R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41183556 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Paweł Górniak

 

Dwanaście lat przygody z rowerem
Mistrz Polski Paweł Górniak opowiada o sobie


Paweł Górniak jedzie w Sławnie po tytuł mistrza Polski w kolarstwie górskim w kategorii cyklosport.

Paweł Górniak - mistrzem Polski w kolarstwie górskim w kategorii cyklosport. Mieszkaniec Piły, student Politechniki Poznańskiej, sięgnął po krajowy championat w wyścigu cross country w Sławnie. W sobotę 18 lipca 2015, piętnaście dni po swych 23. urodzinach.

– To był trudny wyścig. Było gorąco, żar lał się z nieba. Do przejechania było 700 metrów trasy rozjazdowej i trzy rundy po 3 kilometry każda. Ruszyliśmy, zawodnicy cyklosportu, pół minuty za najmłodszymi mastersami (30-39 lat). Już na pierwszym okrążeniu jechaliśmy razem. Co tu dużo mówić, cały czas trzeba było uważać, by na kamieniach i na zjazdach się nie przewrócić, nie poturbować. I tym samym nie stracić szans na dobre miejsce - mówi Paweł Górniak.

– Na pierwszej rundzie jechałem na czele razem z bratem Michałem, później się od niego oddaliłem i powiększałem nad nim i rywalami przewagę. Przez cały czas miałem okazję kontrolować sytuację, gdyż teren wyścigu na to pozwalał. Po tytuł mistrza Polski jechałem 46 minut 49 sekund. Brat zameldował się na mecie 1 minutę 36 sekund po mnie i zajął drugie miejsce, trzeci był Dawid Janecki (SMS Żywiec Kross Junior Team) - relacjonuje przebieg sobotniej rywalizacji zawodnik Duda-Cars TP-Link Rybczyński Team.


Paweł Górniak na podium w Sławnie z bratem Michałem i Dawidem Janeckim.

Paweł Górniak (rocznik 1992) przygodę z kolarstwem zaczynał w Pile pod okiem Piotra Nowackiego. Był wówczas rok 2004, a on miał dwanaście lat. Kilka lat później przez jeden sezon reprezentował barwy Trasy Zielona Góra, trenując pod okiem Kazimierza Prokopyszyna.

– Rowery w moim i brata Michała życiu były obecne od najmłodszych lat. To zasługa rodziców (mamy Władysławy i taty Mirosława), którzy dbali o to, byśmy byli ruchowo aktywni, byśmy nie stronili od wysiłku, od rekreacji i sportu. W trakcie roku szkolnego, jak również i podczas wakacji.

– Trzeci rok startuję w barwach ekipy kolarskiej z Poznania (ul. Miodowa 5). Za sprawą Mateusza Rybczyńskiego nabrałem innego spojrzenia na kolarstwo, na sportową rywalizację. I choć jestem amatorem, to jednak metody treningowe i sposób przygotowania do zawodów stały się bardziej profesjonalne.


Dwaj bracia - Michał i Paweł Górniakowie.

– Do Sławna nie pojechałem nieprzygotowany. Po maratonie MTB Skandii i Czesława Langa w Krokowej przez prawie dwa tygodnie mozolnie i pracowicie trenowałem w Gdańsku - w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Opłaciło się trudzić, męczyć, doskonalić technikę jazdy, by mieć koszulkę mistrza Polski. To najcenniejsze moje osiągnięcie w karierze kolarza-amatora.

Rok 2015 to pasmo sportowych sukcesów Pawła Górniaka, studenta Politechniki Poznańskiej (Wydział Budowy Maszyn). Regularnie startuje w cyklu Skandia Maraton Lang Team: w Warszawie na dystansie Grand Fondo był drugi za Pawłem Barankiem (M2), w Krakowie miał problemy z rowerem i do mety nie dojechał, w Gdańsku triumfował na najdłuższej trasie w M2 i w Krokowej był drugi za Michałem Górniakiem (też Grand Fondo).

Wygrał dwa wielkopolskie maratony MTB - 12 kwietnia w Dolsku i 28 czerwca w Mosinie na trasach Mega, kolejne dwa na Mini - w Śremie i w Obornikach. W cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric, w którym startuje czołówka polskiego MTB, regularnie melduje się na mecie w pierwszej dziesiątce.


Paweł Górniak na prowadzeniu. Bike Cross Maraton Gogol MTB. Mosina, 28 czerwca 2015.

Teraz zamierza trochę odpocząć. Jak sam mówi, najważniejszym celem drugiej części sezonu będą wrześniowe Mistrzostwa Polski w maratonie MTB w Obiszowie. – Znam trasę, startowałem tutaj. W tym roku pojadę 70 kilometrów, czyli dystans dla amatorów. Byłoby czym bezcennym zdobyć drugą koszulkę mistrza Polski - mówi z nadzieją.

Trenuje najczęściej na rowerze szosowym marki Wilier w okolicach Poznania, od października powoli będzie kończył studia na Politechnice Poznańskiej. Ma wsparcie rodziców, kibicuje mu Marysia (córka Michala Górniaka). Może też liczyć na dobre fluidy znad morza (z Gdańska) od przyszłej pani adwokat (Pauliny C.), która kocha jazdę na rowerze i z powodzeniem startuje w maratonach MTB.

Dwunasty sezon sportowy, ten z największymi sukcesami. Paweł Górniak, jak mi się zdaje, posiadł tajemnicę dobrego treningu i skutecznego wygrywania. Najczęściej maratonów MTB, ale sukces w Sławnie pokazuje, że XC nie jest mu obce.


Moment radosnej przejażdżki. Kostrzyn Wielkopolski, 17 maja 2015.

W czerwcu zadebiutował w wieloetapowym wyścigu górskim - MTB Trophy, organizowanym przez Grzegorza Golonko w Beskidach. Na pierwszym etapie zameldował się na mecie jako drugi w M2 za mistrzem Wielkiej Brytanii w kolarstwie górskim, na drugim - był czwarty, na trzecim - cztery razy łapał gumę, na czwartym - zajął 15. miejsce. Jak podkreśla, było to cenne doświadczenie, z którego wynika, iż trzeba dobrze rozkładać siły przez cztery dni na górskiej trasie o długości 250 kilometrów i sumie przewyższeń poinad 10 tysięcy metrów i być przygotowanym na przykre niespodzianki.

Paweł Górniak ma 23 lata i jeszcze wiele, wiele lat kolarskiej przygody przed sobą. Ten rok jest dla niego pełen sukcesów, które chciałby pomnożyć jeszcze w tym sezonie, choćby we wrześniu w Obiszowie.

                                                               Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL