R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40478986 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Straciłem sezon, poznałem przyjaciół

 

Radek Lonka z Wrześni całkowicie
zerwał więzadło krzyżowe tylne


Radek Lonka (w środku) wczoraj miał operację, przed nim kilka miesięcy żmudnej rehabilitacji. Hermanów, maraton MTB, sierpień 2014.
Fot. Anna Olszańska

– To był ułamek sekundy. Nie zdążyłem nawet zareagować, pomyśleć i już spadałem z roweru. Leciałem do przodu, by po zetknięciu z drogą uderzyć lewym kolanem o krawężnik. Poczułem potworny ból - mówi Radek Lonka z Wrześni, dwukrotny triumfator Tour de Pologne Amatorów, zwycięzca wielu wyścigów szosowych i także MTB.

To przykre zdarzenie miało miejsce 18 marca około godziny 16.40. – Wybrałem się na trening szosowy, z Wrześni w stronę Pobiedzisk. Jechałem na zielonym rowerze marki Shimano (elektroniczne manetki), który otrzymałem w roku 2012 w Bukowinie Tatrzańskiej za zwycięstwo w Tour de Pologne Amatorów. Zjeżdżałem z wiaduktu w miejscowości Wierzyca, by przejechać rondo. W tym momencie pedałowałem z prędkością około 50 kilometrów na godzinę - wspomina czas sprzed miesiąca Radek Lonka.

– Nagle przednie koło jakby "uciekło", straciłem kontrolę nad rowerem i już szorowałem po jezdni w stronę drogowego krawężnika. Poczułem potworny ból po uderzeniu lewym kolanem, spojrzałem na zniszczony rower (kierownica i elektroniczne manetki) i zacząłem się powoli podnosić. Do domu we Wrześni nie bylem w stanie już sam dotrzeć... Przyjechał po mnie pan Jarosław Tabaka.

– Wczoraj (22 kwietnia) miałem operację w Klinice Chirurgii Endoskopowej Endomedical w Poznaniu. Rozpoczęła się o godzinie 9, trwała do 11.20. Doktorzy Jacek Jaroszewski i Wojciech Słowiński pochylali się nad moim całkowicie zerwanym więzadłem krzyżowym tylnym - mówi Radek Lonka.

Wcześniej były badania rezonansem magnetycznym lewego kolana i konsultacje z lekarzami: Wojciechem Juraszem i Tomaszem Piątkiem.

– W sezonie 2015 już nie wystartuję - mówi Radek Lonka (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB). – Za miesiąc przystąpią do rehabilitacji, za trzy miesiące, jak dobrze pójdzie, wsiądę na rower, ale będzie to jazda bez wysiłku. Miałem ambitne plany startowe na ten rok, ale ten moment zbyt szybkiej jazdy przekreślił je całkowicie.

Przez miniony miesiąc zmagał się z bólem, docierał do najlepszych lekarzy i szukał ukojenia w książce "Szkoła życia" Mai Włoszczowskiej. – Przeczytałem ją już trzy razy i chyba najlepiej niż ktokolwiek zrozumiałem jej rozterki, niepokoje i obawy o swą kolarską przyszłość - dzieli się refleksją o kontuzji wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu, odniesionej krótko przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w roku 2012.

Operacja kosztowała kilka tysięcy złotych. Radka Lonkę, to miał być jego siedemnasty udany sezon kolarski, w tych trudnych dla niego dniach wspierali: lekarze Wojciech Jurasz i Wojciech Przybylski, ludzie biznesu Jaroslaw Tabaka, Adam Szalaty i Dariusz Bejm, Maciej Zabłocki (szef teamu MTB Volkswagen Samochody Użytkowe) i Anna Olszańska. – Wszystkim im serdecznie dziękuję za pomoc finansową i duchowe wsparcie.

– Dwa razy wygrałem Tour de Pologne Amatorów, w latach 2011 i 2012. W tym roku też chciałem się tam pokazać z dobrej strony. Upadek na rondzie wyeliminował mnie na rok z wyścigowej rywalizacji - mówi Radek Lonka, rocznik 1980, absolwent poznańskiej AWF i nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Średnich w Gnieźnie. – Nie mam do nikogo żalu, takie bywa kolarstwo, przede mną rok żmudnej rehabilitacji. Ona finansowo też kosztuje i nie mogę jej zaniedbać. Gdyby ktoś chciał mnie wesprzeć jakimś datkiem, z góry dziękuję - sumuje swą opowieść wrześnianin (lonek80@wp.pl), który na trwale zapisał się już w historii Tour de Pologne Amatorów i wielkopolskiego MTB.

                                                    Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL