R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41032771 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Maratończycy testowali trasę XC
mistrzostw Polski MTB 2013 w Żerkowie

 

Udana impreza w Hermanowie


Początek jazdy na dystanach Giga i Mega. Na prowadzeniu Borys Góral, za nim Rafał Łukawski.

Wielkopolskie środowisko MTB w minioną niedzielę miało do wyboru start w Hermanowie lub w Nowej Soli. Tak się złożyło, że chyba większość pasjonatów ścigania się na rowerach górskich z naszego regionu wybrało imprezę bliżej domu, czyli maraton w Hermanowie.

Była to już trzecia edycja imprezy, która po raz pierwszy odbyła się w roku 2010. Startowało wówczas na terenie folwarku konnego Hermanów i najbliższej okolicy 283 pasjonatów jazdy na rowerach górskich, przed rokiem było ich już prawie 620.

Pierwszym i zarazem historycznym zwycięzcą na dystansie Giga był Andrzej Kaiser z Bytowa, który 15 sierpnia 2010 pewnie triumfował.

Przed rokiem do Hermanowa przyjechała elita polskiego MTB. Wygrał pewnie Radosław Tecław z Bydgoszczy przed Aleksandrem Dorożałą z podpoznańskiej Rokietnicy, trzecie miejsce zajął Krzysztof Krzywy z Gdańska. Andrzej Kaiser był czwarty, piąty Sebastian Swat z Przeźmierowa, szósty Robert Banach z Gdańska.


Początek wyścigu dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat.

W niedzielę Radosława Tecława, Aleksandra Dorożały, Krzysztofa Krzywego i Andrzeja Kaisera zabrakło w Hermanowie. Na dystansie Giga triumfował Sebastian Swat z podpoznańskiego Przeźmierowa. Dystans 78 kilometrów pokonał w czasie poniżej trzech godzin (2:48:25 h), wyprzedzając drugiego na mecie Borysa Górala z Piły o cztery minuty i 34 sekundy. Trzecie miejsce zajął Mateusz Moderhak z Gdańska - wykładowca akademicki na Politechnice Gdańskiej.

W tym roku linia mety i startu zostały usytuowane w innym miejscu (korzystna zmiana, co podkreślali zawodnicy) na terenie folwarku konnego Hermanów, co pozwalało kibicom śledzić walkę startujących na ostatnich dwustu metrach. I oglądać efektowne wjazdy zwycięzców na poszczególnych dystansach: Giga - Moniki Cegły z Raszkowa i Sebastiana Swata, Mega - Darii Kasztaryndy z Chodzieży i Jana Muszyńskiego z Poznania, Mini - Marty Łuczak z Dzierżnicy oraz Wojciecha Wiktora z Poznania.


One wszystkie ścigały się w Hermanowie, otrzymały medale i upominki.

Niedzielny maraton MTB w Hermanowie przebiegał bez problemów. Trasa była bardzo dobrze oznakowana, nikt nie pobłądził, nikt nie miał najmniejszych zastrzeżeń do organizatorów, którzy w przyszłym roku w Żerkowie w pierwszych dniach lipca przeprowadzą Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim.

Działacze ze Środy Wielkopolskiej w tym roku, 5 maja, zorganizowali w Żerkowie zawody Pucharu Polski MTB, w których wzięła czołówka polskiego kolarstwa górskiego: Paula Gorycka, Anna Szafraniec, Magda Sadłecka, Adrian Brzózka i inni.


Wojciech Wiktor z Poznania triumfował na dystansie Mini.

W niedzielę startujący na dystansach Mega i Giga mierzyli się częściowo z trasą przyszłorocznych Mistrzostw Polski MTB, także z najtrudniejszymi jej fragmentami. I bardzo sobie to chwalili, chociaż gdańszczanin Mateusz Moderhak przyznał otwarcie, że na żerkowskim wyniesieniu Sebastain Swat i Borys Góral mu odjechali i nie dał już rady ich dogonić.

W niedzielę w Hermanowie nie zabrakło znanych wielkopolskich kolarzy szosowych, już mastersów - Zdzisława Obiegały, Lecha Erganga i Artura Spławskiego. Startował Przemysław Mikołajczyk, pięciokrotny uczestnik Tour de Pologne, który upodobał sobie ściganie na Mini i na mecie w klasyfikacji open był drugi - za Wojciechem Wiktorem.


Znany kolarz szosowy Artur Spławski (na pierwszym planie) startował na dystansie Mega i uplasował się w drugiej dziesiątce, ale w swej kategorii wiekowej (M5) stanął na podium - drugie miejsce.

Firma Shimano była obecna w Hermanowie, gdzie jej specjaliści pomagali maratończykom w usunięciu drobnych usterek. Prezes firmy Shimano Polska Marcin Śniegocki wystartował na dystansie Mini, dojechał do mety i zajął 66. miejsce z czasem 1:24:24 h, siódme w kategorii M4. Syn Maciej przyjechał za ojcem.

W Hermanowie była obecna Magdalena Grzywa, olimpijka z Turynu - biathlonistka, która pomagała organizatorom w przeprowadzeniu imprezy. Na jej ostateczny kształt złożył się wysiłek wielu ludzi i organizacji: niezastąpionego Bogdana Spochacza, oddziału Banku BGŻ w Środzie Wielkopolskiej, policjantów i strażaków z Wolicy Koziej, Fundacji Dariusza Michalczewskiego i gospodarzy folwarku konnego - Sławomiry i Jarosława Połczyńskich.


Trzech najlepszych na dystansie Giga: Borys Góral (2. miejsce), Sebastian Swat (zwycięzca) i Mateusz Moderhak (3. miejsce).

Były nagrody na najlepszych zawodników, wiele losowano. Dwie najcenniejsze - rowery marki Superior - trafiły w ręce Patryka Dukarskiego ze Środy Wielkopolskiej i Janusza Szwejkowskiego z Borówca, którzy zdobyli je... w wyniku losowania i sportowej walki na rowerach.

Rywalizowały także dzieci w dwóch oddzielnych wyścigach: od 2 do 6 lat, w przedziale wieku 7-12. W tym ostatnim zwyciężył 9-letni Tytus Dopierała z Poznania, którego mama - Karolina Dopierała była druga na dystansie Mega, o pół roweru za Darią Kasztaryndą z Chodzieży.


Dwie najlepsze panie na dystansie Mega: Karolina Dopierała z Poznania (z lewej - 2. miejsce) i Daria Kasztarynda z Chodzieży (1. miejsce).

Hermanów MTB Maraton 2012 był udaną imprezą i stanowił jeden z etapów przygotowań do przyszłorocznych Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które w pierwszych dniach lipca odbędą się w Żerkowie. Trasa po po raz pierwszy została sprawdzona 5 maja przez elitę polskiego MTB, w niedzielę testowali ją maratończycy. Wczoraj wsłuchiwałem się w głosy startujących, którzy otwarcie przyznawali, że żerkowski stok dostarczył im wiele frajdy i emocji.


Najlepsi na Mega w kategorii M5: Artur Spławski z Bogdanowa (od lewej), Marek Witkiewicz z Poznania (zwycięzca) oraz Jan Myszkowski z Wałcza.

I jeszcze jedno: wczoraj przez kilka godzin z mikrofonem w ręku prowadziłem imprezę w Hermanowie, zapraszając kilkakrotnie pasjonatów kolarstwa górskiego na drugiego września do Obiszowa, gdzie odbędzie się kultowy maraton MTB. Startowe - tylko 20 złotych, pula nagród imponująca - 40 tysięcy złotych. I dwanaście kategorii startowych.

Warto już dziś zapisać sobie, że 2 września w Obiszowie, gmina Grębocice, kilkanaście kilometrów od Głogowa (Dolny Śląsk) odbędzie się podwójnie punktowana edycja Pucharu Polski w maratonach MTB. Za rok zaś w Obiszowie odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie MTB.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL