R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41873426 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Z Żerkowa do RPA po złoto

 

Bardzo życzliwe myśli
autora Wielkopolskiego Rowerowania


Paula Gorycka - olimpijka z Londynu, mistrzyni Polski MTB 2012 - miała pracowite dni w Żerkowie.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Wielkopolski Żerków będzie na początku lipca miejscem, do którego zjadą wszyscy najlepsi kolarze górscy naszego kraju, by rywalizować w Mistrzostwach Polski MTB 2013. Zapowiada się wielka impreza sportowa, w której zapewne wystartuje około 400 zawodniczek i zawodników, w tym gwiazdy tego sportu: Maja Włoszczowska, Aleksandra Dawidowicz, Paula Gorycka, Anna Szafraniec i Magdalena Sadłecka, jak również olimpijczycy - Marek Konwa, Piotr Brzózka i Marek Galiński.

Dlaczego Żerków? Polski świat MTB może być do pewnego stopnia zaskoczony, że krajowy championat MTB odbywa się w nizinnej Wielkopolsce, nie zaś w Kielcach na Telegrafie, czy też w bardziej wysoko położonych miejscowościach w Polsce.


Jacek Jędraszczyk - burmistrz Żerkowa, wielce życzliwy człowiek dla sportowców. Od 4 do 7 lipca Żerków będzie gościł około 400 najlepszych kolarzy górskich naszego kraju.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Odpowiedź jest dość prosta. Żerków i jego okolice to urokliwa część Wielkopolski, gdzie nie brakuje wzniesień i górek, na których można zorganizować zawody XC na najwyższym poziomie. Do takiego przekonania doszli animatorzy kolarstwa górskiego ze Środy Wielkopolskiej, którzy w styczniu ubiegłego roku - za życzliwą zgodą Nadleśnictwa Jarocin oraz z pomocą władz Żerkowa właśnie - zaczęli tworzyć trasę do rywalizacji kolarzy górskich. Prawdziwą, trudną, wymagającą.

Jej test nastąpił 5 maja 2012 roku, gdy w Żerkowie odbyły się zawody XC Pucharu Polski. Już wówczas okazała się ona bardzo wymagająca, co docenili startujący: Paula Gorycka, Anna Szafraniec, Magdalena Sadłecka, czy też Adrian Brzózka, Piotr Kurczab, Rafał Hebisz i Piotr Konwa.


Michał Główczewski (od lewej) - prezes Energy MTB Team, Paula Gorycka i Andrzej Piątek.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Trasa bardzo spodobała się Andrzejowi Piątkowi, który w maju 2012 roku przyjechał ze swymi podopiecznymi z ekipy 4F e-vive Racing Team: Paulą Gorycką, Moniką Żur i Adrianem Kucharkiem.

Do Żerkowa przyjechał także, zawody obserwował i sporą część trasy na swych nogach przeszedł Wacław Skarul - prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Jego opinia była taka sama, jak Andrzeja Piątka. I jako prowadzący imprezę w Żerkowie z mikrofonem w ręku, usłyszałem od prezesa PZKol słowa: – To miejsce może być terenem imprez o najwyższej randze, jak Mistrzostwa Polski.

Nie dziwi wcale zatem, że już 18 lipca 2012 działacze średzkiego klubu otrzymali list z Polskiego Związku Kolarskiego, informujący ich o tym, że Żerków będzie miejscem Mistrzostw Polski MTB 2013 roku.


Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie. Tutaj odbyła się oficjalna prezentacja Mistrzostw Polski MTB 2013.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

– W lipcu zawodnicy ścigać się na trasie, która liczy 4,1 kilometra i ma 136 metrów przewyższenia - informował w czwartek na oficjalnej prezentacji Mistrzostw Polski MTB 2013 w Żerkowie Daniel Kurpisz, wiceprezes MTB Energy Team i zarazem człowiek, który jest pomysłodawcą i twórcą tego pięknego wyścigowego terenu. – Żwirowisko, trudne elementy techniczne, sekcje kamienne, podjazdy, zjazdy oraz liczne uskoki sprawią, że ci, którzy zechcą powalczyć o tytuł mistrza Polski - będą musieli przez cały wyścig utrzymać maksymalny poziom koncentracji. Trasa będzie bardzo atrakcyjna dla widzów, gdyż będzie ona usytuowana na stoku i praktycznie z jednego miejsca będzie można zobaczyć prawie cały przebieg zawodów.

Twarze Mistrzostw Polski MTB 2013. Są nimi Paula Gorycka i Marek Konwa, olimpijczycy z Londynu, rówieśnicy - rok urodzenia 1990, nasze wielkie nadzieje na przyszłość.
 


Numery startowe Pauli Goryckiej i Marka Konwy.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Paula Gorycka startowała w Żerkowie w maju 2012, wygrała zawody XC Pucharu Polski przed Anną Szafraniec i Magdaleną Sadłecką. Teraz przyjechała do Żerkowa na dobre dwa dni, spotkała się z uczniami aż czterech szkół (w Żerkowie, Klęce i Nowym Mieście), na rowerze pokonała tylko w czwartek 28 lutego aż 80 kilometrów i od organizatorów otrzymała jako pierwsza numer startowy 2. I także jako pierwsza zarejstrowała się na oficjalnej stronie Mistrzostw Polski MTB2013: http://mtb2013.pl

Marka Konwy w Żerkowie nie było w czwartek na prezentacji, przebywa w RPA, gdzie ostro trenuje. Nasz wielki talent kolarski jest w tej chwili w Republice Południowej Afryki, gdzie na przełomie sierpnia i września odbędą się Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim. Wiadomo, że kolarz pochodzący z Wilkanowa pod Zieloną Górą pojedzie 7 lipca w Żerkowie z numerem 3.

Program Mistrzostw Polski MTB 2013. Impreza rozpocznie się 4 lipca, zakończy 7 lipca. Pierwszego dnia rywalizować będą zawodniczki i zawodnicy młodszych kategorii wiekowych, w piątek 5 lipca rozegrane zostaną wyścigi eliminator (coraz bardziej modne), w sobotę sztafety, w niedzielę 7 lipca najważniejsze wyścigi XC w elicie mężczyn i kobiet.


Dziennikarze uwieczniają moment internetowej rejestracji Pauli Goryckiej.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Nie zabraknie imprez towarzyszących, jak choćby maratonu MTB, którego uczestnicy ruszą w sobotę o 10 na trasy dwóch dystansów - Mini (28 km) i Maxi (65 km). Odbędą się także Mini Mistrzostwa Polski MTB dla dzieci w wieku 3-12 lat. To w wymiarze sportowym.

Zadali sobie trudu. Michał Główczewski - prezes MTB Energy Team i Daniel Kurpisz - wiceprezes MTB Energy Team zadali sobie wiele trudu, by nadać imprezie rozgłos, zapraszając celebrytów o głośnych nazwiskach. Dorota Rabczewska (Doda) wystąpi w sobotę 6 lipca na Stadionie Miejskim, ale niewykluczone, że o poranku założy koszulkę kolarską i ruszy na trase maratonu MTB. Tak zrobi, tak uczyni Mezo - Jacek Mejer, polski raper, a także dziennikarz radiowy i osobowość telewizyjna (obecny na prezentacji). Kiedy go zapytałem, jaki dystans wybierze, odpowiedział bez wahania: – Jadę 65 kilometrów. Ale wcześniej, w piątek wieczorem, na Stadionie Miejskim zaśpiewam dla tysięcy ludzi.


Raper Mezo - Jacek Mejer - przebiegł dwa maratony poznańskie, w Żerkowie 5 lipca da koncert na Stadionie Miejskim a w sobotę 6 lipca wystartuje w maratonie MTB na dystansie 65 kilometrów.
Fot. Szymon Gruchalski/IMGstudio

Mówiąc zatem w wielkim skrócie, cztery dni lipca w Żerkowie, od czwartego do siódmego, będą wielkim wydarzeniem sportowym, które będzie miało także wymiar letniego pikniku dla tysięcy ludzi z dwoma atrakcyjnymi koncertami.

Mam swój sen. Jestem blisko kolarzy, obserwuję ich, rozmawiam z nimi i piszę o nich. Tak sobie myślę, że Mistrzostwa Polski MTB 2013 roku w Żerkowie będą decydowały, kto pojedzie na tegoroczne Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim, które odbędą się na przełomie sierpnia i wrzesnia w Pietermaritzburgu (RPA).

Typuję już dziś lipcowych żerkowskich mistrzów: elita mężczyn - Marek Konwa, U-23 - Piotr Kurczab, juniorzy - Piotr Konwa. Najtrudniej dzisiaj przewidzieć, kto wygra w kategorii elita pań: Maja Włoszczowska (wracająca do zdrowia po kontuzji), Paula Gorycka (zna trasę, wygrała tu przed rokiem), czy Aleksandra Dawidowicz.

Zbyt długo jestem już dziennikarzem, ponad 40 lat, ale pamiętam kilkunastoletnią Olę Dawidowicz, jak przyjechała do Żerkowa, jako zawodniczka UKS Koźminianka Koźminek - z trenerem Markiem Cieślakiem, by tu startować i wygrywać. Jako młodziczka. Może w lipcu zechce pokazać na co ją stać. Tak czy inaczej, rywalizacja Włoszczowska, Dawidowicz, Gorycka zapowiada się wprost sensacyjnie.

Myślę szczerze i otwarcie, że polska sztafeta MTB w składzie: Marek Konwa, Piotr Kurczab, Piotr Konwa i jedna z trójki pań: Maja Włoszczowska, Aleksandra Dawidowicz, Paula Gorycka zdobędzie w RPA złoty medal.

Kilka dni temu Wielkopolanka Katarzyna Pawłowska zdobyła ponownie złoty medal w scratchu na Mistrzostwach Świata w kolarstwie torowym, które odbyły się w Mińsku. Byłoby czymś niesamowitym, by nasi najlepsi kolarze górscy - po lipcowym championacie w Żerkowie - sięgnęli na krańcu Afryki, w Pietermaritzburgu, po złoty medal w sztafecie.

Jest on bardziej niż kiedykolwiek potrzebny polskiemu kolarstwu MTB, by zasypać podziały, zlikwidować rozdźwięki i jakoś sensownie budować drogę tej pięknej dyscypliny sportowej do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

                                                                                      Piotr Kurek  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL