R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41626152 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Początek został uczyniony

 

Wyścig kolarski o Puchar
Prezesa Automobilklubu Wielkopolski


Adrian Mrówka (od lewej), Patryk Matuszak i Marcin Karbowy - pierwszka trójka w kategorii M20. Tor samochodowy "Poznań", 1 maja 2021.
Fot. Piotr Kurek

Dwie panie i ponad 100 mężczyzn wzięło dziś udział w Wyścigu Kolarskim o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski na torze samochodowym "Poznań". Był to początek szosowej rywalizacji ze startu wspólnego w tym miejscu w tym roku. Udany, bezpieczny, choć przeprowadzony w dokuczliwym zimnie. Nie obyło się bez sportowych niespodzianek.


Za pierwszą taką można uznać zwycięstwo Patryka Matuszaka z Włoszakowic (Pro-Fit Bike/ Jaanbikes) w wyścigu dwóch kategorii wiekowych: M20 i M30. Zawodnicy w liczbie 50 mieli do pokonania 20 rund, czyli 82 kilometry nie licząc jednej zapoznawczej.

Kiedy ruszali na trasę, termometr wskazywał 3,3 stopnie Celsjusza. Od początku były harce i odjazdy szosowców amatorów. Wszystkie były jednak skutecznie kasowane. Mniej więcej w połowie wyścigu do przodu pomknęło siedmiu zawodników, ale i ta akcja została zlikwidowana. Na ostatanich kilku okrążeniach do produ wyrwali: Patryk Matuszak, Jakub Malinowski z Poznania (Turun Urheiluliitto) oraz Piotr Lis z Korytnicy (Merx Team). Zgodnie pedałowali i uzyskali niewielką przewagę nad peletonem. Utrzymali ją do końca i na metę wjeżdżali w kolejności: Matuszak (M20), Malinowski (M30), Lis (M30). Za nimi grupę zasadniczą przyprowadził z niewielką stratą Artur Kozal (FTI Racing Team) przed Adrianem Mrówką (Białobłocki Pro Coaching Team) i Marcinem Karbowym (Decathlon Poznań PPCC).

M20
1. Patryk Matuszak
2. Adrian Mrówka
3. Marcin Karbowy

M30
1. Jakub Malinowski
2. Piotr Lis
3. Artur Kozal

W kolejnym wyścigu, kategorie M40 i M50, panowie mieli do przejechania 17 rund plus jedna zapoznawcza. I tutaj także trójka śmiałków w połowie dystansu odjechała rywalom: Jan Zugaj (NTS-Spectrumbike), Andrzej Specjał (Bydgoska Grupa Kolarska) i Marek Hojak (Gilicki Bike). Z przewagą 40 sekund rozegrała między sobą finisz. Pierwszy był Jan Zugaj.

M40
1. Marek Hojak
2. Paweł Grześkowiak
3. Jacek Garncarek

M50
1. Jan Zugaj
2. Andrzej Specjał
3. Marek Ostrowski

W ostatniej odsłonie dzisiejszego dnia na to wjechała Marta Gogolewska (Merx Team) i szesnastu panów z kategorii M60 i M70. W młodszej z nich klasą dla siebie był Mirosław Jaszowski (Merx Team), który drugiego na mecie Bogdana Hałuchę (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) wyprzedził o ponad dwie minuty na 15 rundach (60 km). Trzeci był Tadeusz Jasionek (JF Duet Goleniów). W rywalizacji 70-latków lepszy od Tadeusza Kubiaka okazał się Marian Wawszkiewicz (obaj PTC).


Tych siedmiu kolarzy uciekało przez wiele rund, ale ostatecznie nakrył ich peleton.
Fot. Piotr Kurek

Jedyna pani, czyli Marta Gogolewska wjechała na końcową kreskę razem z Bogdanem Hałuchą.

Przez cały dzień było zimnawo, bezpiecznie i szybko jak na te warunki pogodowe. Zawody odbyły się bez publiczności, zgodnie z normami sanitarnymi, jakie obecnie obowiązują . Startujący z zadowoleniem przyjęli fakt, że nareszcie mogą się ścigać, sprawdzić swą formę. Najlepszym okolicznościowe nagrody wręczali: prezes Automobilklubu Wielkopolski Bartosz Bieliński i organizator imprezy Romuald Szaj.

I jeszcze jedno: za sportowe niespodzianki trzeba uznać zwycięstwa Patryka Matuszaka, Jakuba Malinowskiego i Marka Hojaka. Zawodnik z Włoszakowic, który kilka dni temu ukończył 25 lat, od kilku ładnych sezonów ściga się na torze "Poznań", ale dziś po raz pierwszy zwycięsko. Jakub Malinowski (rocznik 1985) przygodę z rowerem rozpoczął dopiero sześć lat temu, w swym dorobku ma tytuł mistrza Finlandii w kategorii M30 w wyścigu ze startu wspólnego, w cywilu zaś uczy studentów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu rysunku i sam maluje. – Pomyślę twórczo o tym, by jakoś kolorami pokazać kolarskie zmagania na torze samochodowym - powiedział autorowi tych słów. Natomiast Marek Hojak pokazał serce do walki i pewnie wygrał w M40.

                                  Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL