R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41572790 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Poznanianki Karolina Dopierała
i Gizela Rakowska na podium

 

Finał Santini Northtec MTB Zimą w Mrozach


Sobotni finał cyklu Santini Northtec MTB Zimą w Mrozach był jazdą po śniegu i w mrozie.
Fot. Zbigniew Kowalski

W sobotę, 23 marca, w Mrozach odbył się finałowy, trzeci etap Santini Northtec MTB Zimą, cyklu zimowych maratonów rowerowych organizowanych przez Cezarego Zamanę. Wyścigi były szansą zarówno dla profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów, by nie tylko zmierzyć się w szczególnie wymagających, zimowych warunkach, ale także by przygotować się do wiosennych startów.

Wcześniejsze imprezy cyklu odbyły się 24 lutego w Jabłonnie oraz 10 marca w Karczewie i pomimo zimowej aury zgromadziły wielu zawodników. Jednak pierwszy raz frekwencja z edycji na edycję malała, co pokazuje jak trudny był tegoroczny zimowy cykl. Mimo to w całym wystartowała w nim rekordowa liczba ponad 1100 zawodników.

Mrozy były miejscem zimowej rywalizacji już po raz szósty. Jest to miejscowość szczególnie lubiana przez organizatorów zimowego cyklu, z uwagi na wyjątkowo dobrą, stabilną współpracę z lokalnymi władzami, które gotowe są na zapewnienie każdej pomocy w przygotowaniu maratonu.
Na starcie finałowego etapu stawiło się ponad 300 uczestników, którzy zmierzyli się z prawdziwie zimowymi warunkami panującymi na trasie. Jak powiedział Cezary Zamana, mróz i duże ilości śniegu dodawały zmaganiom charakteru i stanowiły odpowiednie ukoronowanie cyklu Santini Northtec MTB Zimą.

Zawodnicy brali udział w rywalizacji na trzech dystansach: Mega o długości 35 km, Fit wynoszącym 20 km oraz Hobby mającym 9 km.

Na dystansie Mega zwyciężył Artur Korc z Algida Centrum Rowerowe Olsztyn z czasem 01:39:38, drugi był Paweł Kowalkowski z Algida Centrum Rowerowe Olsztyn, któremu przejechanie trasy zajęło 01:39:39. Jako trzeci metę przekroczył Cezary Zamana (Mazovia Team) z czasem 01:50:00. Pierwszą kobietą na tym dystansie była Anna Klimczuk (Świat Rowerów Kellys Team) z czasem 02:33:44, druga Krystyna Żyżyńska z MyBike.pl Geminus (02:41:40), a trzecia poznanianka Karolina Dopierała z Northtec-Bike Team (02:47:23).

Dystans Fit jako pierwszy ukończył Bartosz Grędziński z Banaszek Duda Jamis Team (00:50:58), drugi był Jarek Miodoński Dramat (Elzat Regamet Bieniasz Team) z czasem 00:51:52, a trzeci Bartosz Kaczmarski z Renault Eco2 Team (00:54:08). Pierwszą kobietą na tym dystansie była Magda Bałdyga (MTB Ełk Prostki) z czasem (01:09:52), jako druga przyjechała na metę Ewa Fijarczyk (Banaszek Duda Jamis Team) z czasem 01:13:16, a trzecia była Marta Mikołajczyk z Crazy Racing Team (01:17:42).

Jako pierwszy na dystansie Hobby był Konrad Janisz (Warbud Warto Budować) z czasem 00:29:12, drugi na metę dotarł Mateusz Cywiński (Visolvit BikeTires.pl), któremu przejechanie trasy zajęło 00:30:08, natomiast trzecie miejsce zajął Jakub Kałuski z czasem 00:30:13. Pierwsza w kategorii kobiet była z Aleksandra Lach (UKK.BDC Huragan Wołomin) z czasem 00:32:25, a druga przyjechała Łucja Szrajner z czasem 01:31:03.

Sama trasa maratonu w Mrozach była odpowiednio przygotowana i odśnieżona, a najbardziej oblodzone odcinki posypano piaskiem. Zawodnicy startujący na dystansie Hobby w całości mogli ją przejechać. Trasa na dystansie Fit była nieco bardziej wymagająca, mniej doświadczeni zawodnicy byli zmuszeni prowadzić rowery przez odcinek około 2 kilometrów. Natomiast zawodnicy dystansu Mega musieli zmierzyć się z naprawdę wymagającymi warunkami i trudnościami na trasie, co ilustrować może fakt, ze najlepszy zawodnik pokonał ją w 1 godzinę i 39 minut, podczas gdy ostatniemu uczestnikowi zajęło to 4,5 godziny. Nie wszyscy ukończyli wyjątkowo trudną technicznie trasę na dystansie Mega, kilku zawodników wycofało się na pierwszym bufecie.

Dla niektórych z zawodników konieczność pokonywania trasy pieszo mogła być doskonałą rozgrzewką przed niedzielnym Półmaratonem Warszawskim. Maraton rowerowy w Mrozach był pierwszą częścią "Duathlonu na raty". Zadaniem duathlonistów było pokonanie na rowerze dystansu Mega oraz przebiegnięcie 21 kilometrów .Najlepszym duathlonistą okazał się Piotr Szrajner, drugie miejsce zajął Jacek Skowroński, a trzeci był Cezary Żeszczyński. Wśród kobiet zwyciężyła Gizela Rakowska z Poznania, druga była Beata Moćko, a trzecia Katarzyna Kozera.

Tradycyjnie przyznano nagrody w klasyfikacji generalnej cyklu, w tym roku o wartości ponad 20 tysięcy złotych, a ponadto wśród uczestników rozlosowano rower marki Northtec.

Choć zimowa rywalizacja dobiegła końca, już wkrótce kolejne maratony. Pierwszy z nich odbędzie się 7 kwietnia w Otwocku, otwierając wiosenno-letni sezon kolarskich zmagań. Doświadczenia z zimowych startów z pewnością przydadzą się w kolejnych rywalizacjach, jednak jest to szansa także dla tych, którzy z uwagi na warunki pogodowe nie zdecydowali się na wzięcie udziału w zimowych zmaganiach.


Piękny dzień, by pojechać rowerem
W sobotę niesamowicie świeciło słońce

 

Ci wszyscy, którzy w swym życiu choć raz byli zimą w Norwegii, Austrii, Włoszech, by tylko te trzy kraje wymienić dla przykładu, i widzieli jak potrafi tam świecić słońce w górach, w porażający sposób, mogli w sobotę 23 marca tego samego doświadczyć w Poznaniu. Na słynnej ścieżce rowerowej Rusalka - Strzeszynek.

Kiedy ruszałem przed godziną trzynastą na rowerze w drogę, z osiedla Kosmonautów, gdzie mieszkam od lat i gdzie także mieszka Zygmunt Rychlicki (krewny kanclerz Niemiec Angeli Merkel), temperatura wynosiła dokładnie minus 3,7 stopni Celsjusza.

Odziałem się dobrze, bo jazda w zimowych warunkach i to przez ponad dwie godziny, to poważna sprawa. Od kilku ładnych lat kiedy nastają mrozy i pada śnieg, otóż w takich warunkach zimowych ubieram się zawsze w niezawodne koszulki i kurtki sportowe wykonane w Puszczykowie przez firmę BCM Nowatex.

Ruszyłem w drogę, gdy świeciło słońce i gdy na pierwszych kilometrach jazdy trzeba było bardzo uważać, by przypadkiem nie stracić równowagi na zalodzonych drogach i ścieżkach na poznańskiej Cytadeli. Nie inaczej było w parku im. Adama Wodziczki, trasa wzdłuż Bogdanki, gdzie tu i ówdzie zmrożone grudki śniegu leżały, stanowiąc niebezpieczeństwo dla rowerzystów - pasjonatów zimowej jazdy na dwóch kółkach.


Tak w sobotę wyglądała ścieżka rowerowa Rusałka - Strzeszynek.

Sołacz w sobotę prezentował się prześlicznie, podobnie jak jezioro Rusałka. Kiedy tam dojechałem na liczniku stuknęło 7,5 km. Do tego momentu pedałowało się dobrze, gdyż drogi były przejezdne. Od Rusałki do Strzeszynka, dystans 5.4 km, przyszło mi się mocno natężać, gdyż jechałem śladami narciarzy biegowych.

Na trasie do Strzeszynka namęczyłem się okrutnie. Włożyłem sporo energii, by się nie przewrócić i by po wąskiej narciarskiej ścieżynce jechać do przodu. Okrążyłem Jezioro Strzeszyńskie, wróciłem nad Rusałkę. W tym momencie licznik odnotował 22,5 kilometrów. Po drodze dostrzegłem mało pasjonatów MTB, natomiast na każdym kroku widziałem entuzjastów nordic walking, biegania i nart.

 

31,1 kilometrów w sobotni dzień pokonałem na rowerze. Po drodze zachwyciłem się pięknem przyrody i krajobrazu. Zrobiłem sporo zdjęć.

Jutro, w niedzielę 24 marca, powtórzę sobotnią jazdę na trasie z osiedla Kosmonautów przez Cytadelę, wzdłuż Bogdanki, Sołacz, Golęcin, Rusałkę, Strzeszynek z powrotem do domu, w którym mieszka także krewny Angeli Merkel.

Cieszę się na tą jutrzejszą jazdę, niedzielną - w pełnym słońcu i umiarkowanym mrozie. I myślę tak sobie, że może uda się pokonać więcej kilometrów - może 60.

Piotr Kurek

 

Wstrząsająca spowiedź! (2013-03-15)
Tyler Hamilton i Daniel Coyle stworzyli pasjonującą książkę sportową o wielkich tajemnicach kolarstwa i końcu mitu Lance'a Armstronga "Wyścig tajemnic" - tak brzmi książka ... [ więcej >> ]
Piękny dzień, by pojechać rowerem (2013-03-23)
Dziś w Poznaniu niesamowicie świeciło słońce Ci wszyscy, którzy w swym życiu choć raz byli zimą w Norwegii, Austrii, Włoszech, by tylko te trzy kraje wymienić dla przykładu, i wi... [ więcej >> ]
Mrozy czekają na pasjonatów rowerów (2013-03-22)
Jutro finał Santini Northtec MTB Zimą 2013 Cezary Zamana zaprasza na finał cyklu Santini Northtec MTB Zimą 2013. Fot. Z. Kowalski/www.mazoviamtb.pl Jutro, w sobotę 23 marca, w Mrozach odbędzie ... [ więcej >> ]
Zawody XC nie tylko dla studentów (2013-03-21)
Pięć edycji cyklu AZS MTB CUP 2013 Bartosz Kołodziejczyk, na pierwszym planie, wielce utalentowany zawodnik z Chodzieży jest studentem pierwszego roku Politechniki Poznańskiej. Tegoroczny cykl... [ więcej >> ]
Mariusz Witecki najlepszy z Polaków (2013-03-20)
Bank BGŻ Team ściga się w Portugalii Mariusz Witecki najlepiej z Bank BGŻ Teamu pojechał dziś pierwszy etap. Portugalczyk Daniel Silva z ekipy RÁDIO POPULAR/ONDA wygrał dzisiaj pierwszy e... [ więcej >> ]
Bank BGŻ Team zaczyna sezon
wyścigiem wieloetapowym w Portugalii (2013-03-20)
Dzisiaj rusza 31. Volta ao Alentejo Paweł Cieślik (drugi z lewej) na wielu fanów w Poznaniu i okolicach. Zalicza się do nich, między innymi, Wojciech Ryżyński - projektant Stadionu Miejskieg... [ więcej >> ]
Powiat poznański bliżej Tatr (2013-03-18)
Podpisanie umowy o współpracy Grażyna Głowacka - radna powiatu poznańskiego, starostowie tatrzański i poznański - Andrzej Tadeusz Gąsienica-Makowski i Jan Grabkowski oraz Piotr Kurek. 20 ma... [ więcej >> ]
Marcowe zawody XC w Wągrowcu
przełożone na sierpień (2013-03-18)
Zima trzyma i modyfikuje kalendarz imprez kolarskich w Wielkopolsce Zima trzyma, ale niektórzy poznańscy fani MTB, jak Szymon Matuszak - na pierwszym planie, uwielbiają jazdę po śniegu i w... [ więcej >> ]
Artur Spławski znów, jak
przed rokiem, najlepszy (2013-03-17)
Przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela Artur Spławski wygrał przed rokiem jubileuszowy, dziesiąty Memoriał Mariana Kegela. Wygrał także i dzisiaj - 17 marca 2013 (na zdjęciu). W niedziel... [ więcej >> ]
Nieszablonowe podejście do zawodniczek i zawodników (2013-03-14)
Z Rafałem Hebiszem, nowym trenerem kadry MTB, rozmawia Adam Sikora Rafał Hebisz (nr 102) startował z kolegami z KTM Racing Team Złoty Stok w maratonie MTB w Cybince pod Słubicami. Czerwiec 2012. ... [ więcej >> ]
Swarzędzkie przełaje pamięci (2013-03-14)
W najbliższą niedzielę po raz jedenasty wyścigi ku czci Mariana Kegela Artur Spławski wygrał przed rokiem jubileuszowy, dziesiąty Memoriał Mariana Kegela. W niedzielę 17 marca 2013 nad Jeziorem... [ więcej >> ]
Witaj Lloret de Mar! (2013-03-13)
Za tydzień Bank BGŻ Team wystartuje w portugalskim wyścigu Volta ao Alentejo Dariusz Batek przed rokiem startował w barwach CCC Polsat Polkowice. Mistrz Polski w maratonie MTB 2012 (tytuł wywalcz... [ więcej >> ]
Kujawia w innym terminie (2013-03-12)
Bydgoszczanie zapraszają 6 kwietnia na zawody XC do Myślęcinka W niedzielę 17 marca 2013 w Bydgoszczy miały się odbyć, tak planowano, zawody XC o nazwie Kujawia. Mają one wieloletnią tradycję ... [ więcej >> ]
Nibali, Froome, Contador na podium (2013-03-12)
Michał Kwiatkowski gorszy od słynnego Hiszpania o sekundę i czwarty w Tirreno-Adriatico Michał Kwiatkowski został w sobotę 9 marca, po czwartym etapie, liderem prestiżowego wyścigu Tirreno-Adriat... [ więcej >> ]
Kibicujemy dzisiaj Michałowi Kwiatkowskiemu (2013-03-12)
Indywidualna jazda na czas na dystansie 9,2 km kończy wyścig Tirreno-Adriatico Michał Kwiatkowski ma dotąd jedno zwycięstwo w zawodowym peletonie oraz zapisane już w historii liderowanie, jednodnio... [ więcej >> ]
Anna Klimczuk i Paweł Kowalkowski
triumfowali na najdłuższym dystansie (2013-03-11)
Santini Northtec MTB Zimą 2013 w Karczewie z udziałem 350 startujących Mróz, śnieg - prawdziwie zimowe warunki panowały w niedzielę 10 marca w Karczewie i lasach otwockich. Fot. Zdz... [ więcej >> ]
19 wyścigów w ramach BGŻ ProLigi 2013 (2013-03-11)
Początek w Sobótce, finał w Sokółce Marek Rutkiewcz wygrał rywalizację ProLigi w roku ubiegłym. Zawodnik CCC Polsat Polkowice jedzie (na zdjęciu) po tytuł mistrza Polski w szosowej... [ więcej >> ]
Michał Kwiatkowski stracił koszulkę lidera (2013-03-10)
Dwa etapy do końca wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) stracił w niedzielę koszulkę lidera wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico. Przejął ją Brytyj... [ więcej >> ]
Jazda w mrozie i po śniegu (2013-03-10)
10 marca na rowerze znad Rusałki do Strzeszynka i sympatyczne spotkania po drodze Ścieżka rowerowa Rusałka - Strzeszynek w zimowej scenerii. 10 marca 2013. Kiedy dziś, w niedzielę 10 marca, po g... [ więcej >> ]
Michał Kwiatkowski liderem (2013-03-09)
Młody Polak potwierdza światową klasę w wyścigu World Tour Tirreno-Adriatico 22-latek z Polski Michał Kwiatkowski liderem prestiżowego wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico. Fot. TDWsport.com ... [ więcej >> ]
Zaczynam nowe życie (2013-03-08)
Z Katarzyną Pawłowską, dwukrotną mistrzynią świata w scratchu, rozmawia Piotr Kurek Katarzyna Pawłowska leci w niedzielę do Paryża na zgrupowanie swego teamu we Francji. Na zdjęciu dwukrotna mistrz... [ więcej >> ]
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL