R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41337134 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Marta Gogolewska i Michał Putz najlepsi
na dystansie Mega w Dąbrowicach Starych

 

Przedostatnia edycja Grand Prix Wielkopolski
w Maratonach Rowerowych MTB 2013


Michał Putz zwycięsko dojeżdża na linię mety. Dąbrowice Stare, 1 września 2013.

To był trudny maraton MTB - zgodnie twierdzili ci, którzy dziś, w niedzielę 1 września, przyjechali do Dąbrowic Starych pod Kołem, by uczestniczyć w przedostatniej w tym roku edycji Grand Prix Wielkopolski w Maratonach Rowerowych MTB. Wystartowało w zawodach, na dwóch dystansach, prawie 250 kobiet i mężczyn. Na Mega (około 73 km) triumfowali: Marta Gogolewska z Wągrowca i Michał Putz z Torunia. Trasę Mini (około 38 km) najszybciej przejechali: Karolina Dopierała z Poznania i Michał Nawrocki z Ostrowa Wielkopolskiego.  

Michał Putz, rocznik 1985, w kwietniu (dziewiątego) skończył 28 lat. Kilka lat temu należał do czołówki MTB w Wielkopolsce, ale dwa lata temu podczas jednego z polskich maratonów w Karkonoszach dramatycznie upadł... Było to w lipcu 2011 w Piechowicach na Bike Maratonie organizowanym przez Macieja Grabka. Na zjeździe, przy prędkości około 80 km na godzinę, jeden z kolarzy zbyt blisko niego podjechał, podciął mu rower.

– Leciałem w powietrzu, upadłem głową na kamień. Uszkodziłem kręgosłup, wyłączyłem się na ponad rok z jazdy na rowerze, ze ścigania. W sezonie 2012 miłość do kolarstwa zwyciężyła i powoli, krok po kroku - kilometr po kilometrze, nabierałem przekonania, że jednak wrócę do sportowej rywalizacji.


Prawie 200 osób wystartowało na dystansie Mini.

Michał Putz przyjechał dziś do Dąbrowic Starych, zgłosił swój akces do startu w maratonie MTB na dystansie Mega (około 72 kilometrów). Zgłosił się jako Czarny-Koń Michał, otrzymał numer startowy 2309 i pojechał z grupą tych kobiet i mężczyzn, którzy zdecydowali się na jazdę na dłuższej trasie niż Mini. I jak się później, po ponad trzech godzinach, okazało, triumfował na Mega. Był lepszy od wszystkich konkurentów.

– To był pierwszy od dwóch lat start w imprezie MTB. Nie mam nawet roweru górskiego. Ten, na którym dziś wystartowałem, Kellys Mystery, wypożyczyłem na miesiąc od firmy Kellys Bicykles Polska z siedzibą w Oławie. Dzisiejszym zwycięstwem jestem sam mile zaskoczony, choć sporo jeżdżę na rowerze, ale szosowym.

Ma Diamanta, którego sam składał. Mieszka w Toruniu i należy do społeczności rowerowej tego miasta, która spotyka się w każdą niedzielę o godzinie 10 przed Tortorem. Jadą wówczas od 100 do 120 kilometrów i to w dobrym tempie. Niekiedy pojawiają się znani szosowcy: Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś. Wówczas ta niedziela przybiera charakter prawdziwego święta kolarskiego, podczas którego średnia prędkość nie spada poniżej 40 kilometrów na godzinę.
 


Syn i ojciec na mecie, czyli Wiktor (rocznik 2004) i Sławomir (1959) Plucińscy z Konina kończą jazdę na dystansie prawie 40 kilometrów.

– Dzisiejszy sukces mnie raduje. Mam w tym roku przejechanych ponad 10 tysięcy kilometrów na szosie. Jadę do Obiszowa na Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB i pojadę tam dystans dla amatorów - 70 kilometrów.

Michał Putz o niedzielnej trasie w Dąbrowicach Starych mówi tak: – Trasa była trudna, jak na płaską Wielkopolskę. Było chyba za dużo zakrętów, ale 830 metrów przewyższenia ma swoją wymowę.

Pochodzący z Powidza, jeżdżący przez kilka lat w barwach Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego, Michał Putz mieszka obecnie w Toruniu. Jego kolega z Miasta Pierników Rafał Szturo był dziś drugi na Mega, zaś inny torunianin Marcin Fausek - dziewiąty.

Na każdą imprezę kolarską można spoglądać pod rozmaitym kątem. Ja dziś dojrzałem pod Kołem Michała Putza, jego wielki powrót do MTB - okraszony zwycięstwem, jego wielką nadzieję, że może już trzymać mocno kierownicę w dłoniach po dramatycznym upadku i pędzić po kolejny sukces. Może już w Obiszowie?

                                          Piotr Kurek 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL