R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41878589 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Gracjan Szeląg jedzie do Włoch

 

Kolarski staż w roku maturalnym


Gracjan Szeląg (od lewej) i Paweł Cieślik - trzykrotny uczestnik, w barwach reprezentacji Polski, Tour de Pologne w latach 2011-2013. Najwybitniejsi wychowankowie KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Tarnowo Podgórne, 1 grudnia 2013.

 

Gracjan Szeląg w połowie stycznia przyszłego roku wyjeżdża do Włoch na kolarski staż. Zawodnik Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne, dwunasty junior tegorocznych szosowych Mistrzostw Świata we Florencji, będzie w Italii podwyższał swe sportowe umiejętności przez cały sezon. Wpadnie w maju do kraju, by zdać maturę, miesiąc później pojawi się na Mistrzostwach Polski. Chciałby reprezentować nasz kraj na kolejnych szosowych Mistrzostwach Świata.

Gracjan Szeląg szóstego kwietnia tego roku ukończył osiemnaście lat. Zaczynał przygodę z kolarstwem w Raszkowie. Od roku 2009 reprezentuje barwy KK Tarnovii Tarnowo Podgórne.

– Pierwszy mój wyścig w życiu ukończyłem latem 2006 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Miałem wówczas jedenaście lat, ścigałem się w kryterium ulicznym jako żak na dystansie 7 km. Jechałem na stalowej szosówce marki Pegueot i zająłem szóste miejsce.

Jak sięga pamięcią wstecz, zawsze siedział na rowerze. Do sportowej rywalizacji nakłonił go Janusz Janiak, który przyjechał do Szkoły Podstawowej w Dobrzycy, by zachęcić młodych ludzi do uprawiania kolarstwa. Tak trafił do raszkowskiego klubu, gdzie do końca 2008 roku trenował kolarstwo górskie.

Od roku 2009 reprezentuje barwy Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne. Przysporzył mu wiele sukcesów i medali. Dwa lata temu w Siedlcach podczas Olimpiady Młodzieży, jako junior młodszy, sięgnął po złoty medal w jeździe indywidualnej na czas.

Richard Mille Replica Watches

W tym roku w Jagniątkowie zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu po górach, we Florencji podczas mistrzostw świata został dwunastym juniorem świata. Ten jego sukces został na Półwyspie Apenińskim dostrzeżony i w połowie stycznia 2014 roku młody Wielkopolanin wyrusza na roczny staż w okolice Pizzy (Lukka). W strony rodzinne kompozytora Giacomo Pucciniego, urodził się tutaj także kolarz Mario Cipollini.

– Od września tego roku jestem uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. W maju 2014 będę zdawał maturę, na którą przyjadę z Włoch - mówi zawodnik Tarnovii Tarnowo Podgórne.

W jego klasie maturalnej jest 14 zdolnych kolarzy, wśród nich: Maciej Kasperkiewicz, Tobiasz Pawlak i Patryk Krzywda (wszyscy z Kalisza). Zaczynają zajęcia o ośmej rano, by po trzech lekcjach rozpocząć trening dwugodzinny. Później obiad i od 15 do 18 kolejne lekcje.

Uczy się nieźle, lubi matematykę i biologię. Pilnie przyswaja sobie dwa języki - angielski i niemiecki. Włoskiego będzie się uczył w przyszłym roku w Italii.

Ma 179 cm wzrostu, waży 66 kilogramów. Puls spoczynkowy wynosi, raptem - to nie pomyłka, 33. – Wolno wchodzę na obroty, jazda po górach mnie nie męczy. Uprawiam kolarstwo kilka lat. Do tej pory nie zanotowałem poważnej kontuzji. Choć ciśnienie idzie w górę, adrenalina też, kiedy na zjazdach pędzę z prędkością stu kilometrów na godzinę na rowerze - mówi Wielkopolanin.

Gracjan Szeląg, którego dobrze pamiętam z wyścigów MTB w Wielkopolsce z lat 2007-2008, ugruntował w tym roku opinię zdolnego polskiego juniora. Nie podliczył jeszcze tegorocznych swych kilometrów na rowerze, choć około 2000 kilometrów pokonuje co miesiąc. We Włoszech na Mistrzostwach Świata startował na szosówce marki Ridley Orion.

Za tydzień (9 grudnia) wyjeżdża z kolegami ze świdnickiej szkoły na zgrupowanie do Cetniewa. Zabierze tam przełajowego Stevensa, by do 19 grudnia budować formę na następny sezon. Później święta Bożego Narodzenia w rodzinnej Dobrzycy i w połowie stycznia wyjazd do Włoch na roczny staż kolarski.

– Będzie to nowy rodział w moim życiu, duże wyzwanie. Chcę być zawodowym kolarzem. Wiem, że swej włoskiej szansy nie mogę zmarnować, także muszę w maju zdać maturę. Na szosowych Mistrzostwach Polski pojadę w koszulce Tarnovii Tarnowo Podgórne, na Mistrzostwach Świata chciałbym jako orlik założyć biało-czerwony trykot, w pozostałych wyścigach będę reprezentował włoski klub.

                                                                      Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL