R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42129640 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Udane zawody szosowe w Jankowie Dolnym

 

Filip Naskręt z Kościana najszybszy
na dystansie 70 kilometrów


Filip Naskręt zbliża się do mety. Za nim jedzie Tadeusz Korzeniewski.

W niedzielę 15 maja w okolicach Gniezna odbył się I Memoriał Jerzego Palickiego - wyścig szosowy o nazwie "Błękitna Pętla" na trasie z Jankowa Dolnego przez Wełnicę, Strzyżewo Kościelne, Lulkowo do Jankowa Dolnego. Kolarze ścigali się na dystansie 70 kilometrów. Rywalizację wygrał Filip Naskręt z Kościana, rocznik 1979, lekarz stomatolog. Wyścig w Jankowie Dolnym był inauguracją cyklu Szosa Wielkopolska 2011.

 


Ponad stu kolarzy ścigało się dzisiaj w Jankowie Dolnym.


Najlepsi kolarze dzisiejszego wyścigu w Jankowie Dolnym, pani Krystyna Palicka, starosta gnieźnieński Dariusz Pilak (drugi z lewej) oraz organizatorzy niezwykle udanej imprezy sportowej.


Małgorzata Zellner na najwyższym miejscu podium. Na drugim miejscu Agnieszka Gulczyńska, na trzecim Wiktoria Magnucka i Joanna Zbroszczyk - szóste miejsce.

Zawodnicy sześciu kategorii męskich (juniorzy, elita oraz mastersi I, II, III i IV) mieli do pokonania dystans 70 kilometrów, cztery rundy o długości 17,5 km każda. Oddzielnie klasyfikowani byli superamatorzy (kobiety i meżczyni), którym przyszło przejechać dystans 35 kilometrów. Były dwie premie górskie (na 17,5 km i 35 km) oraz dwie premie lotne (27,1 km i 62,1 km).

Startujący na 70 kilometrach (prawie 80) ruszyli na trasę o 13, dwie minuty później superamatorzy (sześć pań i szesnastu panów). Do kolarskiego boju prowadziły i jednych i drugich dwie białe Skody Superb, samochody widoczne na najważniejszych tourach świata.


Piotr Pawlak, szef Corratec Teamu, był trzeci w kategorii MII. Chwila relaksu za linią mety.

Na drugiej rundzie zaatakował Arkadiusz Garczarek, 1973 rocznik, masters, który pociągnął za sobą czwórkę innych kolarzy: Filipa Naskręta, Tadeusza Korzeniewskiego, Władysława Gładysiaka i Artura Kozala. Piątka ta z każdym kilometrem powiększała przewagę nad zasadniczą grupą i już po trzecim okrążeniu wiadomo było, że peleton ich nie dogoni.

Kilkaset metrów przed metą zaatakował Tadeusz Korzeniewski z Wałcza, sześciokrotny mistrz Polski w kolarskich przełajach, który dzień wcześniej startował w krakowskiej edycji Skandia Maraton Lang Team z powodzeniem. Utrzymał mu się na kole Filip Naskręt z Kościana, który na podjeździe na metę był najlepszy, pierwszy. Drugi był Tadeusz Korzeniewski, trzeci Władysław Gładysiak, czwarty Arkadiusz Garczarek, piąty Artur Kozal. Peleton najszybciej na linię mety przyprowadził Radosław Lonka.


Kolarzy poprzedzał samochód Skoda Superb, którym kierował Radosław Jaskulski - pasjonat MTB i szosowego kolarstwa, instruktor doskonalenia jazdy w firmie Szkoła Auto.
Fot. Mateusz Góralczyk

– Urodziłem się w 1979 roku - powiedział Filip Naskręt. – W 2003 roku ukończyłem Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, cztery lata później tamże Wydział Stomatologii. Mieszkam w Kościanie, pracuję jako stomatolog w Wieliszewie i kocham rower. W roku ubiegłym wywalczyłem tytuł wicemistrza świata w kolarstwie szosowym medyków, które odbyły się w Polsce - na Podhalu.

Tadeusz Korzeniewski, jeden z liderów poznańskiego Corratec Teamu, był dziś najaktywniejszy na trasie i w nagrodę, poczas honorowania najlepszych zawodników, otrzymał cyklamenową koszulkę. Koszulki żółtą (lidera cyklu Szosa Wielkopolska) i zieloną (najlepszego w klasyfikacji górskiej) otrzymał Filip Naskręt.

Wśród 101 zawodniczek i zawodników losowane było wysokiej jakości siodełko kolarskie (Selle Italia), które ufundowała Krystyna Palicka. Szczęście było udziałem Jarosława Brzezińskiego z Poznania.

Organizatorem wyścigu był UKS Gnieźnieński Klub Kolarstwa Górskiego, niezbędnego wsparcia udzieliły Urząd Miasta Gniezna i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

"Błękitna Pętla - Gniezno 2011" Memoriał Jerzego Palickiego - wyniki


Mężczyni - Open, 70 km - pierwsza dziesiątka

1. Filip Naskręt, Kościan
2. Tadeusz Korzeniewski, Wałcz
3. Władysław Gładysiak, Poznań
4. Arkadiusz Garczarek, Granowo
5. Artur Kozal, Mosina
6. Radosław Lonka, Września
7. Przemysław Wegner, Poznań
8. Robert Miłogrodzki, Toruń
9. Artur Spławski, Poznań
10. Robert Żmudzin, Wolsztyn
 

Superamator - kobiety, 35 km

1. Małgorzata Zellner, Poznań
2. Agnieszka Gulczyńska, Poznań
3. Wiktoria Magnucka, Piła
4. Ewelina Wieczorek, Szczecinek
5. Carmen Głowacka, Poznań
6. Joanna Zbroszczyk, Poznań
W tej kategorii ścigało się 6 zawodniczek


Masters I (1971-1980), 70 km

1. Filip Naskręt, Kościan
2. Władysław Gładysiak, Poznań
3. Arkadiusz Garczarek, Granowo
4. Radosław Lonka, Września
5. Przemysław Wegner, Poznań
6. Dariusz Drelak, Bralin
W tej kategorii ścigało się 26 zawodników

Masters II (1961-1970), 70 km

1. Tadeusz Korzeniewski, Wałcz
2. Robert Miłogrodzki, Toruń
3. Piotr Pawlak, Poznań
4. Piotr Adamski, Zbrudzewo
5. Kazimierz Bakalarski, Konin
6. Jarosław Brzeziński, Poznań
W tej kategorii ścigało się 13 zawodników

Masters III (1951-1960), 70 km

1. Artur Spławski, Poznań
2. Zbigniew Pięta, Poznań
3. Zdzisław Bińkowski, Śrem
4. Bogdan Boruta, Poznań
5. Andrzej Karłowicz, Złotów
6. Janusz Plesiewicz, Wałcz
W tej kategorii ścigało się 8 zawodników

Masters IV (1950 i starsi), 70 km

1. Jan Dymecki, Czaplinek
2. Stanisław Paterka, Głogów
3. Jerzy Macioszek, Piła
4. Tadeusz Kubiak, Gowarzewo
W tej kategorii ścigało się 4 zawodników

Junior, 70 km

1. Adrian Nowak, Wolsztyn
2. Dawid Wieczorkiewicz, Piła
3. Krzysztof Knap, Piła
4. Bartłomiej Dabrowa, Piła
5. Artur Sobkowiak, Piła
W tej kategorii ścigało się 5 zawodników

Elita, 70 km

1. Artur Kozal, Mosina
2. Robert Żmudzin, Wolsztyn
3. Robert Kiszka, Poznań
4. Michał Rakowski, Brodnica
5. Karol Dąbrowski, Poznań
6. Łukasz Lewicki, Brodnica
W tej kategorii ścigało się 22 zawodników

Superamator - mężczyzni, 35 km

1. Borys Chwiłkowski, Luboń
2. Miłosz Czechowicz, Piła
3. Maciej Bigosiński, Gniezno
4. Adam Tomczak, Poznań
5. Piotr Kukielski, Rypin
6. Michał Zbroszczak, Poznań
W tej kategorii ścigało się 17 zawodników

xxx

Jerzy Palicki był znanym w Polsce kolarzem szosowym i niedzielny wyścig, organizowany po raz pierwszy, poświęcony był jego pamięci. Urodził się w sierpniu 1944 roku i na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, w 1962 i w 1963, wygrał wyścigi o nazwie "Błękitna Wstęga Miasta Gniezna".

Jerzy Palicki miał wiele sukcesów, jako młody kolarz i jako masters. Ze Stanisławem Paterką z Głogowa (rocznik 1941) zdobyli tytuł mistrzów Polski mastersów w jeździe parami. Gnieźnianin zmarł 8 marca 2009 roku.

Żona zmarłego kolarza Pani Krystyna Palicka od momentu śmierci męża myślała o tym, by zorganizować w Gnieźnie lub najbliższej okolicy imprezę, która w nazwie będzie miała słowo "błękitna", i która odwoływać się będzie do dobrych lat miejscowego kolarstwa, podczas których ścigali się Janusz Kowalski, Zenon Czechowski, Bogdan Bartkowiak, Mieczysław i Zbigniew Jaskulscy.

Sojusz Pani Krystyny Palickiej, działaczy UKS Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego oraz władz powiatu gnieźnieńskiego i władz miasta sprawił, że dziś każdy był w jakimś sensie zadziwiony. I kolarze, i organizatorzy, i kibice.

Po pierwsze, ładnym wyścigiem. Po drugie, udziałem utytułowanych kolarzy, którzy kiedyś i nadal zdobywają tytuły mistrzów Polski (Tadeusz Korzeniewski), i którzy reprezentują nasz kraj na mistrzostwach świata (Arkadiusz Garczarek i Przemysław Wegner - mistrzowie świata 2009 w tandemach integracyjnych, tytuł wywalczyli we Włoszech). Po trzecie, sprawnością organizacyjną: działacze UKS GKKG z Dariuszem Łukasiewiczem na czele i Wojciech Gogolewski udanie zainaugurowali cykl Szosa Wielkopolska.

Po czwarte, dziennikarz z zasady nie powinien chwalić władzy, ale uczynię wyjątek dla Dariusza Pilaka - starosty gnieźnieńskiego. Asystował kolarzom na starcie, przejechał za nimi autem jedną całą rundę i pracowicie wręczał nagrody. Był od początku do końca imprezy z kolarzami i cieszył się, że impreza się udała, że wielu pasjonatów rowerów wyjeżdżało dziś z Jankowa Dolnego z pucharami i uśmiechem na twarzy.

Jak dziennikarka Agnieszka Gulczyńska, która wczoraj wygrała rywalizację kobiet w Krakowie na dystansie Grand Fondo i dziś w Jankowie Dolnym zadebiutowała w wyścigu szosowym (drugie miejsce). Jak Piotr Pawlak, człowiek biznesu i szef Corratec Teamu, który w pięknym kolarskim boju, mimo upadku, zajął w swej kategorii MII - trzecie miejsce.

To była piękna impreza w pięknym miejscu. Stworzyli ją kolarze, działacze UKS GKKG, Wojciech Gogolewski . Aż się ciśnie na usta taka oto myśl, że za rok trzeba w tym samym miejscu zrobić powtórkę, szosowy replay. Z udziałem tych samych zawodniczek i zawodników, ale jeśli będą nowi - Gniezno ich powita z radością.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL