R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40918709 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-01-04
Bartłomiej Oleszczuk mistrzem Polski

 

Kolarz z Poznania robi błyskawiczne postępy


Bartłomiej Oleszczuk mistrzem Polski w maratonie MTB w kategorii cyklosport. Miejsce drugie Bartosz Kołodziejczyk, trzecie Michał Górniak. Wszyscy oni to Wielkopolanie. Jelenia Góra, 11 września 2016.

Bartłomiej Oleszczuk mistrzem Polski w maratonie MTB w kategorii cyklosport. 24-letni kolarz z Poznania wywalczył krajowy championat w niedzielę w Jeleniej Górze. Swój pierwszy w karierze.

– Mam to. Od niedzieli mogę się cieszyć tytułem mistrza Polski w maratonie MTB w kategorii cyklosport. Łatwo nie było. Trasa UCI MTB Marathon Series Bike Maraton w Jeleniej Górze starannie weryfikowała przygotowanie zarówno kondycyjne i techniczne, a do tego doszła jeszcze wysoka temperatura - cieszył się tego dnia na Facebooku. Richard Mille Replica Watches

– Po starcie starałem się trzymać czoła stawki. Kiedy po 15 km zaczęły się pierwsze podjazdy, włączyłem tempomat i jechałem własnym tempem, wiedząc, że do mety jeszcze 4 godziny i 2600 metrów przewyższenia. Charakter trasy bardzo mi odpowiadał, strome i czasem techniczne podjazdy, które trzeba "przepchnąć", tutaj czuję się dobrze. Na zjazdach zdecydowanie uwidoczniła się mała ilość startóww w górach w tym roku - dodawał.

– Myślałem, że po tegorocznych Beskidach Trophy już nic mnie nie zaskoczy. A jednak dojechałem do jakiś kamieni i nie wiem, z której strony je objechać. Braki w technice przekładały się na straty. Mimo to około 40 km wyszedłem na prowadzenie w swojej kategorii i od tamtego czasu powiększałem przewagę nad rywalami. Z powodu wspomnianej wysokiej temperatury, w międzyczasie zmuszony byłem zaliczyć jeszcze postój przy jednym ze strumieni w celu uzupełnienia płynów. Stwierdziłem, że lepiej pić ze strumienia, niż skończyć z DNF z powodu odwodnienia. Do samego końca utrzymywałem stałe tempo, kontrolując przewagę i nie ryzykując zbytnio na zjazdach, mając w myślach jeszcze kilka wyścigów do końca sezonu. Na finisz wjechałem na 24. pozycji open. Więc jest jeszcze nad czym pracować, patrzac na wyniki elity. Z drugiej strony, jak na debiut na tej rangi imprezie, to chyba nie mam na co narzekać? - sumował wrażenia 11 września na Facebooku sympatyczny kolarz z Poznania, absolwent Politechniki Poznańskiej.
prada outlet

Bartłomiej Oleszczuk na trasie MP w maratonie MTB w Jeleniej Górze.

Tak na dobrą sprawę, ściga się dopiero trzeci rok na rowerze, choć bicykl od dzieciństwa był zawsze w zasięgu wzroku, był mu bliski. Od małego rodzice zabierali go wraz z rodzeństwem na niedzielne przejażdżki w rodzinnych stronach, w Żytelkowie pod Białogardem. Liceum ogólnokształcące kończy w Koszalinie, do Poznania przyjeżdża na studia politechniczne na Wydziale Mechaniki i Budowy Maszyn.

Na drugim roku postanawia raz na zawsze pożegnać się z komunikacją miejską, by trasę dom - uczelnia i z powrotem pokonywać na rowerze. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, przez cały rok akademicki. I tak już do końca studiów.

Robi rowerowe wypady pod Poznań: a to Nadwarciańskim Szlakiem, a to w stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego. W roku 2013, uzbrojony w sakwy i namiot, wyrusza ze znajomymi na kilkudniową wyprawę rowerową.

Rok 2014 jest dlań rokiem przełomowym. Kupuje rower górski, ale wcale nie wie, czy będzie się ściagć. Kiedy jednak trafia do niego informacja, że w Pniewach odbędą się zawody cross country (o akademickie mistrzostwo Wielkopolski), postanawia spróbować swych sił. Startuje, zajmuje miejsce, które daje mu przepustkę do Akademickich Mistrzostw Polski MTB. I to gdzie?

Swój drugi w życiu wyścig jedzie w Parku Paulinum w Jeleniej Górze - na trasie Mai Włoszczowskiej, bardzo trudnej technicznie. Wcześniej jednak starannie poznaje to miejsca, objeżdża je i startuje w jeździe na czas. Uzyskany wynik jest przepustką do wyścigu cross country. Jedzie, kończy i będzie go - ze względu na ulewę - pamiętał do końca życia.

Rok 2015 wita w barwach poznańskiego Colex Racing Teamu. Zaczyna sezon wyścigiem XC w bydgoskim Myślęcinku, następnie jedzie maratony MTB: pierwszy w swym życiu w Dolsku, kolejny we Wschowie, dojeżdża do mety w Szklarskiej Porębie. W sezonie 2015 przejechał około 20 maratonów, większość na długich dystansach. W cyklu maratonów Grand Prix Kaczmarek Electric MTB dwa razy plasuje się w pierwszej dziesiątce elity mężczyzn.


Bartłomiej Oleszczuk na trasie cross country w Pniewach, maj 2016. W tle zdjęcie z roku 2014 - pierwszy wyścig MTB kolarza z Poznania.

W lutym tego roku podejmuje współpracę z Mateuszem Rybczyńskim i zasila skład Duda Cars TP-LINK Rybczyński Team. Jej efekty widać po wynikach.

Aktualnie regularnie melduje się w pierwszej dziesiątce cyklu Kaczmarek Electric na dystansie Giga w elicie mężczyzn. Oprócz Warszawy wygrał wszystkie edycje maratonów Czesława Lang i Skandii w kategorii M2, zaś na najtrudniejszej edycji w Bukowinie wygrał open wśród amatorów. Ukończył również chyba najtrudniejszy w Polsce wyścig etapowy Beskidy Trophy z 7. miejscem w klasyfikacji generalnej. Brał udział w Mistrzostwach Polski w XC w Gielniowie, gdzie zajął 3. miejsce w kategorii cyklosport.

Bartłomiej Oleszczuk 31 marca ukończył 24 lata. Jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Skupiony, systematyczny, sympatyczny zawodnik dopiera rozpoczyna drogę do sukcesów.

Tak się składa, że prowadziłem przed dwoma laty z mikrofonem w ręku imprezę XC w Pniewach i student Politechniki Poznańskiej dał się wówczas zauważyć. Dwa lata później należy do polskiej czołówki maratończyków. W najbliższą sobotę w koszulce mistrza Polski wystartuje w Skandia Maraton Lang Team w Dąbrowie Górniczej.

                                                                 Piotr Kurek

 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL