R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41129578 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-13
Rafał Hebisz

 

Dolnoślązak, fizjolog, pasjonat MTB
trenerem kadry kolarstwa górskiego


Rafał Hebisz (numer startowy 102) podczas maratonu MTB w Cybince, rok 2012.

W ostatni dzień ubiegłego roku, czyli 31 grudnia 2012, ukończył trzydzieści lat. Jest, jak Ryszard Szurkowski, spod znaku Koziorożca. I podobnie, jak polski kolarz wszech czasów, związany jest z Wrocławiem.

Tutaj się urodził, tutaj kilkanaście lat temu zaczynał sportową przygodę z rowerem we Wrocławskim Klubie Kolarskim. W jego barwach jeździł prawie trzy lata. Później swą pasję ścigania utrwalał w klubie sportowym AZS Politechnika Wrocławska. Następnie startował jako zawodnik w Silesii Rybnik, gdzie pełnił także rolę trenera. W latach 2011-2012 szkolił zawodników KTM Racing Team Złoty Stok. Z zawodnikami tych drużyn zdobywał medale mistrzostw Polski, zarówno w maratonach, jak i w konkurencji XC.

Mieszka w Mirkowie, na granicy z Wrocławiem (droga na Oleśnicę, na Warszawę). – To piękna okolica, gdzie są jeziora, stawy i lasy pełne urody - powiedział dziś wieczorem Rafał Hebisz Wielkopolskiemu Rowerowaniu. I dodał: – Do Wzgórz Trzebnickich, gdzie można pohasać na rowerze, mam raptem 20 kilometrów.

Replica Handbags W tym roku, choć dokładnie nie liczył, przejechał już prawie 2000 kilometrów. – Kiedy nie pada, kiedy jest znośna pogoda - siadam na rower i pedałuję. Lubię biegać. Ulubione miejsca do jazdy rowerowej: Mirków (czyli u siebie), w Polsce - Polanica-Zdrój, w Europie - Val d'Isere (Francja).

W listopadzie ubiegłego roku podpisał kontrakt z Sante BSA Tour, zawodową grupą kolarstwa górskiego, która w tym roku otrzymała licencję UCI. W jej barwach startować będą w 2013 roku, między innymi, Magdalena Sadłecka i obiecujący kolarz z Wielkopolski Patryk Adamkiewicz.

Jest uczniem profesora Marka Zatonia, fizjologa - wielkiego nazwiska nie tylko Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Na tej uczelni uzyskał również tytuł doktora w Katedrze Fizjologii i Biochemii. Jest trenerem pierwszej klasy w kolarstwie oraz współautorem książki "Fizjologiczne podstawy treningu w kolarstwie górskim” (ukazała się w roku 2012).

W sezonie 2012 startował na 26-calowym rowerze górskim. Tak było, między innymi, w Żerkowie, w Zielonej Górze (zawody XC zorganizowane przez Marka Konwę i władze Zielonej Góry), w Ustroniu, czy też w maratonie MTB w Cybince. – W tym roku przesiądę się na 29-calowy rower.

– Złożyłem aplikację i zostałem trenerem kadry MTB. Moimi poprzednikami byli Marek Galiński i Andrzej Piątek. Wiem, że moje życie się zmieniło, ale chciałbym też być, jeśli warunki na to pozwolą, zawodnikiem. W roku ubiegłym w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski XC zająłem drugie miejsce i nadal czuję się kolarzem górskim.

– Ukończyłem wrocławską AWF, tak jak Andrzej Piątek (dyrektor sportowy PZKol) i Wacław Skarul (prezes Polskiego Związku Kolarskiego). Jestem fanem kolarstwa, znawcą fizjologii, młodszym kolegą tych, którzy jak ja ukończyli wrocławską AWF.

– Wiem, że moje życie się zmieniło, przybyło mi obowiązków. Pierwszym z nich, bardzo poważnym, będzie zorganizowanie zgrupowania kadry MTB. Jestem dobrej myśli i myślę, że środowisko kolarzy górskich doceni moje dotychczasowe wyniki sportowe oraz wiedzę o sportowej fizjologii. Liczę także na pomoc dyrektora sportowego Andrzeja Piątka i prezesa Wacława Skarula. Marzy mi się, by swą pracą i działalnością pomnożyć dotychczasowy dorobek polskich kolarzy górskich.

Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL