R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41825296 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Maja Włoszczowska zaprasza do Jeleniej Góry

 

Dwudniowe święto MTB pod sztandarami wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu

Zapraszamy wszystkich zawodników, kibiców i fanów kolarstwa górskiego na drugą edycję wyścigu Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race!


Tak było przed rokiem podczas pierwszej edycji Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race. Maja Włoszczowska składa autograf, 9 maja 2009, Park Paulinum.

Podobnie jak w ubiegłym roku  organizatorzy - Maja Włoszczowska, władze Jeleniej Góry, G&G Promotion i Bank Gospodarki Żywnościowej - zaprosili do Polski zawodników ze światowej czołówki, którzy będą walczyć o cenne nagrody i punkty do olimpijskich kwalifikacji na widowiskowej trasie w Parku Paulinum.

Główne zawody odbędą się w niedzielę 9 maja (godz. 13:00 start elity kobiet, 15:00 elity mężczyzn). W sobotni (8 maja) wieczór natomiast w samym sercu Jeleniej Góry – na placu Ratuszowym po raz pierwszy w Polsce rozegrane zostaną pasjonujące wyścigi sprinterskie na rowerach górskich! Start o godz. 19:00.

O co walczą zawodnicy?
- 1000 euro dla zwycięzcy wyścigu elity kobiet i mężczyzn (nagrody finansowe dla 15 najlepszych panów i 10 najlepszych pań)
- 500, 300 i 100 euro odpowiednio za 1, 2 i 3 miejsce podczas sobotnich sprintów!

Kwalifikacje olimpijskie
Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race po raz kolejny znajduje się w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (wyścig 2 kategorii) dzięki czemu najlepsi zdobywają puntky do rankingu UCI będącego podstawą olimpijskich kwalifikacji do igrzysk 2012 roku w Londynie.

Trasa
Niedzielny wyścig cross country podobnie jak w zeszłym roku odbędzie się na 5-kilometrowej pętli w okolicy Pałacu Paulinum. Każde okrążenie to test siły i techniki. Morderczo strome podjazdy, kręte zjazdy z ostrymi zakrętami, korzeniami i pionowymi ściankami. Na tej trasie nie da się oszukać. Wygrają najlepsi.

Sobotnie sprinty

Półtorakilometrowa pętla biegnie ulicami Jeleniej Góry, start na placu Ratuszowym. Na niej między innymi przejazdy po schodach, pod arkadami, brukowanymi uliczkami obok rynku, a nawet przez główny gmach Ratusza!

Jak będą wyglądały sobotnie sprinty?

Ten kto podziwiał wyczyny Justyny Kowalczyk podczas biegów sprinterskich na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver bądź podczas Pucharów Świata prowadzonych w centrach miast teraz będzie mógł zobaczyć to samo w wykonaniu najlepszych kolarzy górskich.

Testowo tą konkurencję wprowadzili do programu organizatorzy Pucharu Świata w Dalby Forest i od razu cieszyła się ona wielkim powodzeniem zarówno wśród zawodników, dla których jest to nowa forma rywalizacji, jak i wśród kibiców. Podczas sprintów walka toczy się non stop. Przed każdym zakrętem toczy się zacięty bój o pozycję, a kręte trasy, wąskie uliczki, schody i inne przeszkody na trasie dodają tej rywalizacji smaku. Czasem kończy się kolizją czy kraksą, ale taki jest urok tego sportu – i za to też uwielbiają go kibice.

Sprinty rozpoczną się kwalifikacjami – jazdą indywidualną na czas. 16 najlepszych pań i panów awansuje do ćwiećfinałów. Dalej startować będą zawodnicy w czteroosobowych grupach, z których dwójka najlepszych przechodzi do półfinału i potem do finału. Jedni finiszują, drudzy startują, wszystko dzieje się w zawrotnym tempie. Tak było podczas ostatniego Pucharu Świata i tak będzie w Jeleniej Górze!

Kogo zobaczymy w tym roku w Jeleniej Górze?

Wśród pań oczywiście liczymy najbardziej na zwycięstwo naszych zawodniczek. Na starcie pojawią się m.in.:
- gospodyni – Maja Włoszczowska, aktualna wicemistrzyni  olimpijska z Pekinu (2008) i mistrzyni Europy z Holandii (2009)
- Aleksandra Dawidowicz – mistrzyni Świata i Europy w kategorii do lat 23
- Anna Szafraniec – piąta zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata, srebrna medalistka MŚ z 2002 roku
- Magda Sadłecka – trzynasta zawodniczka ubiegłorocznych MŚ, wicemistrzyni świata w maratonie z 2003 roku
- Lene Byberg (Norwegia) – aktualna wicemistrzyni świata, druga w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2009
- Mary McConnelough (USA) – dwukrotna olimpijka (9. w Atenach - 2004 i 7. w Pekinie - 2008), srebrna medalistka tegorocznych mistrzostw Ameryki
- Janka Stevkowa (Słowacja ) – mistrzyni Słowacji, olimpijka z Aten i Pekinu

Elita panów:
- Marek Galiński – czterokrotny olimpijczyk, bliski zdobycia medali mistrzostw świata i Europy, wielokrotny i aktualny mistrz Polski
- Marek Konwa – największa nadzieja polskiego MTB; piąty podczas ubiegłorocznych mistrzostw Świata i Europy w kategorii do lat 23. Drugi wśród młodzieżowców podczas pierwszego Pucharu Świata 2010 w Dalby Forest.
- Piotr Brzózka – wicemistrz świata juniorów z 2006 roku; razem z Markiem Konwą ma szanse w tym roku wywalczyć dla Polski medal MŚ i ME w gronie młodzieżowców.
- Miguel Martinez (Francja) – niegdyś nr 1 kolarstwa górskiego na świecie. W jednym roku (2000) zdobył mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo Świata i Puchar Świata!
- Jiri Friedl (Czechy) – zwycięzca ubiegłorocznego Jelenia Góra Trophy, siódmy podczas Pucharu Świata w Bromont 2009
Niestety w ostatniej chwili swój przyjazd odwołał mistrz olimpijski z Atlanty (1996) Bart Brentjens, który niefortunnie uczestniczył w kraksie podczas sprintów na Pucharze Świata w Dalby Forest.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL