R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40478888 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Radek Lonka czeka na śnieg

 

Zawodnik z Wrześni z powodzeniem
startuje w przełajowym Pucharze Polski


Radek Lonka w listopadzie wziął udział w ośmiu wyścigach przełajowych, z czego dwa wygrał: w Bieganowie i Szczekocinach.
Fot. Kamila Chwiałkowska-Lonka

Radosław Lonka z Wrześni (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), po krótkim odpoczynku od sezonu kolarstwa górskiego i szosowego, postanowił nie odwieszać roweru na hak i zaczął jesienią ściganie w kolarstwie przełajowym. To specyficzna dyscyplina, w której można poćwiczyć takie cechy jak szybkość, dynamikę, technikę i refleks. I radować się sukcesem, zwycięstwem.

Radek Lonka ma 34 lata (rocznik 1980) i wiele kolarskich sukcesów. Dwa razy wygrał wielce prestiżowy Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej, było to w latach 2011 i 2012. Zwycięstwa w zawodach XC i maratonach MTB, przeliczone w sumie, dają liczbę ponad stu.

Zawodnik poznańskiego teamu (Volkswagen Samochody Użytkowe) postanowił jesienią regularnie startować w wyścigach przełajowych w całym kraju, także tych o Puchar Polski.

– Na starcie w Bieganowie (8 listopada 2014) pojawiło się wielu dobrych zawodników - mówi wrześnianin (kolarz Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). – Od samego startu, już na rundzie rozjazdowej, postanowiłem odskoczyć i odjechać rywalom. Plan tak do końca się nie powiódł, gdyż za plecami czułem cały czas oddech zawodników, którzy przez trzy rundy nie dali mi sekundy odpoczynku. Na stromym podjeździe i po ostrym zakręcie w lewo jeden z zawodników (bodaj mój najgroźniejszy rywal) ugrzązł w piachu i musiał podbiec podjazd. Widząc sytuację, wykorzystałem z całych sił ten moment, odjeżdżając na bezpieczną odległość. Na ostatnim, czwartym okrążeniu zwiększyłem swą przewagę nad rywalami, nie popełniłem żadnego błędu i na metę wjechałem, jak zawsze, na jednym kole. Ciesząc się w ten sposób ze zwycięstwa.

Pierwsze miejsce w Bieganowie. Trzy dni później, w Dzień Niepodległości, startuje w Lublinie, gdzie w zawodach "Godzina w piekle" zajmuje wśród najmłodszych mastersów drugie miejsce, za Mirosławem Bieniaszem z Tarnowa. – Zawody bardzo dobrze zorganizowane, trasa idealnie przygotowana: jazda po miejskiej plaży, elementy MTB i przeszkody techniczne. Film z tej imprezy bardzo dobrze się ogląda w internecie.


Przemysław Rozwalka (z lewej) i Radek Lonka. Dwaj kolarze są sportowymi twarzami Volkswagena.
Fot. Kamila Chwialkowska-Lonka

Ma do swej dyspozycji rower przełajowy marki Stevens, niemieckiej produkcji. Waży około 8 kilogramów i jest znakomitym dziełem techniki. – To sprzęt najwyższej jakości, hydraulika i elektronika. Kosztuje około 5 tysięcy euro. Do tej pory mnie nie zawiódł - mówi znany w całym kraju Radek Lonka.

Po Bieganowie i Lublinie startował 15 listopada w Koziegłowach (2. miejsce), dzień później w Szczekocinach, gdzie zajął pierwsze miejsce. W następny weekend stoczył piękną walkę z Rafałem Chmielem w Zwierzynie (22 listopada) i w Strzelcach Krajeńskich (23 listopada). W obu imprezach był drugi. Kolejny weekend listopada i znów dwa starty: 29 w Rudzie Śląskiej (3. miejsce) i w Gościęcinie (5. miejsce).

Od marca tego roku reprezentuje Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników tego zespołu, który składa się z amatorów: ludzi w różnym wieku i rozmaitych profesji. Osiem startów w listopadzie na terenie całego kraju. Korzysta z logistycznego wsparcia sponsora, czyli - mówiąc krótko - samochodami marki Volkswagen jedzie po kolejne sukcesy.

Absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego jest nauczycielem wf w Zespole Szkół w Gnieźnie. Wpaja młodemu pokoleniu przekonanie o konieczności ruchu, bycia aktywnym, angażowania się w sport. Nie podsumował do tej pory kilometrów przejechanych w tym roku na rowerze. Będą tego tysiące, bankowo ponad 10000 km. Ścigał się w sierpniu w Tour de Pologne Amatorów, w którym zajął szóste miejsce. W marcu i kwietniu przez ponad dwa tygodnie trenował z niemieckimi kolarzami podjazdy pod słynny szczyt Mount Ventoux. Startował z powodzeniem w wyścigach w Polsce (szosowych i MTB), dał pokaz swej kolarskiej siły w Hamburgu i okolicach.


Radek Lonka na najwyższym miejscu podium. Bieganów, 8 listopada 2014.

Archium Radka Lonki

– W końcu grudnia, już po świetąch Bożego Narodzenia, jadę do Tarnowa, gdzie 27 i 28 grudnia odbędą się kolejne zawody przełajowe. Pojadę tam dobrze przygotowany, by wygrać z zawodnikem z tego miasta, czyli z Mirosławem Bieniaszem - mówi Lonka. Dodam, że obaj przewodzą stawce najmłodszych mastersów (30-39 lat) w Pucharze Polski.

10 i 11 stycznia w Bytowie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Radek Lonka startował tutaj w maratonach MTB Skandii i Czesława Langa, ale przełajowo chciałby się bardzo dobrze pokazać.

Siostrze Kamilii Chwiałkowskiej-Lonce, która (absolwentka architektury Politechniki Poznańskiej) pięknie fotografuje, i która ujmowała aparatem cyfrowym jego wysiłek w Rudzie Śląskiej i w Gościęcinie. Także koledze z teamu, Przemysławowi Rozwalce, z którym jeździ razem na zawody. Wreszcie kolegom spod znaku Volkswagena i sponsorowi, by wiedział, że Radek Lonka nigdy nie odpuszcza sportowo, walczy do końca i sięga po sukcesy.

– W listopadzie osiem razy startowałem w najważniejszych wyścigach przełajowych w Polsce. Dwa razy wygrałem, cztery razy byłem drugi, raz - trzeci i raz piąty. Pogoda nam sprzyjała. Najczęściej było słonecznie, bez wiatru i deszczu - mówi o warunkach pogodowych, z jakimi przyszło zmierzyć się jemu i rywalom. – Czekam na śnieg, na trochę mrozu - śmieje się jeden z liderów Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Teamu. I dodaje: – Może biały puch spadnie w nocy z 10 na 11 stycznia. Nie gdzieś w ogóle, tylko w Bytowie, nad jeziorem Jeleń, gdzie powalczę o tytuł mistrza Polski wśród najmłodszych mastersów.

                                                                                 Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL