R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41322801 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Tęsknota za Michałkami

 

18 września maraton MTB w Dębogórze?


Start do maratonu MTB Michałki. 21 września 2019. Wieleń, Stadion Miejski im. Józefa Nojiego
Fot. Piotr Kurek

Pasjonaci MTB nie tylko z Wielkopolski, z którymi miałem okazję ostatnio rozmawiać, tęsknią za powrotem do normalności. Także do udziału w imprezach rowerowych, które mają swą historię, tradycję i stałych uczestników. Do takich zaliczają się Michałki, maraton na rowerach górskich organizowany od roku 2004 w Wieleniu przez Tomasza Kaczmarka.


– Jest czas pandemii, świat rowerów i kolarstwa amatorskiego jakby zamarl - mówi Tomasz Kaczmarek, lekarz z Wielenia i wielki fan cyklizmu. – W minionych kilkunastu latach  o tej porze, czyli w kwietniu, rozpoczynaliśmy zapisy do naszej wrześniowej imprezy. Teraz czekamy na lepszy czas, na poprawę sytuacji społeczno-epidemiologicznej i nie rezygnujemy z myśli o przeprowadzeniu w tym roku Michałków 2021 - podkreśla.

– Nasza impreza zawsze odbywała się w wrześniu, zawsze w sobotę. W tym roku roku ustaliliśmy termin na 18 września. Maraton Michałki MTB 2021 planujemy przeprowadzić w Dębogórze, miejscowości oddalonej o około 10 kilometrów od Wielenia. To pierwsza ważna zmiana, gdyż wszystkie poprzednie zawody w latach 2004-2019 odbywały się w Wieleniu - objaśnia zamiary organizatorów Tomasz Kaczmarek.

Druga ważna dotyczy dystansów. W miejsce trzech organizatorzy zaproponują dwa. Dłuższy, czyli Mega, będzie liczyl 63 km i 700 metrów przewyższenia, Mini zaś 26 kilometrów i 230 m przewyższeń. Tym razem będzie to maraton bez jazdy po asfalcie. Dla większości startujących trasa będzie znajoma, z kilkoma nowymi atrakcjami i niespodziankami: leśne ścieżki i bezdroża, pola, trochę szutrów, piach, może błoto, także korzenie.

Komunikat o rozpoczęciu rejestracji zostanie podany do publicznej wiadomości wówczas, gdy będą warunki do przeprowadzenia Michałków. Zapisy i elektroniczny pomiar czasu będzie zapewniał maratonczykpomiarczasu.pl, firma doskonale znana fanom MTB Wprowadzony zostanie limit startujących: po 200 osób na każdym dystansie, czyli łącznie 400 zawodniczek i zawodników.  

Historia Michałków sięga roku 2001. Wówczas odbyły się pierwsze zawody w formule cross-country, a miejscem ich rozgrywania była Dębogóra. Od roku 2004 impreza odbywa się jako maraton MTB. W roku 2019 miała miejsce szesnasta edycja maratonu MTB Michałki Wieleń. Przed rokiem impreza się odbyła w Dębogórze: miała kameralny przebieg, nowa trasa została przetestowana i tradycja podrzymana.  Jej organizatorem jest Uczniowski Klub Sportowy "Płomień", działający przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu. Michałki wpisały się na trwałe w krajobraz dużych imprez sportowo-rekreacyjnych w Wielkopolsce. Ich inicjatorem jest Tomasz Kaczmarek - lekarz i społecznik oraz wielki fan kolarstwa.

I na koniec trochę prywaty. W roku 2001 Pan Tomek poprosił mnie o poprowadzenie imprezy w Dębogórze w mikrofonem w ręku. Rok po roku, aż do Michałków 2019 byłem z Panem Tomkiem, wspierajacymi go ludźmi  i maratończykami na spikerskim stanowisku. I chciałabym być również 18 września z Dobrą (kolarską) Wiarą w Dębogórze. Na najstarszym maratonie MTB w Wielkopolsce - już kultowym.


                                         Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL