R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 37524516 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2021-11-29
Weronika Rybarczyk

 

Urodziła się w Kościanie, mieszka w Poznaniu, kocha jazdę na rowerze. Reprezentuje, w zależności od okoliczności, klub z Jarocina (UKS Trójka) lub przywdziewa strój biało-czerwony, reprezentantki Polski.

Tak na dobrą sprawę Weronikę Rybarczyk, bo o niej mowa, do jazdy na rowerze i ścigania się z innymi zachęcił ją jej ojciec, Krzysztof - pasjonat MTB, fotografii, muzyki i człowiek biznesu z dużymi sukcesami.


Weronika Rybarczyk z ojcem Krzysztofem podczas zawodów XC o nazwie Bank BPH Grand Prix MTB, organizowanych przez Czesława Langa, w Bielawie. 17 maja 2008.

Weronika, pierwszy swój wyścig zapamiętała na całe życie. Przesieka, 7 września 2002 roku, maraton MTB na rowerach górskich. Miała wówczas jedenaście lat i była jego najmłodszą uczestniczką. W tym samym roku, w tym samym miesiącu we Wrześni podczas zawodów XC, organizowanych przez niezastąpionego Zbyszka Ogrodowicza, stanęła na ich starcie. Zajęła wówczas trzecie miejsce. Była bardzo dumna z siebie.

Od 2003 roku w kolarstwie. Ściga się w zawodach XC i na szosie. Jej ulubione trasy: MTB - Szczawno-Zdrój, szosa - Walim. Pierwszym jej klubem było Poznańskie Towarzystwo Cyklistów, a od 2005 roku, po zawodach XC w Mrągowie Czesława Langa, reprezentuje barwy klubu UKS Trójka Jarocin. Jej trenerem klubowym jest Szymon Gruchalski.

Najważniejszym jej osiągnięciem było reprezentowanie barw Polski na ubiegłorocznych, czerwcowych mistrzostwach świata w kolarstwie górskim we Włoszech w Val di Sole. Zajęła 26 miejsce w kategorii juniorka na 54 startujące zawodniczki, a w gronie pierwszorocznych juniorek była dziewiąta. To znakomity rezultat.

Były to jej pierwsze międzynarodowe zawody pod okiem doświadczonego szkoleniowca, jakim jest Andrzej Piątek - trener Mai Włoszczowskiej i polskiej kadry MTB kobiet i mężczyzn.


Weronika Rybarczyk (nr 3 ) na podjeździe.
Fot. Krzysztof Rybarczyk

Wyjazd na MŚ do Włoch był jej największym marzeniem i celem sportowym ubiegłego roku, gdyż wcześniej nie była pewna, czy to będzie do końca realne. Już sam udział i ubranie biało-czerwonego kombinezonu było dla niej wielkim wydarzeniem. Była także oszołomiona wszechobecnym profesjonalizmem, a także trasą i całą atmosferą zawodów. Sam start minął jej niezwykle szybko, jednak pamięta każdą chwilę bardzo dobrze – i chyba długo nie zapomni, bo pamięć ma niezłą.

W dobrym dla niej roku 2008 zdobyła w Przesiece w sierpniu w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski tytuł wicemistrzyni Polski. Wywalczyła go po pięknej walce, w deszczu. W najważniejszych dla kolarzy górskich zawodach XC w Polsce, o nazwie Bank BPH Grand Prix MTB - organizowanych przez Czesława Langa, w klasyfikacji generalnej juniorek zajęła drugie miejsce.

Weronika Rybarczyk mierzy 159 cm wzrostu, wagę utrzymuje w przedziale około 50 kilogramów. Marzy o tym, by być najlepszą kolarką świata, jak Norweżka Rita Gunn-Dahle, Niemka Sabine Spitz czy nasza Maja Włoszczowska.

Uwielbia gotować i jeść, śmiać się i zbierać kamyki. To pasja jeszcze z dzieciństwa. Na bezludną wyspę zabrałaby mnóstwo filmów i galon kremu z filtrem UV. Nie lubi uczucia, kiedy czegoś nie rozumie, albo kiedy coś się jej nie udaje: wówczas szybko się denerwuje.

Za dwa miesiące zdaje maturę, więc - oprócz treningów kolarskich - gorączkowo przyswaja wiedzę - między innymi z zakresu rozszerzonego programu biologii przeznaczonego zwykle na 3 lata nauki w liceum. Weronika musi zrobić to obecnie w rok, gdyż pomimo nauki w klasie o profilu matematyczno-fizyczno-informatyczym w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, pragnie studiować biotechnologię. Uczy się w klasie, w której jest 5 dziewczyn i 25 chłopaków. A oprócz spektakularnych sukcesów sportowych jest też wzorową uczennicą. Matematykę lubiła od zawsze, informatyka spodobała się jej dopiero w liceum, a dopiero stosunkowo niedawną fascynacją stała się biologia.

Przygoda Weroniki Rybarczyk (Weronki - jak mówi jej ojciec Krzysztof) z rowerem i kolarstwem trwa od 2003 roku. W tym czasie zjeździła cały kraj, poznała reguły rządzące kolarstwem. Poznała też dobrze uczucia rozpaczy i często fizycznego bólu - kiedy łamie rękę podczas upadku w czasie treningu szosowego w Kołobrzegu, kiedy zrywa łańcuch i biegnie z rowerem na plecach w czasie wyścigu eliminacyjnego przed MŚ we Włoszech, kiedy przebita dętka odbiera jej miejsce na podium w czasie MP w Kolarstwie Górskim w 2008 w Kielcach.

Mówi, że gdyby nie ścigała się na rowerze, z pewnością uprawiałaby inny sport wytrzymałościowy, być może biegałaby długie dystanse lub uprawiała triathlon.

Weronika Rybarczyk ma 18 lat i w tym roku nadal będzie startować ostatni sezon w kategorii juniorka. Jest zawodniczką, której kariera rozwijała się podczas każdej kolejnej edycji Wielkopolskiej Ligi Masters. W roku ubiegłym zdobyła mistrzostwo Wielkopolski na Dziewiczej Górze oraz wywalczyła I miejsce w klasyfikacji generalnej najbardziej prestiżowego cyklu zawodów MTB w Wielkopolsce - Pucharu Thule 2008 - Wielkopolska Liga Masters.

W bieżącym roku, po raz kolejny, została powołana przez trenera Andrzeja Piątka w skład polskiej kadry narodowej i już wkrótce, na przełomie kwietnia i maja, weźmie udział w edycjach zawodów z cyklu Pucharu Świata, a w lipcu w Mistrzostwach Europy i jeśli wszystko ułoży się po myśli Weroniki - w Mistrzostwach Świata MTB rozgrywanych w tym roku w Australii.

Weronika ma bardzo konkretne sportowe marzenia i plany. Sięgają one już do Londynu, gdzie za trzy lata podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich kolarki i kolarze rywalizować będą już po raz piąty (Atlanta - 1996, Sydney - 2000, Ateny - 2004, Pekin - 2008) o medale w kolarstwie górskim.

Trzymajmy kciuki, aby udało się jej wypełnić ten bardzo trudny, ale możliwy do zrealizowania scenariusz. O swej rowerowej pasji informuje na stronie www.weronikarybarczyk.pl.

Weronika Rybarczyk 6 marca 2009 roku ukończyła 18 lat. Podczas Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie autor te strony przedstawił zebranym sylwetkę młodej, dzielnej kolarki, zaś burmistrz Tomasz Łęcki, jako gospodarz spotkania, złożył jej życzenia oraz podarował urodzinowy tort.

Wielkopolskie Rowerowanie życzy Weronice Rybarczyk przede wszystkim dużo zdrowia, tak potrzebnego każdemu sportowcowi, konsekwencji i determinacji w treningach, osiągania dalszych wielkich sportowych sukcesów, w tym godnego reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej w pięknej dyscyplinie sportu, jaką jest kolarstwo górskie.

Życzę jej także poznawania tajemnic biotechnologii na wymarzonych studiach. I tej odrobiny szczęścia, która jest często potrzebna, w sporcie i w życiu także, do postawienia przysłowiowej "kropki nad i".


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL