiu latach.


To był wielce błotny maraton MTB. Bartosz Kołodziejczyk wygrał na dystansie Mega w Dąbrowie Gómiczej. Wrzesień 2014.
Fot. Piotr Kurek

Teraz myśli o zbliżających się Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB w Obiszowie. Nie posiada licencji, ale jako amator wystartuje na dystansie 70 kilometrów. Przed rokiem był tutaj piąty w open i pierwszy w swej kategorii M1.

Ma 188 centymetrów wzrostu, waga osycluje w granicach 71-72 kilogramów. Zdrowo się odżywia. Lubi polską kuchnię, choć od czasu do czasu odwiedza też fast foody. Uwielbia gotować - potrafi przygotować pyszną tartę z borówkami. Muzyki słucha róźnej w zależności od nastroju. Kiedy sięga po książki, w pierwszej kolejności po biografie znanych i sławnych ludzi.

Studiuje na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Elektrycznym. Pasjonuje go technika świetlna, projektowanie instalacji dla biur, obiektów handlowych, czy też banków. Nie zaniedbuje treningów, nauki i zdobywa doświadczenie zawodowe jako przyszły magister inżynier (kilkanaście dni temu ukończył praktyki w firmie TopMed Light).

Bartosz Kołodziejczyk, którego znam od początku jego kolarskiej przygody, dojrzał do coraz większych sukcesów. 20 września w Obiszowie chciałby założyć koszulkę mistrza Polski amatorów, ale wie, że rywali nie będzie brakowało, jak choćby kolegów z macierzystej uczelni - Michała i Pawła Górniaków oraz Przemysława Rozwalki.

                                                                            Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL