R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900249 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Dwa zwycięstwa na południu Europy

 

Artur Spławski ładnie zakończył sezon


Artur Spławski na najwyższym stopniu podium. Majorka, 16 października 2022.
Fot. archiwum Artura Spławskiego

Jest kolarzem od prawie pięćdziesięciu lat. Uwielbia rywalizację na szosie, choć nie stroni od przełajów i maratonów MTB. Artur Spławski, bo o nim tu mowa, swą sportową aktywnością przez dekady zapracował na miano ikony cyklizmu. Sezon 2022 zakończył ładnie - dwoma zwycięstwami w międzynarodowych wyścigach ze startu wspólnego - w Hiszpani i w Turcji.

– Majorkę znam od lat, znam ją dobrze. Wiele razy tu trenowałem, niejednokrotnie tu się ścigałem. W październiku tego roku znów tam pojechałem. Wystartowałem 16 października 2022 w 28. edycji wyścigu dla mastersów o Puchar Europy. Do pokonania był dystans 70,5 km, jechały razem dwie kategorie wiekowe - 50 i 60 lat (ta druga to moja), łącznie 107 zawodników. Były podjazdy i zjazdy, wiele zakrętów. Co tu dużo mówić, wygrałem rywalizację wśród 60-latków. Było podium, otrzymałem piękny puchar, mój sukces został utrwalony na zdjęciach - mówi 62-latek z Uścikówca pod Obornikami. I dodaje: – Pedałowałem po zwycięstwo w czasie 1: 32:59, ze średnią prędkością 45,54 km na godzinę. Nie chwalę się, ale było co robić!

Miesiąc później Artur Spławski znów ląduje na południu Europy.Tym razem w Turcji. gdzie bierze udział w wyścigu szosowym UCI Grand Fondo Series. Miejsce startu i meta to Antalya. Dystans do pokonania wynosi 66 km. I znów zwycięża, przyjeżdża pierwszy. Pięciu kolarzy uzyskuje ten sam czas, 1:43:10 (średnia prędkość 38,38 km/h), ale Wielkopolanin finiszuje najszybciej. Było to w niedzielę 20 listopada br.

 


Artur Spławski (z lewej) w międzynarodowym towarzystwie. Turcja, 20 listopada 2022.
Fot. archiwum Artura Spławskiego

– Lubię ciepło, lubię odpoczywać na południu Europy. I także tutaj się ścigać. Mam 62 lata, pracowity sezon za mną. Startowałem w tym roku regularnie w czwartkach kolarskich na torze samochodowym "Poznań". Także w wielu innych imprezach. Z nadzieją patrzę na przyszłoroczny sezon - podkreśla szosowiec amator, który jako 14-latek (w roku 1974) zaczynał wielką przygodę z rowerem i cyklizmem. Jego pierwszym klubem sportowym był Stomil Poznań.

Był podopiecznym wielu trenerów (Bogdana Wiśniewskiego, Ryszarda Pawlaka, Franciszka Przecinkowskiego i Bogdana Pancka). Bardzo wcześnie, bo w wieku 17 lat, założył reprezentacyjny biało-czerwony trykot. Bronił narodowych barw w niejednym wyścigu, mając obok siebie Lecha Piaseckiego, Marka Szerszyńskiego i innych. Startował w Tour de Pologne i wygrał jeden z etapów - do Władysławowa (był rok 1982). Ma w swym dorobku tytuły mistrza i także wicemistrza świata masters. Jest figurą nie tylko wielkopolskiego kolarstwa.

Od kilku dobrych lat startuje w barwach Merx Teamu, ekipy pasjonatów dwóch kółek. Jest gwiazdą tej drużyny, której przyniósł wiele rozgłosu i międzynarodowej rozpoznawalności. Może zawsze liczyć na wsparcie, życzliwość i dobre słowa Ryszarda Kołackiego - skutecznego człowieka biznesu i fana kolarstwa.

Brawo Artur, trzymaj tak dalej!

                                        Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL